Rady stylovým otcům na dovolenou

rodina 1
01.07.2010 08:02 | Pavel Lopušník

Motto: „Jsem otec, ne spermobanka.“ 

Matka se v naší kultuře a společenském prostředí těší velikému zájmu. Bez okolků můžeme říct, že se za těch mnoho let stala jakýmsi obsedantním archetypem,[1] který se jedním dechem vyslovuje s termínem rodičovství. Moderní kultura a moderní společnost zvlášť, tak mnohdy zatracují mužský princip rodičovské výchovy. Jakoby otec byl jen pouhým doplňkem matky, ba co hůře trpěným přívažkem ženy v péči o rodinu a domácnost. Nevím, zda za tento vskutku nelichotivý obraz otcovství může feminismus, lépe řečeno jeho mediální, mnohdy banalizující odnož, ale pravdou je, že společnost poněkud zapomíná na podstatný fakt: otec je především matčin rovnocenný partner, jehož role ve výchově je nenahraditelná[2]. To negativní pojetí otce na nás, jako společnost něco prozrazuje a to, jak chápeme mezilidské vztahy. Na ty je v současné době pohlíženo jako na krvelačný zápas dvou individualit, z nichž málokterá je ochotná ze svých požadavků ustoupit. Přichází-li do takovéhoto svazku dítě, stává se pomyslným závažím mezi dvěma miskami vah, které se ta či druhá strana snaží dostat na svou stranu. Následující článek se bude snažit pověst otců minimálně rehabilitovat.

     

I když jsme ezin, primárně zaměřený na mladší generaci, kterou dozajista rodičovství netrápí (nebo by nemělo trápit), pro muže, kteří rodiče jsou, v našem prostředí zkrátka neexistuje spolehlivý pomocník, který by jim dodal potřebné sebevědomí a samozřejmě informace. I to bylo pro nás motivací k sepsání tohoto článku, odchylujícího se od původního, generačního zaměření. Důvodů, proč otcové své zkušenosti málokdy sdílejí, je celá řada, ale hlavní problém patrně bude vězet ve specifičnosti mužské komunikace. Časopisů, webů i blogů o mateřství je celá řada, snad proto, že ženy rády sdílejí své zkušenosti a v mnohých ohledech jsou otevřenější v komunikaci, než je tomu u mužů. Naproti tomu muži přistupují k otcovství častěji formou metody pokus, omyl a své zkušenosti předávají raději spíše praktickou formou, což ženy často neoprávněně odsuzují.

Pro tento článek jsme si vybrali období dovolených a prázdnin, které je v plném proudu. Dovolená a prázdniny jsou velmi záludným obdobím, jednak proto, že jsme spolu delší dobu, než ve dny pracovní („nedovolenkové“), a také proto, že na dovolené musíme více respektovat zájmy a záliby těch druhých. Hollywoodská kinematografie je plná komedií o nevydařených, rodinných dovolených, které dopadnou zle právě proto, že jejich hlavní hrdinové očekávají neočekávatelné.

Začněme zcela prakticky.  

Bezpečnost

Horké letní počasí a pobyt u moře skýtají, krom nesporných výhod, i jistá rizika, kterým je nutné předcházet. V oblasti ochrany před sluncem jsou nezbytné sluneční krémy, respektující odstín pokožky dítěte, ochranná pokrývka hlavy (různé čepice), sluneční brýle[3]. Nezbytnou součástí výbavy každé rodiny, která jede na dovolenou, je plně vybavená lékárnička. 

Při výběru kosmetiky a ochranných prostředků proti sluníčku, pro děti nás zajímá:

Věk dítěte

Zda má kosmetika, přípravek funkci čistící nebo zvyšuje obranyschopnost, případně chrání.

Pokud má dítě pokožku zdravou, anebo tomu tak není.

Odborníci dále radí, aby dítě do 6- ti měsíců nepřišlo na přímé slunce. Do tří let, aby se nevystavovalo přímému odpolednímu slunci (mezi 11 – 16 hod.). U ostatních věkových skupin pak aplikovat krém 30 minut před pobytem na slunci, ale i tady respektovat ochranu před slunečním žárem. Zároveň dostatečný pitný režim. Krémy by pak měly mít ochranný faktor proti UVA a UVB záření, odolné proti vodě a šetrné k dětské pokožce.[4]

 

 

 

 

 

 Říká se, že v každém muži je trochu kluka, [5] a tak pokračujme v „uvolněnějším“ duchu.

 Zábava  

U malých dětí jde takřka o povinnost, u těch větších možnost. Ať už ale máte děti malé či velké, zábava hraje velkou roli ve chvílích, kdy se vám dovolená zrovna nevyvíjí podle vašich společných představ. Ze zkušenosti mnohých mužů doporučujeme přibalit více nejrůznějších her, knih, hraček či sportovních pomůcek, abyste měli pro dítě, co nejpestřejší výběr aktivit, které lze střídat či kombinovat. Z nabídky českých obchodů vybíráme.[6]

Piráti a dobrodružství už neodmyslitelně patří k období prázdnin. Takové ingredience nabízí Junior varianta oblíbené hry Osadníci z Katanu. V této hře převezmete úlohu kapitána pirátů, který na ostrově buduje své malé impérium. Ve hře se také objeví záludný duch černého piráta, jenž vám může pořádně zkomplikovat plány. Hra je pro tři až čtyři hráče a je vhodná od šesti let výše.  

 

V dobrodružství budeme pokračovat, ale tentokrát budeme spíše objevovat, než obchodovat a loupit. Hovoříme o hře Mořeplavci, kde se stanete objevitelem a potažmo kolonizátorem nově objevených území. Hra je vhodná až od 12- ti let.

Velkou skupinu stolních, deskových her zaujímají ty, které mají svou předlohu ve hrách počítačových. Doporučujeme je volit pro děti starší, protože povětšinou obsahují drobné součástky, které by dítě mohlo spolknout nebo vdechnout. Hitem jsou stolní verze online her typu MMORPG: např. The World of Warcraft, Age of Conan. Dále pak strategie jako je StarCraft nebo Age of Empire nebo akční Doom.

Kromě stolních a deskových her, hraček se vyplatí mít v zásobě knihy, DVD (pokud vlastníte přenosný DVD přehrávač), hudbu a sportovní potřeby. Ve výběru pak přihlížíme k věku dítěte a jeho zájmům.

 

   

Ve filmové a divadelní branži existuje takové zvláštní pravidlo a to, že pouze režisér a maminka vždycky mají pravdu. No je na čase to změnit a kromě režiséra by měl mít pravdu tentokrát i tatínek.

Program (Plán B )

Připravte si na prázdninovou dovolenou program. Ne abyste se ale podobali těm stovkám mužů, pletoucí si rodinnou dovolenou s válečnou akcí, kteří své rodině vše naplánují do posledního puntíku, a pak se hrozně diví, když se jim to později vymyká z rukou. Berte program jako alternativu, kdyby se náhodou něco nevyvedlo. Sestavit takový náhradní program (v akčních filmech se mu říká Plán B) není vůbec jednoduché. Musíte především respektovat zájmy ostatních členů rodiny a přitom být diplomat, který dovede nastolit kompromis. Sežeňte si o místě, kam jedete, co nejpodrobnější informace, pokud jste už tak neučinili, při výběru destinace. Kromě kvalitních průvodců můžete využít i internet, ale nejlépe je využívat oba zdroje. Na plánu by se samozřejmě měli podílet všichni členové rodiny, vždyť základem dovolené a prázdnin je odpočinek a ne boj o přežití.

    


[1] Snad jde o důsledek psychoanalytické posedlosti vztahem (negativním či pozitivním) dítěte vůči rodiči.

[2] Tohle není jenom naše stanovisko, ale fakt, který potvrzují sociologové a rodinní psychologové. Možná stojí za zmínku, že tento fakt ony mediální feministky neuznávají a raději si vytvářejí vlastní pavědecké teze o rodině a funkcích jednotlivých pohlaví v ní.

[3] U dětí platí, že upřednostňujeme funkci před estetickým dojmem. Bohužel zejména módní časopisy, které předstírají informovanost, upřednostňují pravý opak.

[4] Přimlouvali bychom se za užití krémů na přírodní bázi, které nedráždí pokožku (pokud na některou přírodninu není dítě alergické).  

[5] Aby to bylo fér, v každé ženě je zase trochu dívky. Nejhorší ovšem je, když to „dítě v nás“ převáží nad tím dospělým.

[6] Nezařazujeme sem hry, které patří ke klasice volnočasových aktivit a lze je tudíž pořídit skoro v každém větším supermarketu, ale vybíráme stylovější, společenské hry pro celou rodinu.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!