Příručka moderního běžce, díl 8.

Publikováno: 22.04.2010 14:09 | Petr Hájek

Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma.

 

 

34. Neuspěchejte návrat


Poté, co skončíte se svým denním během, nespěchejte s návratem do běžného života. Vyhraďte si ještě pár minut na procházku, protáhnutí, relaxaci a meditaci.

35. Nepřehánějte to s protahováním a roztahováním


Příliš aktivní strečing a jiné protahovací techniky mohou přinést více škody než užitku, proto opatrně s nimi. Je to názor, se kterým souhlasí většina doktorů - zpočátku proto natahovat jen velmi opatrně a hlavně postupně. V přírodě není nic takového jako změna skokem!

36. Myslete globálně, trénujte lokálně


Dle názoru Boba Kennedyho, amerického držitele rekordu na 5 000 metrů, je sice dobré respektovat svůj aktuální běžecký rozvrh pro další týdny (kdo říká, že musíte běhat vždy stejnou trasu...), ale někde vzadu v hlavě by si běžec měl stále držet v paměti svůj konečný a ultimátní cíl - proč vlastně běhá. Zda má v úmyslu shodit 20 kg, nebo aby vyhrál lokální přebor, či snad se chce někdy zúčastnit maratonu, ... běžeckých snů je mnoho, takže se zkuste minimálně jednoho pevně chopit.

37. Myslete i při tréninku


Také slova Keith Brantley (USA a olympijský maratón) by zasloužila tesat do kamene: "Zřídit se na tréninku do mrtva umí každý idiot, cílem ovšem je trénovat tak, abychom byli vždy postupně stále lepšími a lepšími."

38. Neberte to vše až tak vážně


Sue Stricklin (nej. sprinterka 70. let minulého století) si při tréninku u svých volnějších tratí vždy našla čas i na jiné aktivity - když třeba viděla růže, klidně se zastavila a nezapomněla přivonět. Tímto se vyhnete syndromu "trénink je vše", který může snadno polapit i běžce-amatéra.Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!