O stylu převážně (ne-) vážně

Publikováno: 01.02.2010 22:12 | Pavel Lopušník

O stylu převážně (ne-) vážně (Filmový scénář o spletité síti mezilidských vztahů)

1. Osoby, obsazení a jejich stručná  charakteristika

  

Venca

Na světě nenajdete oddanějšího milovníka sportu, ovšem v jeho pasivní formě. Sjíždí až pět sportovních kanálů denně a od televize ho jen tak neodtrhnete. Miluje pivečko a svou partičku. Když zrovna nesleduje sport, občas si na něj zajde do svého oblíbeného sportbaru, kde s kamarády sdílí zážitky z právě probíhajících mistrovství či olympiád, případně zavítá do posilovny, ale to jen tak aby se neřeklo. Sní o svalech, jaké má Ronnie Coleman, ale není pro to schopen vlastně nic obětovat. Minimálně si odpustit to pivko a nezbytná cigárka, které patří ke „koloritu" jeho dne. Venca má rád své pohodlí, i když občas překoná svou vrozenou lenost a kolem sebe poklidí. Miluje Kristýnu a ve vztahu jí nechává absolutní volnost. Ona zase miluje jeho, ale spíš proto, že jí podvědomě připomíná jejího otce. Je ovšem tohle láska? Žijí spolu v jeho pokoji u rodičů, v jedné okrajové čtvrti, jednoho nejmenovaného velkoměsta. Jednou ročně spolu vyrazí na dovolenou k moři. Ona tu chodí na diskotéky, on poslouchá v rozhlase aktuální zpravodajství ze sportu. Na péči o sebe vlastně ani nemá čas, nebo to často tvrdí. Chodí s Kristýnou nakupovat, ale je to spíše ona, kdo mu vybírá věci a určuje jeho styl. Na druhou stranu, tenhle styl života jeho Kristýnce vyhovuje a jemu vlastně taky.

Pro postavu Venci bych navrhoval mladého muže ve věkovém rozmezí 18 -25 let, typem pohodáře a rozhodně povahou flegmatika. Nechci, aby herec ztvárnil tuto postavu takovým způsobem, který by divákovi asocioval hloupého burana. Venca je spíš mladý muž s velmi úzkým pohledem na svět a to skrze svůj koníček, který je mu vším. Všechny ostatní posuzuje podle úzkých měřítek a vlastně je obětí této doby.

Žena, muž a ananas. Ideální a stylová zápletka, co říkáte?

Rodrigo

Je to přesně ten typ, na který je divák zvyklí z latinskoamerických telenovel. Urostlý a svalnatý latinoameričan, který podle všeho až příliš dbá na svůj zevnějšek. Právě ten je pro něho klíčem k srdcím turistek, přijíždějící do jeho země na dovolenou. Svým vypracovaným tělem, které bez skrupulí předvádí na pláži v dovolenkových letoviscích, maskuje svůj největší nedostatek a to práce. Po celý rok se živí všelijak, a tak je období dovolených pro něho tou jedinou příležitostí, jak si užít. Navštěvuje diskotéky a úmyslně si vybírá ty nejkrásnější ženy. Jeho filosofie je jasná. Jsem krásný a musí se to o mně vědět. Avšak ženy jsou pro něj jenom prostředkem rozkoše. O přítelkyni vlastně nikdy neuvažoval a vlastně mu tenhle styl života vyhovuje. Je spokojený s tím, co má a o budoucnosti nepřemýšlí. Žije přítomností a tím, co mu nabízí. Rodrigo je dovolenkovou láskou Vencovy Kristýny. Je pro ni ztělesněním všech jejích snů o muži, aniž by si byl schopná připustit realitu. Pro Rodriga je Kristýna jenom další naivkou, krátkodobým milostným zážitkem, dalším zářezem na pažbě, i když ona od něj očekává mnohem víc.

Postava Rodriga je přesně daná typem. V ideálním případě bych volil latinskoamerický typ, narcistního zaměření. Ať je to přesně ten typ člověka, kterého občas vídáme v posilovnách před zrcadlem, neboť druzí lidé jsou pro něho takovými zrcadly, odrážející jeho vlastní pocit dokonalosti. Určitě je to charakter člověka, který je schopen předstírat romantiku, vášeň, stejně tak, jako drsnost. Je zkrátka tím, čím daná žena chce, aby byl, a rozhodně není sám sebou. Je, řečeno lapidárně, hercem na druhou.  

Kristýna

I ona byla slepá. Kdysi.

Kdyby kolem vás prošla, řeknete si, docela normální holka. Jenže ve svém životě až příliš vášnivě uniká mimo realitu. Čte mraky dívčích, ženských časopisů a nejraději má milostné romány, filmy, které s kamarádkami a spolužačkami rozebírá. Život, který ji zatím protéká mezi prsty, žije podle hrdinek svých knih. Nejraději má Halinu Pawlovskou a Rosamunde Pilcher. V životě jsou pro ni nejdůležitější tři věci - mít svého chlapa, kterého by vychovávala, reprezentativního milence a mít sebe samu ráda. Obléká se podle nejnovějších trendů. Nenávidí všednost a obézní lidi. Měsíčně ji chodí několik katalogů zároveň a ona v tomto ohledu využívá výhod velkoměsta. Ty druhé zařazuje do kategorie krásný, ošklivý. Zbožňuje Brada Pitta, protože je, jak sama tvrdí, krásnej, i když o něm vlastně nic neví. Jiné rozlišení, než to „estetické" nezná. Je zvyklá spíše přijímat než dávat. Největší strach má z toho, že jednou zestárne, a proto si už dopředu šetří na plastickou operaci. Ráda by jednou dělala modelku, ale vlastně neví, co tohle povolání obnáší. Myslí si, že stačí být krásná, pečovat o sebe a naučit se anglicky. V osmi letech se stala miskou mateřské školy a jejím životním snem je jednou se stát světovou miss. Studuje už třetím rokem sociálně právní obor, ale vlastně se nikdy tomuhle povolání věnovat nechce. Má své sny a třeba až vyjde školu, najde si nějakého bohatého muže (na věku jí nebude záležet) a tyhle sny si uskuteční. Teď je vlastně šťastná a spokojená s tím, co má, ale je tohle skutečné štěstí?

Kristýna je vlastně obětí spotřebního stylu života, protože ona život nežije, ona ho spotřebovává. Její představitelka by ve svém ztvárňování musela akcentovat především povrchnost, která je pro tuhle postavu typická. Nejde však o postavu zápornou. Ke Kristýniným přednostem patří komunikativnost, což ji samozřejmě předurčuje k tomu, že ve světě, kde se mluví hodně, uspěje. Ráda mluví o každodennosti, na druhou stranu občas mluví, aby se mluvilo, protože nemá ráda mlčení a upřímně jsou jí lidé, kteří mlčí, podezřelí.  Její pohled na svět je vlastně úzkoprsí. Žije ve světě iluze a myslí si, že je to skutečnost, nebo alespoň se všemožně snaží, aby to skutečnost byla (odborníci tomuto fenoménu říkají Bovarysmus). Jedno Kristýně chybí zcela určitě a to sebevědomí, právě tím, že si tuhle „vlastnost" předstírá, odhaluje svoji zranitelnost a tak je v konečném důsledku vězněm svých vztahů a koneckonců i sebe samé. 

Coco Chanel (žena v zrcadle)

Úspěšná módní návrhářka ve znamení lva. Je sebevědomá a má přesný tah na branku. Oslňuje svou originalitou a nikdy neutuchající invencí. Ve svých návrzích se nechává inspirovat mužským světem, ale dokáže, aby vše působilo navýsost žensky. Ovšem ve svém životě není šťastná a už nyní ví, že nikdy nebude a nikdy nebyla. Uniká ke svým milencům, kteří jsou pro ni jen neživou inspirací. Ráda muže využívá, protože důležité je pro ni uskutečnění nápadu než dlouhodobý vztah. Je vnitřně slabá, ale nikdy, za žádných okolností tohle tajemství před nikým neodhalí. Miluje zejména mladší muže (říká jim něžně chlapečku nebo bratříčku), kteří jsou pro ni jako elixír věčného mládí. Právě s nimi zapomíná na své stáří a své problémy, které s sebou stárnutí přináší. Bojí se neúspěchu, ale ví, že v životě je to její nezvratný ortel. Je tajemnou ženou v zrcadle, Kristýninou rádkyní, která jí marně varuje, před životem, který vede, na což ostatně ona sama přišla až krátce před smrtí.

Coco je postava fiktivní a důležitější než podoba je hlas. Bude totiž vidě její stín, obrys v zrcadle. Je zkušenou ženou, která si uvědomila, že celý život si myslela, jak ubližuje druhým, proto aby přežila a přitom nejvíce ubližovala sama sobě. 

Petr

Mezi Vencou a Rodrigem stojí další mužská postava. Lapidárně řečeno stylový muž, který o sebe pečuje v přiměřené míře a je sám sebou. Především je sebevědomý, sám sebou jistý, ale o svých chybách dokáže mluvit s nadhledem. Má svůj styl, který upravuje podle aktuálního trendu. Jeho jedinou chybou je, že se zamiloval do nesprávné ženy, do Kristýny, která ho vytrvale odmítá. Sám musí bojovat se stereotypy, díky nimž ho mnozí nesprávně posuzují. Ačkoli si to o něm druzí myslí, není homosexuál, o své tělo pečuje proto, aby se cítil dobře. Také není zženštilý, i když mu okolí tuhle představu vnucuje. Je mužem budoucnosti a jako každý pokrokář musí čelit přízemnosti a banalitě. Boj se stereotypy zvládá s bravurou.  Rád se líbí ženám a ve vztahu k nim je skutečným gentlemanem, který se chová nenuceně a přesto dvorně. Je zkrátka v mnoha ohledech jiným mužem a ne jinou ženou, jak na něj občas ženy a někteří muži pohlížejí. Studuje sociálně právní obor jako Kristýna a v kolektivu je tím, kdo jej vede. Ne tím, že by byl vynikající student, ale je ochoten pomoci každému, bez nároků na zpětnou pomoc. Velkoměsto je pro něho příležitostí a má všechny předpoklady k tomu, aby uspěl. Rád o věci usiluje a je to rozený bojovník, kterému stačí dát prostor a prostředky. 

 

Výčtem postav tento první díl končí. V příštím, následujícím díle se dozvíte zápletku s rozuzlením příběhu. 

Pokračování příště 

   

Soutěž byla ukončena. Všem účastníkům děkujeme.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!