Proč to nepřehánět s multivitamínovými přípravky

Ilustrace doplňky
Tak takto strava zdravého muže rozhodně nevypadá
26.09.2009 17:27 | Petr Hájek

Matky, ženy a trenéři nám obvykle říkají, že nemáme zapomínat při výživě na vitamíny. Tím ale samozřejmě nemyslí, že bychom to měli nějak přehánět. Co tím máme na mysli? Cca 35 % dospělých bere multivitamíny denně, což také nemusí být právě ideální, jak ukázaly některé studie...

1. Diabetes

I když vitamín K a thiamin (B1) zřejmě pomáhají redukovat rizikové faktory, vědci varují, že selen ve vitamínech může zvyšovat riziko diabetu typu 2. Suma sumárum, se selenem to nepřehánět.

2. Rakovina prostaty

Dle organziace National Cancer Institute má příliš mnoho mulitivatímů potenciál podpořit riziko a vývoj smrtelné formy rakoviny prostaty.

3. Rakovina plic

Také zpráva z Washingtonské univerzity není příliš potěšující: Multivitamíny nechrání proti rakovině plic ba naopak příliš mnoho vitamínu E u ní může zvýšit šanci na výskyt.

4. Celková úmrtnost

Pokud vás nepřesvědčily předchozí střípky, pak tu máme pro finále nejvíce alarmující informaci - v obřím dánském průzkumu zahrnujícím 67 vědeckých studií a přes 200 000 účastníků bylo zjištěno, že vitamínové suplementy zřejmě souvisí s vyšší úmrtností - osoby beroucí multivitamíny měly o 4 % vyšší šanci umřít, nežli ti, co nikoliv.

Tak jak z toho ven? Radši si dejte bohatý zeleninový salát nežli jednu barevnou pilulku. A když už musíte suplementy brát, pro jistotu si z toho nedělejte zvyk. Zní to sice kapku frázovitě, ale zdraví máme opravdu každý jen jedno...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!