Styloví muži mezi činkami (osobnosti Metroflexu) - Ronniecop

Publikováno: 03.02.2010 17:38 | Pavel Lopušník

Na světě jsou, řečeno velice zjednodušeně, lidé dvojího typu. Jedni, kteří se celý život snaží, seč mohou, být slavní a dělají proto absolutně všechno, aby jednoho dne stejně odešli zapomenuti, druzí, kterým stačí jen to, že jsou jen sami sebou a stanou se legendami. Ronnie Coleman stojí někde mezi oběmi kategoriemi. Může se vám zdát nepatřičné, hovořit v ezinu, především věnovanému gentlemanskému stylu, o člověku, kterému se kvůli jeho tréninkovým metodám přezdívalo „zvíře", ale jsem přesvědčen o tom, že příběh tohoto osminásobného držitele titulu Mr. Olympia může být inspirující i pro toho, koho kulturistika vůbec nezajímá.  

Představte si posilovnu, zcela bez klimatizace, pouze s velkými, pohyblivými větráky a grafity na stěnách, naplněnou dunícím zvukem Hip hopu, s činkami, které občas váží tolik jako jateční tele a to si ještě můžete pár kil přidat. Nacházíme se v pověstném arlingtonském[1] Metroflexu, posilovně kulturisty Briana Dobsona, kde se rodila skutečná hardcore kulturistika, jejíž tradice stále pokračuje. Do této malé, ale „útulné" posilovny kdysi zavítal mladík, živící se nejrůznějšími profesemi a stravovacími návyky průměrného Američana, odbývající se v intencích pizza, hamburger. Kdo by v tomto nesmělém mladíkovi tehdy viděl budoucí hvězdu. Tedy, aby to bylo úplně přesné, jeden člověk ji v něm viděl a to sám majitel tohoto zařízení Brian Dobson. Nabídl tomuto mladíkovi permanentku zadarmo, pokud se rozhodne závodit v kulturistice. Následující léta znamenala pro tohoto mladíka plno dřiny a odříkání. Během těch let si Ronnie[2] osvojil základy kulturistického tréninku, aby je ještě o něco později obohatil o své „zvířecí" prvky, spočívající ve zdvihání skutečně těžkých vah.[3]  

První krůčky na kulturistické jeviště soutěže Mr. Olympia nedávaly tušit nic o budoucích úspěších tohoto závodníka. V letech 1993 se dokonce vůbec nekvalifikoval a až do r. 1997 se většinou musel spokojit nejlépe s šestým místem.

 

V civilu       

 

Tehdy se plně oddal tréninku.  Od r. 1998 - 2005 už však tento prestižní titul, jak se lidově říká, nepustil z rukou. Vědomí změny,[4] ještě usilovnější trénink a plné soustředění na výkon s maximálním zaměřením na cíl, to jsou jen některé z atributů hvězdné kariéry Ronnieho Colemana, který za těch několik let stal vzorem pro mnoho začínajících kulturistů a do určité míry i dobrou prodejní značkou. DVD s jeho tréninky lze dnes sehnat skoro po celém světě a tak, i když už sám neplánuje návrat na velkou scénu, žije příběh téhle, dnes už legendy, dál.

Král Ronnie

 

DVD s Ronnieho tréninky, dostupné v České republice: Ronnie Coleman. Ronnie Coleman on the Road. Ronnie Coleman - The Unbelievable!! Ronnie Coleman -Relentless. Ronnie Coleman- Invincible. Ronnie Coleman- The Cost of Redemption.  

[1] Stát Texas. Metroflex v současné době vypadá přeci jen poněkud kultivovaněji. Tedy už více jako posilovna než jako garáž. Nutno dodat, že to je celkem škoda, protože starý Metroflex měl určitou, neopakovatelnou atmosféru.  

[2] Narozený 13.5. 1964 v Monroe, LA.

[3] Nezbytné upozornění, které najdete na začátku většiny DVD, popisující Ronnieho trénink. Zejména jako začátečník, byste neměl (-a) v žádném případě napodobovat Ronnieho styl. I on dneska uznává, že přiměřené váhy a hlavně častější opakování jsou  z hlediska zdraví prospěšnější. 

[4] Jakoby i tohle bylo typické pro Ronnieho soukromý život, v němž slevil ze svého snu stát se účetním, aby se později stal policistou.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!