Příručka moderního běžce, díl 3.

2010-03-04a
04.03.2010 17:40 | Petr Hájek

Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma.

 

 

10. Nepodceňujte "rychlovky"


Bavíme se to o rychlovkách běžeckých, jak jinak. Na toto téma pronesl Dr. Duncan McDonald (držitel amerického rekordu na 5 tisíc yardů) zajímavý citát: "Dokonce i tehdy, když mám jen 15 minut času, jdu si zaběhat. Neběhat vůbec a běhat jenom chvilku je totiž pořád dost velký rozdíl."

11. Běhejte správným směrem


Ačkoliv nám význam této zásady trochu uniká, Dr. George Sheehan doporučuje běhat proti směru provozu, což prý způsobí, že je běžec více ve střehu.

12. Poledne je ideální doba


Běhání v čase kolem poledne má dle názoru Joe Hendersona (běžec / spisovatel) hned trojici výhod: Na rozdíl od večera je perfektní světlo, dále, jde o skvělou pracovní přestávku a do třetice se takto člověk vyhne tomu, nacpat do sebe těžký nezdravý oběd někde v bufetu.

13. Pozor na protahování


Dle názoru magazínu Runner's World se prý důrazně doporučuje jít se před protahováním projít či si nejprve lehce zaběhat. Protahování "studených" svalů prý totiž může přinést více škody než užitku.

14. Pijte, pijte a ještě jednou pijte


Ať je právě horko nebo zima, nezapomínejte na pravidelné zavlažování svého těla (pozor, nikoliv alkoholem). Voda je, jak známo, pro nás naprostá nezbytnost - je v potu, mazivech kloubů, je to hlavní součást krve atd.Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!