Starobylá tetování

Publikováno: 07.01.2011 02:45 | Michal Novák

Mnoho lidí se dnes nechává tetovat z nejrůznějších rozmarů. Kde se ale vzal tento způsob dekorace vlastního těla?

Existují dochované důkazy o tetováních starších více jak 2000 let. Tetování tedy není jen výstřelkem poslední módy. Každé tetování s sebou neslo nějakou hlubší symboliku. Značilo postavení ve společnosti, bylo znakem válečníků, ale i symbolem soudržnosti s rodinou u žen.

Mezi jedny z nejtypičtějších nositelů tetování patří dnes ohrožení Maorové. Tito původní obyvatelé Nového Zélandu hrdě nosí původní tetování v obličeji zvané Moko. Moko je svými zakroucenými linkami a spirálami inspirováno přírodou. Stejně tak, jako mnoho jiných tradičních tetování.

Maorské tetování

Válečníci používali tetování odjakživa. Tato tradice se vyvíjela a stále funguje i dnes. Moderní vojáci mají stále tetování, na která jsou hrdí – symboly jednotek, vzpomínky na bojové mise i tryzny za padlé kamarády.

Tetování není vždy žádoucí. Například v Japonsku vás s tetováním vykážou z veřejného koupaliště nebo z lázní. Důvodem je stále příliš silné spojování tetování s Yakuzou – japonskou mafií. Tetováním se dříve označovali nejrůznější delikventi a to nejen v Japonsku. Ti si svoje cejchy vylepšovali a postupem času přijali toto značkování za vlastní.

Metody tetování

Metod tetování je mnoho. Liší se místem vzniku, dobou, nástroji i rituály. Od moderního užití tatérské jehly, která zvládne prorazit kůži i 1000x za minutu, přes japonské paličky s hroty na konci a poklepové nástroje z Polynésie až po ostré pazourky. Vždy je tetování významným milníkem v životě tetovaného jedince.

Pokud se chcete o starobylých metodách tetování dozvědět více, pusťte si v sobotu ve 20:00 televizi Z1, kde můžete shlédnout celovečerní dokument věnovaný tomuto fenoménu.

Metody tetování

Tetování jako sběratelský předmět a vzácná komodita

Stejně jako obrazy i tetování se dá považovat a v mnohých případech opravdu je uměleckým dílem. Tento fakt téměř vymýtil Maory. Jejich hlavy byly velmi žádaným sběratelským artiklem pro anglické kolonizátory. Podobně na tom byli i mrtví členové Yakuzy, kteří byli po smrti doslova svlékáni z kůže a jejich kůže dodnes zdobí sbírku nejednoho japonského sběratele.

Kůže Yakuzy

A co vy, považujete dnes tetování za módní výstřelek, nebo věříte v jeho symboliku?
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!