Poslední móda v ekologických pohřbech

Publikováno: 09.03.2011 12:13 | Petr Hájek

Aneb rozdrcení na prach ve stylu Terminátora.

 

2011-03-09-1Jistá švédská firma přišla s originálním nápadem, jak napomoci Zemi a přitom všem udělat pohřby ekologičtější: stačí k tomu zemřelého zmrazit v tekutém dusíku a rozdrtit jej poté na prach zaostřeným zvukem, nato přijde na řadu odvlhčení, takže z jednoho zůstane opravdu jen prach.

Tradiční pohřeb (ať již do země nebo žehem) bývá z ekologického hlediska pro prostředí docela zátěž - balzamovací toxické látky, rakve z materiálů, které špatně degradují a navíc jsou pokryté barvami, no zkrátka, seznam je zde nekonečný. Takže jestliže to myslíte s ekologií opravdu vážně, snad byste mohli sáhnout po nabídce společnosti Promessa, která přišla s opravdu neobvyklou cestou k odchodu na onen svět, jež jako by vypadla ze scifi.

Tělo je nejprve zmraženo na -18 stupňů tekutým dusíkem. Tímto se stane natolik hřehkým, že se dá rozdrtit zvukovými vlnami. Poté se z prachu dostane voda, čímž se zredukuje hmotnost o nějakých 70 %. No a ve finále je tělo konečně připraveno na mělký pohřeb v nádobě vyrobené z recyklovaného obilí, takže se ze všeho stane do roka dokonalý kompost.

Celý proces samozřejmě také spotřebuje nějakou energii, ale stále to prý je lepší varianta, než vypouštět do ovzduší rtuť při žehu apod.

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!