Příručka moderního běžce, díl 14.

Publikováno: 12.07.2010 10:08 | Petr Hájek

 

Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma.

<div class="centered"><img src="http://www.menstyle.cz/images/articles/0003/2010-07-12-1.jpg" /></div>

64. Najděte fungující rituály


Běžec Ted Corbitt radí: „Jakmile jednou najdete zahřívací rutinu akcí, které vás perfektně rozehřejí, provádějte ji co nejpravidelněji." Samozřejmě si ponechte i nějaký malý prostor pro další experimentování.

65. Zahřejte se, ale neunavte!


Je nesmírně důležité rozlišovat mezi pojmy „zahřátý" a „unavený". Právě pro zahřátí je vhodné zlehka se na 15 minutek před závodem proběhnout, protáhnout všechny příslušné nožní svaly, ruce i záda + je nutno vše ještě proložit pár dlouhými kroky. Právě řečené je pro začátek ažaž, nakonec zahřejete se brzy při závodění.

 

66. Boty opravdu běžecké


Jako pírko lehké atletické boty vám sice mohou pomoci běžet rychleji, nicméně pro běh se doporučují boty označené jako opravdu běžecké, jelikož mají lepší odpružení podrážky, takže se v nich běží na delší vzdálenost lépe.

 

67. Trénujte rychlý závěr


Ostré finišování je součástí takřka každého závodu, takže rozhodně nic nepokazíte tím, když v nich budete mít silné zázemí. Trénují se poměrně prostě - zkrátka se snažte každou tréninkovou koncovku (100-200 m) doběhnout rychlejším tempem, než jste začali. Pro začátek bude stačit kratší a jediná trať (400 m), později klidně více a dále.

 

68. Znejte své hranice


Nepodlehněte pokušení začít běh a závod příliš rychle, jako 99,9 % jiných běžců. Tímto se okamžitě dostanete do kyslíkového dluhu, což není zpočátku žádoucí. Učte se tempu.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!