Pár běžeckých tipů od profesionálů

Publikováno: 21.03.2012 14:55 | Petr Hájek

Běh je poměrně vděčný sport i relax - člověk se nedívá v posilovně do stropu, ale vyrazí kam chce, nemusí do něj prakticky nic investovat a ještě cvičí přirozeně celou postavu. Dobrým běžcem se ale nestanete přes noc, takže abyste si tento proces uspíšili, nabízíme vám dnes pár rad a tipů od těch nejlepších světových profesionálních běžců.

 

2012-03-21-1
 

 

1. Neexperimentujte s novinkami v nevhodné chvíle

Jakkoliv to zní lákavě nebo výhodně, vyzkoušet určitou tyčinku nebo nápoj zadarmo, nedělejte to. To poslední, co chcete, je mít někde uprostřed závodu podrážděný žaludek nebo ještě hůře - průjem první třídy. 

2. Nezávoďte jen kvůli vítězení

I ten nejlepší běžec na světě jednou dospěje do stádia, kdy se někdo mladší vydere na jeho prestižní pozici. Vždycky tu prostě bude někdo, kdo bude lepší na té či oné trati a zaběhne lepší čas. Žít tedy jen pro tuto věc nemá smysl. Raději bojujte sami proti sobě a svým osobním metám a cílům (zhubnutí, udržení fyzičky, sázka na nějakou trať, že ji dokončíte, ...), nakonec, ty jsou to nejdůležitější, ne?

3. Pozor na inflaci vzdáleností

Ke svým běhaným vzdálenostem je potřeba přistupovat maximálně realisticky - jestliže jste jeden den sotva zaběhli 10 km, těžko se stane zázrak a vy sfouknete takříkajíc s prstem v nose maraton příští víkend. 

4. Ujasněte si cíle

Každý běžec by si měl hned v začátcích položit zásadní otázku, zda běhá kvůli tělu, duši nebo jen tak prostému potěšení ze závodu. Až to bude vědět, měl by se na to soustředit.

5. Vodu ve velkém

Nehrajte si na drsňáka, jenž nepotřebuje vodu. Pro běžce není nic důležitějšího, takže se určitě hydratujte často a systematicky.    
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!