Proč vám alkohol způsobuje zatmění?

Publikováno: 04.10.2011 10:57 | Petr Hájek

Dali jste si právě někde ve společnosti pár drinků, večer se teprve začíná rozjíždět a vy jste sotva v dobré náladě a přesto si druhý den mnoho nepamatujete? Víme, kde je problém...

 

2011-10-04-1
 

 

Už po nějakých 50 let vědci a doktoři vědí, že část mozku zvaná hipokampus (centrum mozku související s učením a pamětí) obsahuje vysoké koncentrance zinku. A dlouho měli podezření, že zinek je nějak zapojen do přenosu a uchovávání místních informací, až dodnes však nevěděli jak, čemuž je naštěstí již konec.

Abyste si mohli zformovat a udržet vzpomínky, je nutné, aby se vaše neurony v hipokampu mohly mezi sebou nerušeně bavit a to samozřejmě ideálně bez jakýchkoliv "výpadků sítě". Nyní se vědcům podařilo najít spojení mezi dvěma skupinami lidí a různou hladinou zinku v jejich hipokampu.

Je to prosté: málo zinku = horší komunikace a tedy slabší paměť, takže v té se objevují rovnou celé díry a výpadky. A když pijete a máte v těle alkoholu nad určitou mez, ovlivníte tím přímo schopnost těla zinek vstřebávat, což je obvykle i problém, proč máte třeba sobotní noc jako v mlze i po několika málo drincích a stavu, který byste za opilost v žádném případě neoznačili.

Učení, hladina zinku a hipokampus jsou spojeny ještě s jedním, mnohem vážnějším problémem, ano, jde o známého Alzheimera. Muži denně potřebují okolo 11 miligramů zinku (6 ústřic má 76 mg). Hodně zinku má i krabí maso, hovězí a vepřové. Vegetariáni, alkoholici a osoby s gastrointestinálními problémy často ale potřebují zinku více, nežli je doporučená denní dávka.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!