Nenechte se vlákat do pasti aneb stylovost v mezilidských vztazích

Publikováno: 01.05.2012 11:13 | Pavel Lopušník

Nedávno jsem na jednom veřejném serveru, umožňující sdílení fotografií zahlédl jeden obrázek, který mě přiměl hluboce se zamyslet nad pozicí muže v moderním vztahu. Už název toho obrázku dává cosi tušit, jmenoval se – Svaly mého miláčka. Stručné vám jej popíšu. V centru toho obrázku nestojí muž, jak bychom se z názvu domnívali, ale dívka, která stojí v popředí. Onen svalnatý mladík stojí v jejím zákrytu a jediné, čím nad dívkou obrazově vyniká je onen pověstný „pekáč buchet“, kterým je mladík obdařen.

láska

Ponechme teď stranou dívčiny motivace ke zveřejnění fotografie a zaměřme se, co nám ta fotka o jejich vztahu říká. V popředí stojí dívka, ta je podle všeho ve vztahu dominantní. Chlapec, stojící v zákrytu za dívkou, se jí tak patrně dost často nechává manipulovat. Mohli byste mi namítnout, že jsem si vybral jeden pár a ihned z něho usuzuji, že takové jsou všechny vztahy, ale podíváte- li se kolem sebe pořádně, uvidíte, jak se z mezilidských vztahů stává nefalšované bojiště, na němž se obě pohlaví „perou“ o nadvládu. Mimochodem nepochybuji o tom, že se dívka na veřejnosti chlubí svaly svého miláčka a dost možná je to také to jediné, co její miláček ve svém životě má. Abych vám ještě přiblížil, proč o téhle fotce hovořím, zmíním se, kdo inkriminovaný pár fotil. Ta třetí osoba, o které tu doposud nebyla řeč, totiž hraje důležitou úlohu v příběhu onoho páru. Šlo totiž o ženatého podnikatele, který je také dívčiným intimním přítelem.

Současné mezilidské vztahy jsou zvláštní a já si myslím, že kdyby se na nás dívali občané starověkého Říma, kteří byli zvyklí na cokoli, červenali by se studem. Lidské vztahy jsou pro některé hrou, kterou si zpříjemňují volné chvíle, pro druhé sportem, v němž se vzájemně poměřují své pofiderní schopnosti a pro další koníčkem, který řeší na stránkách různých časopiseckých poraden. Člověk se až diví, proč jsou vlastně lidé spolu? Lze si tedy v dnešních mezilidských vztazích zachovat stylovost?

V Česku se stále ještě na muže, kteří mají svůj styl, díváme s podezřením. Ti, kteří nějakým způsobem vybočují z řady, jsou karikováni a naopak jsou uznáváni ti, kteří by v zahraničí patřili do šedivého průměru, anebo by si, jak se lidově říká „ani neškrtli“. Skutečná stylovost však není tak úplně vidět. Ano týká se oblečení a úpravy zevnějšku, ale především se stylový člověk prokazuje stylovým chováním. Základem tohoto chování je realistický pohled na sebe samého, který by šel shrnout do věty „jsem, jaký jsem“. Tenhle ten pohled na sebe neumí ocenit jenom malí lidé, kteří si myslí, a bohužel jim v tom je často dáváno za pravdu (např. ze strany médií, ale i někteří zaměstnavatelé dnes požadují tzv. příjemný vzhled[1]), že stačí vypadat dobře a svět si před vámi hačne na sedinku. Je to však iluze, lež a pro jistotu se zeptejte těch, pro které se stal vzhled pracovním nástrojem, který časem zestárne. Stylovost je totiž především o mnohostrannosti (harmonickém rozvoji těla i ducha) a nikoli o jednostrannosti, jak se nás často ostatní snaží přesvědčit.

vztah

Jak tedy být v mezilidských vztazích stylový? Být především sám sebou a nenechat se vmanipulovat do jiných rolí, do které se vás partner (-ka) časem bude snažit vmanipulovat, protože si o vás vytvořil/-a iluzi a není schopna se od ní odpoutat. Proto buďte rozumní a nenechte se vlákat do pasti, která vám vždycky tak jako tak ublíží. Žijeme přeci jenom jednou a ještě ke všemu krátce, proč žít s někým, kdo vlastně s vámi žít nechce.

[1] Co si pod tím má člověk představit, a proč je to pro některé zaměstnavatele důležitější než schopnosti žadatele o zaměstnání je otázkou.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!