Recenze historického románu Nadi Horákové Brněnské nevěstky

Publikováno: 17.06.2012 18:00 | Dorian Ducard

Jak se žilo ve středověku nevěstkám a jak to asi fungovalo v tehdejším nevěstinci?

Nevěstky

V brněnském nakladatelství MOBA vyšel nový historický román Brněnské nevěstky od známé autorky Nadi Horákové.

Jestli čekáte nějaké lechtivé pikantnosti, musím vás zklamat. Jedná se o klasický historický román s dobrodružnou zápletkou.

Příběh je inspirovaný skutečnou událostí, kdy v roce 1353 vydala moravská markraběnka Markéta Opavská Statuta brněnských nevěstek. Snažila se o zlepšení životních podmínek těchto zatracených žen. Brněnské nevěstky jsou první částí cyklu historických románů Mocní a ubozí Markrabství moravského, inspirovaných událostmi v Brně v době vlády moravského markraběte Jana Jindřicha Lucemburského, bratra Karla IV.

Horáková tak zaplňuje mezeru v historické próze o středověkém brněnském měšťanstvu, které zatím zůstávalo ve stínu příběhů o šlechtě. V novém cyklu jsou hlavními hrdiny právě měšťané a jejich vztah k markraběcí rodině. Seznámíme se s řadou postav historických i smyšlených a v neposlední řadě i s fungováním středověkého města.

Marek z Erlachu, přítel markraběte, nalezne v lese nedaleko Brna umírající dívku s novorozenětem v náručí. Dítě je zabaleno do drahé pleny se symbolem Anshelmů, jedné z nejbohatších patricijských rodin v Brně. Patricijové se řídí přísnými morálními pravidly a tohle vypadá na pěkný skandál.

Na přání markraběnky Markéty Opavské začne Marek z Erlachu diskrétně pátrat, kdo je otcem dítěte. Pomáhá mu brněnský rychtář Jakub z Rohru. Pátrání je zavede mezi nevěstky a zločince na kopec Puhlík, ale také mezi patricije a měšťany. Krásná měšťanka Žofie Pasířová dokonce zamotá panu Markovi hlavu. Ovšem Žofie není žádné neviňátko a právě se dostala do fatálního průšvihu, který ji může přivést na popraviště.

Román dynamicky plyne, že nemáme čas ani vydechnout, a společně s hrdiny prožíváme jejich slasti i strasti. Naďa Horáková ve svých historických románech (ostatně i v detektivkách) sází na zajímavý příběh a čtivost. K tomu přidejme výbornou češtinu, historické zajímavosti a milostné vztahy a máme román, který osloví čtenáře napříč generacemi.

Soutěž o román Brněnské nevěstky s věnováním a podpisem autorky

Soutěž skončila 30.6.2012. Výhru získala Hanka z Bošan (SK).

Soutěž byla ukončena. Všem účastníkům děkujeme.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!