Příručka moderního běžce, díl 11.

Publikováno: 02.06.2010 15:27 | Petr Hájek

Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma.  

 

 

50. Běhu z kopce se dá vyhnout

Ken Sparks přišel na skvělý způsob, proč je výhodné běhat „kopce" na běžeckém pásu - když si jeden takový pořídíte, nemusíte si dělat starosti s často nebezpečným svahem na druhé straně. Na druhou stranu, člověk toho méně zažije a neužije si tolik přírody.

 

51. Buďte kreativní při hledání kopců

Jestliže žijete ve městě či na vesnici, které se pyšní mnoha kopci (nebo klidně jen i jejich okolí), máte běhy v kopcích přirozeně snadnější. Pokud ovšem naopak bydlíte někde, kde to s kopci není až taková sláva, nebo tam dokonce nejsou vůbec, musí být člověk kreativní při jejich hledání - zkuste podchody, nájezdy, mosty a když už přijde na věc, perfektně poslouží i libovolné schodiště (i u vás ve firmě po šichtě).

 

52. Myslete na lano

Dle běžce Jeffa Gallowaye prý při běhu do kopců tělu psychicky velmi pomáhá, jestliže si člověk představuje, jak ho nahoru přitahuje lano uvázané zhruba v oblasti hrudníku.

 

53. Nakloňte se!

Olympijský maratónec a sloupkař Ed Eyestone také objevil o běhu cosi zajímavého: „Když běžím z kopce, snažím se z něj co nejvíce naklonit. Že to dělám správně pak poznám podle toho, že téměř přepadávám na obličej." Rada rozhodně stojí za vyzkoušení, jelikož člověk má tendenci vždy se spíše zaklánět a padat dozadu (schválně, kolikrát jste spadli na ledě dopředu a kolikrát dozadu?).

 

54. Neperte se s kopcem hned od začátku naplno

Kouč Harry Groves radí začátečníkům nesnažit se zaútočit na kopec od samotného úpatí, ale z rozumné vzdálenosti od vrcholku. Ta by měla být tím blíže špičce, čím více je člověk běžeckým začátečníkem.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!