Příručka moderního běžce, díl 5.

2010-03-22-1
22.03.2010 13:42 | Petr Hájek

Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma.

 

 

20. Učte se ze svých chyb

První muž na světě, který prolomil čas 4 minut na jednu míli (v roce 1954) Sir Roger Bannister říká, že je zpočátku nutno trochu experimentovat a najít svoje hranice prostým pokusem a omylem – nemá cenu se na tréninku zřídit tak, že druhý den nemůžete ani zvednout nohu. Na druhou stranu, pokud se ani nezadýcháte, klidně si přidejte na vzdálenosti.

21. Nebojte se být jiní

Benji Durden, který v roce 1980 vyhrál olympijský maratón, má také zajímavý názor: „Při tréninku se nebojte být excentrický, divný nebo vysloveně extrémistický. Jedině tak, že jdete proti zažitým věcem, jde totiž vytvořit něco nového. Trik je pak hlavně v tom, rozpoznat, které tréninkové postupy jsou pro vás zbytečné, až škodlivé.“ Přirozeně, tato rada platí pouze tehdy, pokud jste již zkušenější běžec, který tuší, co od jakých technik čekat apod. Pro začátek ale určitě neuškodí držet se nějakých obecných rad, jako jsou třeba právě ty naše.

22. Palivo čerpejte s co nejméně tukem

Dle sportovní lékařky Liz Applegate je ideálním prostředkem pro běžce sportovně-zdravotní tyčinka, ale pozor, maximálně netučná – měla by mít pod 4 g tuku na 230 kalorií. A proč to vlastně? Jelikož tuk zpomaluje trávení a zažívání.

23. Mějte nějaký cíl

Bob Greene je zkušený trenér řady hollywoodských hvězd a jako takový si jistě také může dovolit prohodit k věci nějaké to moudro: „Věřím v sílu motivace. Nakonec, je těžké držet se cvičebního programu, když člověk nemá před očima žádný konkrétní cíl.“
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!