Příručka moderního běžce, díl 12.

Publikováno: 19.06.2010 12:25 | Petr Hájek Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma. 

 

 

55. Utečte zbytku!

John Treacy (dvojitý vítěz irského národního běžeckého závodu) razil názor, že nejefektivnější bylo při závodech vždy trochu nasadit těsně před kopcem. Tímto se člověk dostal trochu před zbytek kolektivu, takže se pak na vrcholek dostal dříve a tím pádem tam už dávno nebyl v okamžiku, kdy se tam objevili další běžci.

 

56. Buďte rozdílní

Jak se od sebe vlastně liší pojmy jogger a běžec? Zásadní rozdíl mezi joggerem a běžcem je dl Dr. Georga Sheehana v tom, že běžec se účastní závodů, kdežto jogger si běhá jen tak pro radost.

 

57. Nepodceňte odpočinkový běh

Dle Kena Sparkse, jednoho z nejlepších maratónců, je nesmírně důležité příliš se neunavit při běhu odpočinkovou zónou a rozhodně se v ní nenechat k ničemu vyprovokovat - speciálně ne k tomu, za každou cenu neztratit kontakt s leaderem běhu!

 

58. Závoďte sami se sebou

Buďte při běhu jako Emil Zátopek - ignorujte okolí i kolegy a zkrátka si závoďte svůj vlastní závod s vlastním tempem a sami se sebou. K dobrému odhadu tempa je přirozeně nutná nějaká ta praxe a když už přijde na věc, určitě neuškodí ani zkušenosti s během za různých počasí.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!