Potní etiketa aneb bontón a posilovna

2010-02-07a
07.02.2010 15:43 | Petr Hájek

Asi jenom málokdo z vás to nezná. Nějaká osoba před vámi v posilovně se potí jako o život a když poté vstane, zanechá po sobě na nástroji menší jezero pro ostatní.

 

Pot jako takový vám sice neškodí, ovšem naopak uškodit mohou bakterie, které si v potu přímo libují. Není tak problém si touto cestou obstarat nějakou tu infekci. Naštěstí je šance nákazy z cizího potu velmi nízká - z nějakých 60 tisíc typů bakterií, na které člověk normálně narazí je jen cca 1 % škodlivých. Jestliže chcete šanci na podobné onemocnění minimalizovat (kdo by nechtěl...), řiďte se následujícími tipy:

1. Přineste si několik ručníků

Jeden na vlastní otření, druhý na pot cizí (nemusí to být přirozeně ručníková první třída) a třetí na utření do sucha po sprše nebo prostém umytí se po cvičení. Situaci výrazně usnadní, když bude každý v jiné barvě.

2. V případě pochybností se zeptejte trenéra

Jste platící zákazník, takže se nebojte v případě pochyb raději zeptat trenéra, kdy naposledy byl nástroj umyt, otřen či vydezinfikován. Pokud se vám vysmějí, raději změňte posilovnu. Bakterie žije řádově hodiny až dny. Dle doktorů pot bez problémů přenáší i hepatitidu B a jiná neřádstva.

3. Zahubte bakterie

Neuškodí mít v záloze nějaký anti-bakteriální sprej likvidující choroboplodné zárodky. Zapomeňte každopádně na to, že když začnete podobně leštit a dezinfikovat stroj po nějaké zajímavé ženě, dostanete z ní později číslo.

4. Ukliďte po sobě

Protože si sami nechcete sednout do vyhřáté louže potu, tak tutéž radost nedopřávejte ani jiným a místo po sobě vždy do sucha vytřete. Tím naopak nějakou dámu můžete zaujmout, jelikož jí dojde, že nejste bezohledný.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!