Rakovina a mobilní telefony

Publikováno: 22.10.2011 12:26 | Petr Hájek

Stále nic průkazného ani na jedné straně, zdá se... 

2011-10-22-1

 

Poslední dobou se nám začínají objevovat opět novinové titulky, že dnešní mobily pravděpodobně nezpůsobují rakovinu. Na druhé straně ale, jsou tu studie, které prokázaly opak... Takže jak z toho ven?

Zajímat nás dnes bude v první řadě Dánsko, které mezi lety 1990 až 2007 v národním registru lidí s rakovinou srovnalo všech místních 360 000 uživatel mobilních služeb. A výsledek posbíraných dat? Zatím není. Na ten si budeme muset počkat prý deset až dvacet let. Jenomže pak už může být pozdě, že ano...

Jiné studie byly odmítnuty jako příliš povrchní, neprůkazné nebo postrádající základní prvky pro důvěryhodnost. Jedna zpackaná studie kupříkladu brala v potaz pouze osobní užívání mobilu a nikoliv to firemní, kde řada lidí volá prakticky celý den.

Minulý rok byla dokončena jiná studie (Interphone), která 13 let studovala řadu zemí a ta sice nezjistila mezi celou skupinou nijak nadprůměrně zvýšené šance na agresivní typy mozkových nádorů. Uvádí ale rovněž, že má za to, že největší uživatelé mobilních telefonů (tím budou patrně myšleni ti, co mobil neodkládají vůbec nikdy) měli zvýšené riziko o 40 %. Jelikož je ale tento typ rakoviny velmi vzácný, individuální risk je prý i tak minimální.

Abychom to shrnuli, pořád nic průkazného, žádná skutečně 100 % spolehlivá data a každý autor nějaké studie nezapomene prohlásit, že je vhodné uspořádat ještě studie a testy další, aby bylo prokázáno to či ono. Potom si tedy vyberte sami... Náš názor je, že špetka prevence nezaškodí, takže pokud to jen trochu půjde používejte headset nebo bondovku, popřípadě pište zprávy, volejte Skypem atd.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!