Příručka moderního běžce, díl 16.

Publikováno: 05.08.2010 13:42 | Petr Hájek

Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma. 

 

 

73. Netlačte na pilu

Pete Gavuzzi (trenér čtyřnásobného šampiona bostonského maratonu Gerarda Coteho) má ohledně tréninku dlouhých tratí jasný názor: "Jestliže trénujete dlouhý běh, tak odběhnuté 3 hodiny pomaleji jsou důležitější, nežli jen 2 h odběhnuté rychleji!"

74. Pozor na pravidlo 3 hodin

Dle běžce Eda Eyestonea je velmi důležité dát si při tréninku pozor, aby člověk neběžel nikdy více jak 3 hodiny v kuse. Důvodů pro to je více a jeden z nich je zdravotní, takže ať už je váš čas 2:42 nebo 4:24, nenechte se zkrátka vyprovokovat.

75. Buďte bdělí k vlastnímu tělu

Bruce Fordyce, jež devětkrát zvítězil v Jihoafrickém maratonu, tvrdí, že při tvrdém tréninku je odpočinek stejně důležitý, jako trénink samotný: "Jestliže tvrdě trénujete, nebojte se nikdy na den vypnout - kdykoliv se zkrátka cítíte ztuhlí, unavení, pomalí, nebo v pochybnostech, odpočívejte!"

76. Po práci se o své svaly nezapomeňte postarat

Běžkyně Anne Marie Lauck, jinak dvojnásobná olympijská vítězka a nepochybně i další běžci by souhlasili i s dnešní finální radou: po pořádném tréninku nezapomeňte svoje svaly také neméně řádně uvolnit! Třeba masáží nebo koupelí v teplé vodě.

Hodnocení článku:Komentáře

Náboje a kulky jako ozdoba Náboje a kulky jako ozdoba Houstonská designérka Jessica Meyer připravila pro letošní rok velmi neobvyklou kolekci ženských a mužských ozdob.   ... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!