Příručka moderního běžce, díl 1.

2010-02-19a
19.02.2010 15:53 | Petr Hájek

Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma.

 

 

1. Přijměte výzvu


Filozof George Sheenan k běhu kdysi napsal zhruba něco takového: "Každý z nás má potenciál být prvotřídním atletem, jenom někteří ho ale využijí a trénují."

2. Stanovte si minimum


Dr. Kenneth Cooper tvrdí, že lidé, kteří naběhají týdně aspoň 15-25 km, mají výrazně snížené riziko koronárních problémů a navíc brzy pocítí zdravější tělo po všech stránkách.

3. Myslete v minutách nikoliv kilometrech


Jako největší chyba při běhu, které se začátečníci dopouštějí, je uváděno to, že se domnívají, že by se trať měla zvyšovat po kilometrech: 1, 2, 3, ... Začátačníci by ovšem měli přemýšlet spíše v minutách, nežli právě kilomerech.

4. Dobrými botami nic nepokazíte


Pokud to myslíte s běháním opravdu vážně, je na místě nákup specializované obuvi. Ta by měla vydržet minimálně příštích 600-700 km, takže vybírejte důkladně a vyptejte si radu od odborníka v obchodě.

5. Běžci potřebují přesný opak toho, co horolezci


Zatímco horolezci si kupují boty o číslo-dvě menší, jelikož potřebují, aby v něm noha seděla jako přikovaná, běžecké eso Ted Corbitt (olympijský maratónec) radí ohledně běžeckých bot následující: "Boty si kupujte nepatrně větší a širší, nežli je vaše větší noha a vyhněte se zašpičatělým tvarům."Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!