Příručka moderního běžce, díl 18.

Publikováno: 25.08.2010 12:37 | Petr Hájek

Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma.

 

 

81. Cílů raději více

Někteří zkušení běžci dlouhých tratí (včetně Jerryho Lynche) radí: „Namísto toho, abyste se zúčastnili nějaké běžecké akce s jediným časovým cílem, raději si připravte celou řadu malých cílů, které zvýší šanci na úspěch a přitom budují i běžcovu morálku."

82. Adrenalin až na závěr

Pokud jste již někdy běželi nějaký důležitý běh, jistě jste si sami všimli, že se vám díky adrenalinu zdál podobný běh o špetku snadnější, nežli při běžném trénování. Pokuste se nicméně nechat si tuto adrenalinovou vlnu a nervozitu až na poslední (a tedy nejdůležitější) kilometry trati.

83. Pravidlo třetinek aneb kapka běžeckého Zenu

Běžecký kouč i běžec samotný Mike Fanelli má pro všechny běžce zajímavou radu: „Rozdělte právě běženou trať na třetinky: první běžte svojí hlavou, druhou svojí osobností a třetí svým srdcem."

84. Chůze ve správnou chvíli

Zřejmě jen málokdo z nás uběhne trať dlouhou desítky kilometrů na jeden zátah a v jednom tempu. A jelikož se u nás pomalejších běžců střídá chůze s během, je na místě i rada, jak se v této situaci chovat - nuže, je to prosté: zkrátka zastavte a běžte vždy těsně před tím, nežli budete zcela unaveni.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!