Příručka moderního běžce, díl 13.

Publikováno: 01.07.2010 12:14 | Petr Hájek

Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma.

 

 

59. Vychutnejte si předběhnutí oponentů

Již světový maratonec Libbie Hickman si povšiml, že když běžec míjí svoje pomalejší kolegy, vlije to do jeho žil solidní dávku vzpružujícího adrenalinu.

60. Buďte trpěliví

Běh je skutečně "běh na dlouhou trať", takže počítejte s tím, že bude trvat poměrně dlouho, nežli se dostaví první výsledky - jak ty týkající se hubnutí, tak ty na poli běžeckých soutěží. Vpadnutí do soutěží příliš časně by vás navíc mohlo odradit a znechutit, takže do toho raději nijak nespěchejte.

61. Měřte si puls

Jestliže je váš ranní puls o 10 a více větší než váš normál, pak jste se ještě zcela nevzpamatovali ze cvičení předchozího dne. Věnujte proto za takové situace ještě nějaký čas na relax.

62. Trénujte více věcí najednou

Studiem různých tréninkových metod můžete brzy narazit na takové (namátkou "Fartlek training"), které zároveň procvičují sílu, vytrvalost, učí tempu závodu, i jeho taktice. To vše v jednom běhu.

63. Zavažte si pořádně boty

Dokonce i takový běžec, jakým je Hal Higdon, se při závodech zásadně nezastavoval pro zavázání tkaniček a raději je vázal hned na startu na dvojitý uzel. Opět jeden z těch detailů dělajících mistra.

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!