Spíte méně? Pak více přiberete!

Publikováno: 11.04.2012 14:30 | Petr Hájek

Bylo zjištěno, že když budete méně spát, pak přes den sníte až 300 kalorií navíc...

 

2012-04-11-1

Studie se objevila vůbec poprvé v magazínu American Journal of Clinical Nutrition a stojí za ní americká Temple University. Ale k věci. Součástí testů byly osoby stáří 30-49 let, jenž normálně spí 7-9 hodin denně. Vědci poté monitorovali spánek subjektů ve dvou pětidenních cyklech. Poprvé každý účastník spal jen 4 hodiny a příště si mohl dát celých 9 hodin spánku. Co bylo zjištěno?

Nálezy jsou velmi zajímavé: prakticky všichni účastníci testu se více “cpali” tehdy, když byli spánkově deprivováni. Přitom ale v obou případech spálili ten den zhruba stejné množství kalorií, takže toto věci neovlivnilo. Mohou za to hormony - nedostatek spánku totiž způsobí, že apetit stimulující "hormon hladu" ghrelin je nadprůměrně vysoký.

A proč o tom vlastně mluvíme? Jde o to, že když se z ne-spaní stane zvyk, člověk pak snadno sní navíc více jak 300 kalorií za den, což nám dělá 9 000 kalorií měsíčně! Člověk se tedy dojídá všelijakými sladkostmi, tyčinkami a nebo co má právě po ruce. Aby člověk tedy neměl takový hlad, stačí k tomu málo - pořádně spát...

Tato rada asi moc nepomůže těm, kteří tráví noc co noc díváním se na budík a přemýšlením, jestli má cenu ještě ležet, když už člověk tzv. nezabere. Za podobných situací pak osoba snadno sklouzne k nějakému uzobávání při sledování TV nebo na internetu. Vědci radí aspoň to, nikdy nejíst u TV a u PC, ale pouze v kuchyni, abyste se vyhnuli pokušení. 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!