Příručka moderního běžce, díl 2.

2010-02-26a
26.02.2010 17:47 | Petr Hájek

Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma.

 

 

6. Pro určení ideální rychlosti použijte metodu pohodlného hovoru


Způsob, jak najít tu správnou běžeckou rychlost, není až tak těžký, jak by se mohlo zdát. Zkrátka najděte takové tempo, při kterém jste ještě schopni konverzovat s další osobou, která běží s vámi a to bez toho, aniž byste ztráceli dech.

7. Naslouchejte svému tělu


Ačkoliv třeba Joan Samuelson, olympijský šampion v maratonu, tvrdí zhruba toto: "Jestliže máte chuť na jídlo, najezte se. Nechte svoje tělo, aby vám řeklo, po čem touží", nelze jeho metodu samozřejmě hnát do extrému, o to více u lidí s nadváhou nebo nedejbože narkomanů.

8. Nezapomínejte na horní část těla


Přesto, že se při běhu zapojují v první řadě svaly ve spodní části postavy, určitě není na škodu věnovat pozornost i těm nahoře. Dave Martin, fyziolog studující efektivitu cvičení, tvrdí, že je skvělé při běhu nezatínat čelist, dále netlačit ramena příliš k uším a občas důkladně protřást ruce i ramena aby zůstaly dokonale relaxovány.

9. Pozor ať nerozbijete vejce


Toto není machovská narážka na typickou výbavu obvyklého muže a těsné běhací úbory, ale rada, kterou svým čtenářům doporučuje magazín Runner's World: "Nezatínejte při běhu pěsti, namísto toho běhejte s palci volně položenými na ukazovácích, jako kdybyste drželi v rukou dvě vejce."
Hodnocení článku:Komentáře

Nintendo DSi XL je tu aneb mobilní zábava do kapsy Nintendo DSi XL je tu aneb mobilní zábava do kapsy Firma Nintendo před několika dny oznámila, že do své řady populárních mobilních herních konzolí Nintendo DS zařadila další model.... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!