Příručka moderního běžce, díl 9.

Publikováno: 02.05.2010 15:09 | Petr Hájek

Drtivá většina z nás vede sedavý způsob života, což má (jako vše) svoje výhody i nevýhody. K hlavním nevýhodám patří ta, že se málo pohybujeme, což je dobré kompenzovat třeba právě během. Je to tělu přirozený pohyb, cvičí takřka všechny svaly, zeštíhlí figuru, člověk se díky němu přestane zadýchávat při jakémkoliv pohybu a v neposlední řadě jistě stojí za zmínku také to, že je zcela zdarma.

 

 

39. Snažte se užívat si i rychlostních vložek


Dle názoru Dana Cloetera (dvojnásobný maratónský vítěz z Chicaga) je nesmírně důležité, aby se běžec těšil na rychlostní vložky, díky kterým vlastně hlavně získává kondici. Když prý totiž člověk ví, jak z nich tělo benefituje, více si jich poté užívá a nemůže se jich dočkat.

40. Zůstaňte otevření a kritičtí


Platí, že byste k sobě měli být pořád kritičtí a otevření novým typům tréninků: je sice pěkné, že zvolna uběhnete 20 km, ale to ještě nutně neznamená, že budete první i na 4 x 100 sprintem.

41. Zahrajte si na velblouda


Člověk toho při běhu vypotí opravdu mnoho, což je i důvod, proč většina zkušených sportovních běžců doporučuje nechat si podél trati sportovní drinky v nějakých rozumných rozestupech a to prý i tehdy, kdybyste si je měli někam zakopat.

42. Pracujte na svém běžeckém zvuku


Jakkoliv to zní na první poslech směšně, trenér maratónců Bill Squires má tento zajímavý názor: "Dlouhé běhy dělají z kočky tygra".

43. Nedívejte se vždy na hodinky


Také jistá dáma jménem Lynn Jennings (3x vítězství v běhu World Cross-Country) se podělila o svůj tajný recept na úspěch: "Nenosím během svých dlouhých běhů hodinky, takže mě nic nerozptyluje a neponouká k porovnávání času s předchozím během". Po doběhnutí ho jistě zkontrolovat neuškodí, ale proč se tím nechat za běhu rozptylovat?

44. Nepodceňujte odpočinek


Při prvním náznaku jakéhokoliv zranění si dejte 3-5 dní pauzu. Lépe ztratit to, jak celý měsíc při natáhnutí něčeho apod.Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!