Pouť do hlubin českých restaurací a hotelů Část I. - Hotel Zelený dům, Kostelec nad Černými Lesy

Publikováno: 13.12.2011 21:04 | Jan Novák

Pokaždé, když se řekne magické úsloví „degustační menu“, většina národa si představí drahé menu v centru Prahy. Omyl! Tento nesmysl je překonán. Krásným příkladem je Hotel Zelený dům v Kostelci nad Černými Lesy (www.myslimejazykem.cz).

Menu, které bylo servírováno od 9. do 11. 12. neslo neoficiální název „Ovocné“.

Zelený dům degustační menu

Prvním chodem jsou husí jatýrka „Foie Gras“ s vinnou redukcí. Vynikající pokrm, který je většinově přijímám kladně a u některých jedinců i s nadšením. Odměna, které se vám dostane při prvním ochutnání, je veliká. Jemná chuť přiměřeně teplých jatýrek, se na jazyku proměňuje v rozličných kombinacích. Doplňuje se o tóny ořechů, másla a o specificky husí příchuť. Jatýrka jsou umě dekorována vinnou redukcí, která dotváří atmosféru francouzského venkova zalitého podzimním sluncem, dobarveného sklenkou milosrdně uspávajícího červeného vína. Osobně velmi oceňuji strukturu jatýrek, která byla prosta jakékoli nedokonalosti a při rozkrojení vydala svědectví o čerstvém původu suroviny.

Dalším pokrmem je uzený skotský losos, podávaný s medovým melounem a listovým salátkem. Dnes již klasický předkrm, který nezkazí žádnou společenskou událost, je dle očekávání svěží, chutný a „dotažený“ chutí medového melounu.

Následuje ovocný příkrm, na němž se lesknou tenoučké ananasové plátky, jejichž střed korunuje mátový sorbet. Neočekávané a fantastické zároveň! Ananas je krom praktického využití v rozličných koktejlech, také přítelem dezertů. Mátový sorbet se v této „kostelecké“ variaci skládá nejen z máty a ledové tříště, ale je doplněn o třtinový cukr, který dodává sorbetu a také ananasu medové podtóny, které je vhodné okusit, už pro ten požitek.

Dále je servírován masový talíř, který je složen z pečených mas, jež jsou podložena ovocným salátkem a cizrnou. Vynikající pečená masa byla z výběru vepřové krkovičky, hovězí pečeně a kuřecího plátku. Maso je krásně měkké, šťavnaté a je dobrou volbou pro nedělní či jiný sváteční oběd dle zvyků staročeské sváteční tabule. Doplnit pečené maso ovocem se zdá poměrně neznámé. Avšak ovoce, pokud je dobře vybrané, je skvělým partnerem masitých pokrmů. Jedná o jablko (tradičně v kombinaci s vepřovým, či kachnou, husou), dále kiwi (zvláště vhodná chuť v páru s kuřetem) a mandarinku (vynikající s vepřovým). Cizrna je známa z dob našich předků, kteří ji pojídali častěji než my. Jako příloha je sice hutnější, ale vzhledem ke stavbě celého pokrmu neruší a jen podtrhuje smyslnou chuť masa, které se staví do role vůdce.

Nijak „vlezlou“ tečkou degustačního menu je ovocný salátek (z čerstvého ovoce!), který je doplněn o chutný višňový likér Griotte a skořici. Kombinace vskutku zimní a hřejivá.

Tedy, jak praví nepsané motto hotelu: „Myslíme jazykem“ – Tak tedy myslete!

Zelený důmPřipojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!