Rozhovor s bývalým tajným agentem CIA

Michael Baker
20.05.2011 09:43 | Michal Novák

V pořadu Tajný agent, který můžete sledovat na stanici Zone Reality, uvidíte skupinu mladých lidí, kteří podstoupí profesionální výcvik, jakým procházejí agenti těch nejlepších tajných služeb. Mike Baker, který na pořadu spolupracoval, je bývalým špiónem americké CIA. Ptali jsme se ho na život špióna i na Jamese Bonda.

1. Co Vás přimělo k tomu, dát se k CIA?

Dali mi nabídku, která se neodmítá. Vlastně jsem chtěl dělat něco důležitého a přínosného pro svou zemi. Rozhodně nešlo o peníze, myslím, že můj nástupní plat byl kolem 17,000 USD. Ta pravá odměna jsou pro Vás výzvy a uspokojení z práce.

2. Co bylo ve Vaší kariéře u CIA nejtěžší/nejnebezpečnější?

Nemohu prozradit žádné detaily, ale tenkrát šlo o tři sponky na papír, autobaterii, trochu papáji a prototyp mrazícího laseru.

3. Jaké byly nejlepší/nejhorší chvíle ve Vaší kariéře.

Horké chvilky byly často během některé akce, ovšem o nich se spolu bavit nemůžeme. Nicméně, nejlepší chvíle byla určitě tehdy, když jsem se dozvěděl, že jsem úspěšně prošel všemi testy a tréninkem a byl jsem oficiálně přijat do služby. Nejhorší chvíle byly vždy, když zahynul některý z kolegů.

4. Jaký největší omyl se mezi lidmi o CIA traduje?

Asi to, že CIA je nějakým celosvětovým spolčením, které tajně řídí svět. CIA je malá organizace, která dostává své rozkazy od vlády, nezáleží na tom, jestli je to vládá Demokratů nebo Republikánů. Jsme apolitická organizace.

5. Jaké schopnosti jsou pro dobrého špióna naprosto nezbytné?

Selský rozum, rozhodnost, přizpůsobivost, komunikativnost a schopnost pozorovat. Dále také schopnost splynout s okolím, patriotismus a disciplína. Určitě neuškodí být zdravý a v dobré kondici.

6. Jste schopen poznat potencionálního budoucího špióna za 5 minut?

Spíše tak 8 minut. 8 až 10 minut. Nějaké klíčové vlastnosti můžete u někoho poznat celkem rychle … zjistit, zda-li se na tu práci dotyčný skutečně hodní nebo ne , tvá déle.

7. Jakou největší chybu mohou mladí špioni udělat?

Snaží se získat co nejvíce odpovědnosti v relativně mladém věku. Chtějí jít co nejdříve do akce a z detailní a pomalé práce při vyšetřování jsou často otrávení až znudění. Přitom každá akce si vyžaduje velmi důkladnou a svědomitou přípravu. Mladí agenti někdy chtějí přeskočit kvalitní přípravu, ta Vás přitom může v akci zachránit.

8. Podílel jste je jako expert na tvorbě ještě nějakých jiných filmů/seriálů?

Myslíte kromě této originální reality show Tajný agent? Zapojil jsem se do tvorby britského drama „Spooks“ v USA známého spíše jako MI-5. To pro mě byl také velmi příjemný zážitek. Seriálu se nakonec natočilo osm řad. Mimo to jsem také spolupracoval na tvorbě méně známé show „Spooks“ nazvanou „Liberty“. Často jsem také působil jako poradce při natáčení filmů, například Životní zkouška, kde hráli Russell Crowe a David Caruso.

9. Co myslíte, že je tak lákavé na špiónech ve filmech?

Obvykle všichni vypadají velmi atraktivně a také tráví nezvykle mnoho času honičkami v drahých autech, které končí explozí. Nezbytnou schopností pro špióna je umění splynout se svým okolím. Nevím, jak vy, ale já osobně si nemyslím, že by třeba Angelina Jolie moc splývala. Nebo také Jack ze seriálu 24 hodin, to byl magnet na kulky. Pokud dokážete způsobit několik výbuchů během jedné hodiny, tak nejste zrovna nenápadní.

10. Je možné ze CIA odejít úplně? Jste dnes stále vázán nějakými tajemstvími, a co by se stalo, kdybyste něco prozradil? Kontrolují vás ještě dnes?

Ano. Na rozdíl od toho, jak to bývá v knihách a filmech, můžete z agentury odejít a žít civilní život. Samozřejmě jste vázání mlčenlivostí, nesmíte mluvit o tom, co jste viděli v akcích, nebo o metodách, které se používají při vyšetřování. Ale to je samozřejmost, je to vaše vlastenecká povinnost. Všichni, kdo nedokážou držet jazyk za zuby, by měl být žalován.

11. Jak vnímáte situaci v Severní Africe? Myslíte, že po revolucích v Tunisku, Egyptě a Libyi budou následovat další?

Situaci na Středním východě a v Severní Africe je třeba sledovat, jsme svědky historického vývoje. Vypuklé revoluce nemůžeme tak úplně srovnávat – každá země se nachází ve specifické situaci. Navíc každá takováto událost je spouštěčem řady dalších. Tento proces zatím rozhodně není u konce. A nehledě na události, které se už staly, bude zajímavé sledovat situaci v Sýrii, která je rozhodně velmi strategickým prvkem v celém regionu.

12. Jakou roli hrají tajné služby v takových situacích jako je v současné době v Libyi?

Ideálně by měl každý vrcholný státní představitel chtít dostatek informací od tajné služby před tím, než učiní nějaké strategické rozhodnutí. Zvláště, když se jedná o takovou vojenskou intervenci, jako je ta v Libyi. Praxe ovšem vypadá tak, že nikdy nemáte pro rozhodnutí dostatek informací a rozhodnutí musíte udělat bez nich.

13. Dají se podle Vás očekávat v budoucnu nějaké další teroristické útoky? Mohou se Spojené státy a / nebo Evropa cítit bezpečně?

Bohužel, pravděpodobnost, že by se nám podařilo snížit hrozbu teroristických útoků na nulu je malá. Kolegové, kteří tohle mají na starosti, říkají, že jejich prací je prevence, minimalizace a zabraňování potenciálnímu nebezpečí. Ovšem i oni nevěří, že je reálné zabránit všemu. Vždy musíte hledat nějakou přijatelnou míru, při které se snažíte o maximální bezpečí občanu, ale zároveň se nedotýkáte jejich osobních práv a svobod.

14. Máte k dispozici ještě nějaké špionské zařízení? S čím nejbláznivějším jste se setkal?

Z agentury mám stále svého robopsa s vynikajícím sluchem, laserovýma očima a s detektory pohybu. Jinak ale k dispozici nic nemám. Většinou nejlepší součástí vybavení byl převlek. Pro CIA pracuje jeden z nejlepších a nejkreativnějších týmů, který má převleky na starosti, takové nemají ani v Hollywoodu.

15. Jaký je Váš oblíbený špiónský film?

Nejvíce se mi asi líbí seriál Bourne Movie, hned potom asi Špióni jako my – klasika s Chevym Chase a Danem Akroydem. V první pětce by také určitě byl The Good Shepherd a jednoznačně Team America (nutno přiznat, že je to spíše o super hrdinech než o špiónech)

16. A co James Bond. Je to reálný obraz špióna podle vaší zkušenosti?

Sám jsem si často těsně před akcí říkával, jak by asi postupoval James Bond. Žertuji, tuhle otázku jsem si nikdy nepoložil. Bondovky jsou skvělou filmovou zábavou, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ve skutečném životě špióna je mnohem méně obleků a krásných žen.

17. Je možné skloubit rodinný a špiónský život?

Velmi dobrá otázka. Popravdě, tahle práce není zrovna pro rodinné tipy. V CIA , a pravděpodobně je to stejné ve všech dalších tajných službách, je poměrně vysoká rozvodovost. Tím neříkám, že by nebylo možné práci agenta skloubit s rodinným životem, ale je důležité soustředit se na udržování rozumné míry mezi rodinným a pracovním životem. Takový je život.

18. Litoval jste někdy, že jste se stal špiónem?

Nikdy. Ani jedenkrát. Od té doby, kdy jsem odešel z agentury vedu klidný a šťastný život. Ale všechny ty zážitky a lidi, které jsem měl možnost potkat během své služby v agentuře rozhodně patří k těm nejlepším v mém životě.

19. Byl jste někdy při během své kariéry v ohrožení života?

Pouze když jsem včas neodevzdal reporty, výkazy a další papírování. Myslím, že stačí, když řeknu, že v tahle práce přináší výzvy a zážitky, které jinde nepotkáte.

20. Myslíte, že v pořadu Tajný agent, který běží na Zone Reality, se najde jedinec, který má potenciál stát se tajným agentem?

Bylo tam pár jedinců, o kterých jsme si na konci mysleli, že mají určitě potenciál stát se agenty. Jinak během celého pořadu se ukázalo, že je řada lidí, kteří mají dost kuráže a osobních kvalit, aby se o to pokusili, ale mají před sebou ještě dlouhou cestu.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!