Otestujte si své znalosti aneb 5 mýtů o holohlavosti

Mýty o plešatosti
26.09.2009 17:32 | Petr Hájek

Plešatí se sice brání citátem: "Bůh stvořil miliardy hlav a ty, které se mu nelíbily, přikryl vlasy", ale jistě se shodneme, že určitě není na škodu ani to, moci si vybrat účes a střih dle chuti. V souvislosti s vlasy se ale rozšířila mezi lidmi spousta hloupostí, které se dnes pokusíme napravit.

1. Jaký počet vlasů má na hlavě normální muž?

Ti s vlasy světlými mívají kolem 120 tisíc kusů, majitelé tmavých pro změnu 100 tisíc a zrzkové jen 80 tisíc. Blondýni mají vlasů sice nejvíce, na druhou stranu je ale mají také nejjemnější.

2. Rostou vlasy rychleji po stříhání?

Vaše vlasy jsou mrtvá tkáň. Takže jestli je budete stříhat, trhat, zaklínat woodoo nebo si na ně dělat uzly, je úplně jedno. Pokud má někdo v plánu začít skutečně aktivně bojovat proti řídnoucí kštici, bude nutno sáhnout po medikamentech nebo použít šikovný účes.

3. Ztrácíme vlasy přes rok stejně rychle?

Člověk je savec a jako takový nejvíce líná během podzimu a jara. Nejvíce pak na podzim. Důvod, proč tomu tak je, je zatím záhadou. Zřejmě to ale bude mít co do činění s přípravou nové kvalitní srsti na zimu. S touto úvahou ale zase trochu koliduje ten fakt, že vlasy rostou rychleji za teplého počasí.

4. Jsou plešatí muži potentnější?

Pravda je pouze to, že holohlaví mají vyší úrovně hormonu DHT aneb Dihydrotestosteronu, což je vedlejší produkt tvorby testosteronu zmenšující vlasové folikuly. Vtip je ale v tom, že plešatí jsou geneticky náchylnější na jeho efekty, takže nemusí mít nutně úroveň testostesteronu vysokou. Jinými slovy, není to přesný ukazatel potence.

5. Znamená plešatění zánik činnosti vlasových folikulů?

Je to kupodivu věci, ale při vyplešatění ve skutečnosti nepřijdeme o jediný folikul. Vymizí nám pouze "velké" vlasy, ty "malé", kratičké a jemné na kůži stále rostou.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!