Styloví muži mezi činkami (osobnosti Metroflexu)

Publikováno: 04.03.2010 08:54 | Pavel Lopušník

Styloví muži mezi činkami (osobnosti Metroflexu)

Everyman and Noman (Joshua Dauerthy a Gregg Valentino)

„Kdo v životě poznal krev, pot a slzy a přesto nedokázal být pokorný (k sobě i druhým), nic ze života nepochopil.“

Výraz Everyman, kromě obecného typu postavy, označuje anglickou didaktickou hru z 15. Století, pro německy mluvící oblasti, mnohem později, přepracovanou spisovatelem Hugem von Hofmannstahlem a známou jako Jedermann (Každočlověk nebo prostě jenom Každý).[1] Pro postavu Everymana je typické, že se s jeho příhodami a skutky, stejně tak i vlastnostmi, kterými oplývá, může identifikovat každý.

Pro tento poslední díl, představující osobnosti Metroflexu, jsem mohl zvolit mnoho jiných, úspěšných postav, které se v oblasti Bodybuildingu už prosadili, od Briana Dobbsona (majitel Metroflexu)[2], Jaye Moora[3] po  fitness modelku Jen Cook. Podstatou tohoto seriálu, věnovanému Arlingtonské posilovně, ale i dalších dílů, věnované jiným osobnostem, byla snaha představit kulturistiku ve zcela jiném světle než je tomu v mainstreamových médiích a to jako sport, kde není nouze o úsilí, lidské příběhy, kde nechybí ani touha po vítězství. Tak jsem se rozhodl představit vám dnes Joshuu Dauerthyho, kulturistu s mongol –dawnovým syndromem, dalšího ze cvičenců Metroflexu.  Bohužel je informací o něm tak poskrovnu,[4] že se o jeho životě a úspěších nedozvíte skoro nic. Přesto už sám fakt, že jedinec s handicapem je součástí určitého úspěšného týmu svědčí o demokratickém prostředí, které v Metroflexu naleznete. A proč to označení Everyman pro osobnost Joshuy Dauerthyho? Handicapovaný sportovec vede vlastně dvě bitvy. Jednu se svým handicapem a nutno dodat, že zdraví člověk jí nedovede ocenit. Druhou v posilovně.

                                                              

        Máte na to také?    

                   

             

 Foto s majitelem arlingtonského Metroflexu                                

Celý tento seriál byl věnován stylovým mužům a může- li osobnost Joshuy Dauerthyho být pro stylového muže inspirací pak tím s jakým úsilím se vrhá vstříc bolesti, únavě a pomalým příchodem úspěchu. Až budete stát před velkou činkou a sám sebe se ptát proč tu vlastně jste, vzpomeňte si na osobnost dnešního seriálu. Snad pro vás jeho osobní bitvy budou motivací.

                                       

S Branchem Warrenem a jeho ženou. 

Proti Everymanovy stojí na opačném pólu Noman (Nikdočlověk, Nikdo). Odchýlíme se teď od Arlingtonského Metroflexu, Joshuou Dauerthym jsme seriál věnovaný této posilovně zakončili.

Osobnost, kterou vám představím nyní, je příkladem špatného sportovce a je diskutabilní zda vůbec jde o bodybuildera. Jedná se o Gregga Valentina. Když si jeho jméno zadáte do vyhledávače, naleznete pár odkazů na skutečně nechutná videa, kde si do svalů pumpuje Synthol,[5] díky němuž jsou jeho paže skutečně monstrózní.[6] Tento italsko-americký „kulturista“ proslul svými dopingovými aférami, za které byl uvězněn.[7] Podle mě dostupných zdrojů trpí duševní poruchou odborně nazvanou muskulární dysmorfie. Jedná se o nutkavý pocit, že vaše svaly jsou malé a uděláte vše proto (zejména nezákonnou formou nebo až přehnaným cvičením), abyste to změnili. Jde o stejný výchozí bod shodný s anorexií či bulimií (nespokojenost se sebou samým, vedoucí až k sebezničení). Budiž tedy v těchto místech řečeno: kulturistika z vás nedokáže udělat dokonalého člověka s dokonalým tělem a dokonalým životem. Jen tak v duchu si přemítám, kolik Greggů Valentinů na světě, potažmo i v České republice je? Kulturistika je především o dřině, potu a pokoře, které nelze ničím nahradit. Ti, kteří žijí jako malé Alice ve světě divů,[8] kde jsou lidé jenom krásní a oškliví, zlí nebo hodní, mají vážný problém s přijímáním skutečnosti, která není černá nebo bílá, ale pestrobarevná, a proto má smysl. Nedokážou se pak smířit nejenom s nedokonalostí druhých, obyčejně jsou sami sebou nejistí a jen to maskují. Tihle lidé pak nemají právo soudit a je smutné, když svým soudem ubližují druhým, aniž by jim kdy došlo, že nejvíce ubližují sami sobě.

                                   

      Že se vám na těch svalech zdá něco podezřelého? Jistě, vždyť nejsou výsledkem tvrdého tréninku.

               

  Stvořen pro roli nějakého mutanta, či geneticky modifikovaného hrdinu, ale ne pro kulturistiku.

  

                                                      

    

Osobnost Nomana je pro skutečně stylového muže varováním, nikoli jen pro to, aby se jím stal, ale aby se lidem tohoto druhu pokud možno raději vyhýbal. A hledá- li ve svém životě ideály, pak nikoli člověka tohoto druhu. Měl by mít především na paměti, že poctivá dřina, energie a čas, který do ní investuje, se mu vrátí a o to sladší je pak vychutnávání si skutečného úspěchu.

  

Příští díl tohoto seriálu věnujeme vítězi Mrs. Olympia pro tento rok, Jay Cutlerovi, kterého si představíme zase poněkud netradičním způsobem.

 


[1] Nejzajímavější variantu tohoto příběhu ale nabízí kniha Philipa Rotha: Jako každý člověk, naklad. Mladá Fronta.  Výraz Každý je velmi volným překladem, stejně tak lze užít pojmenování Kdokoli.  

[2] Viz zmínka o něm, v článku o Ronnie Colemanovi.

[3] Můžete ho spatřit jako bodybuilding- partnera na fotografii k článku o Branchi Warrenovi.

[4] Vyjma pár fotografií na oficiálních stránkách Metroflexu, kde se nachází ve společnosti kulturistů, které jsme tu představovali.

[5] Sám jej na webu údajně distribuoval. Zde je na místě varování a důrazné doporučení nic podobného rozhodně nezkoušet, z důvodu ohrožení zdraví.

[6] V roce 2005 vznikl dokument Muž, jehož paže explodovaly, který Gregga Valentina představuje. Bohužel však spousta lidí tuto osobnost považuje za typického kulturistu a posuzuje tak tuto celou oblast. Sám Valentino dle mého soudu, využil pořadu jako reklamu sebe samého a je pravdou, že pro jistý druh lidí je hrdinou. Nutno však dodat, že tito lidé o skutečné kulturistice neví zhola nic. Bodybuilding není jen o budování co největšího svalstva, je to především životní styl usilující o harmonii těla, ale i ducha.

[7] Trestem mu budiž i zničené zdraví jako nutná daň za touhu být dokonalý.

[8] Pohádkové knihy Lewise Carolla (vl. Jm. Charles Dogdson) u nás někdy překládané jako Alenka v říši divů, Za zrcadlem a co tam Alenka našla. 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!