Proč sportovci chodí místo do sauny do mrazáku s -140°C ?

Publikováno: 04.08.2012 10:01 | Petr Hájek

Ačkoliv se o tom veřejně moc neví ani nemluví, na Olympiádě je zařízení, které postupně své účastníky zmrazí až na -140 stupňů. Jednomu se bezděky vybaví Han Solo ze známé filmové série Star Wars. Jak ale souvisí mrazení v teplotě, při níž by vám zamrzla na kost i vodka s alkoholem a fyzická aktivita?

 

2012-08-04-1

Zdroj: Dvice 

 

Relaxační a lékařská praktika známá jako kryoterapie je dnes seriozním členem podobných technik a její studia jsou dnes již po celém světě. K dokonalosti to jako první dotáhli polští vědci, jenž otevřeli první kryoterapeutické centrum ve svém Olympic Health Center již v roce 2000.

Osoby, jenž se účastní, na sebe musí hodit speciální ponožky, prádlo, roušku a ochranu uší, aby jim neumrzly. Proces začíná u aklimatizace. Osoba vstoupí do chladné ale ještě ne smrtelně ledové sekce, následuje chladnější atd. atd. až skončíte v řečených -140°C.

Ti největší atleti světa místu říkají "hororová komnata" a vše to absolvují  z jednoho prostého důvodu - celá tato anabáze a mučení má pozitivní vliv na výkon. Žíly a cévy se vám tam nejprve zúží, také tok krve i metabolismus zpomalí. Fyzicky cítíte pálení až vrážení hřebíků do těla.

Kdo zde přežije 2 minuty a nato vyleze ven, jeho žíly a cévy se pak roztáhnou na 4x větší průměr, nežli obvykle a tím rychleji potom pomáhají léčit okysličenou krví přetížené klouby a svaly. V tuto chvíli již také plně pracují endorfiny snažící se ve vás zimní trauma pocitově překonat.


Hodnocení článku:Komentáře

Petr Koukal, jeho sportovní život a olympiáda 2012 Petr Koukal, jeho sportovní život a olympiáda 2012 Rychlost, síla a vytrvalost jsou tím, co ho žene kupředu. Jak na kurtu, tak i v soukromí. Je zábavný stejně jako sport, ve kterém... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!