Skončete se svými zlozvyky

Publikováno: 26.12.2010 12:49 | Petr Hájek Blíží se nám konec roku a nastává čas, kdy si lidé dávají všelijaká předsevzetí a plánují budoucnost. Pěstovat si však kvalitní vlastnosti a dávat si závazky nemá smysl, pokud se na druhou stranu nerozhodnete také opravdu důkladně zatočit i se svými zlozvyky.

1. Závislost na dietní kole

Jestliže nemůžete absolvovat den bez několika plechovek dietní Coly („Proč si nedat, když tam není ten cukr"), pak nezapomeňte, že každá obsahuje tolik kofeinu, jako běžné espreso. Je tedy jen a jen logické, že se po jejich vypití cítíte chvíli lépe a poté hůře, jak kofeinová vlna odezní. Když to s dietní Colou opravdu přeháníte, může se objevit i nespavost a po letech i poškození zubní skloviny kyselou složkou.

 

2010-12-26-1

 

2. Závislost na spacích pilulkách

Řada lidí dnes polyká bez rozmyslu snadno dostupné léky „na spaní" tvořené obvykle i kombinací tlumičů bolesti a antihistaminik. Doktoři ale tvrdí, že zdravý člověk, který jen potřebuje občas uspat, by neměl zbytečně (nedej bože pravidelně) pojídat pilulky na tlumení bolesti a antihistaminika. Některé z nich mohou poškodit v dlouhodobém horizontu játra (pokud byl vypit alkohol, šance se zvyšuje) nebo způsobovat nepříjemné neplechy v žaludku.

 

2010-12-26-1

 


 

3. Závislost na alkoholu

I když se většina moderních lékařů shoduje, že mírné pití (do dvou „panáků" denně - platí pro muže!) tělu prospívá a působí preventivně proti cukrovce i srdečním nemocem, víkendové pití zdravé není - nelze tedy celý týden abstinovat, poté si dát v sobotu najednou 8-10 sklenic a myslet si, co jeden neudělal pro své zdraví. Nárazové pití rovněž z těla odčerpává zásoby vitaminu B1 potřebného pro zdravou nervovou soustavu a to už vůbec nemluvě o tom, proč si vlastně zbytečně zvyšovat potenciální riziko na rakovinu prsu (ano, nevyhýbá se ani mužům...).

 

2010-12-26-1

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!