Top 20 nejméně zdravých moderních jídel, díl 1.

Publikováno: 15.05.2010 14:03 | Petr Hájek

Následující jídla jsou obvykle natolik nevalné nutriční hodnoty, že je doporučujeme zařazovat do jídelníčku co nejméně. Aby toho nebylo málo, většina z nich do těla cpe zbytečně i další toxiny, jako by jich chudák organismus neměl v dnešní době již tak dost.

1. Koblihy

Smažené, plné cukru, z bílé mouky a prakticky všechny mají i hodně tuku (kupované nějakých 35-40 %). Průměrná kobliha dodá tělu 200-300 kalorií (převážně od cukru) a něco málo dalších nutričních položek. Je velkým malérem naší doby, že se na koblihy díváme jako na ideální ranní jídlo, přitom z nutričního hlediska, jde o jeden z nejméně vhodných startů vůbec.

 

 

2. Hranolky (a většina dalších smažených jídel)

Brambory jsou pro osoby držící si linii relativně náročné již samy o sobě - jejich jednoduché cukry se totiž zkonvertují hbitě na glukózu, která prudce zvýší hladinu inzulínu, což může po řadě desetiletí vyvolat i diabetes a ztučnění. Když je ovšem usmažíme v tuku při vysoké teplotě, dojde k dalším nepříjemným věcem. Nepomůže ani smažení v rostlinných tucích, jelikož tyto polynenasycené tuky produkují právě při smažení řadu tzv. volných radikálů poškozujících organismus.

 

 

3. Slazené sodovky a Limonády

Jedna plechovky podobného pití obsahuje obvykle kolem 10 čajových lžiček cukru, 150 kalorií, mnoho umělých sladidel, siřičitany a fosforečnany + nějakých 30-55 mg kofeinu. Fosfor zde se nalézající pak vyplavuje z těla vápník, takže má negativní vliv na osteoporózu i nadváhu. Dietní varianty sodovek jsou stejně škodlivé, pouze namísto cukru nabízejí umělá sladidla. Závěr - sodovkám se vyhněte, co to půjde.

 

 

4. Zmrzlina, koktejly a sladké shakery

Jednou z nejlepších metod, jak do sebe dostat v opravdu rekordním času maximum prázdné energie a kalorií, jsou právě zmíněné věci, které mívají energetické obsahy na sklenku klidně i kolem 600-1 000 kalorií a desítky gramů tuků. Tomu všemu samozřejmě napomáhají všelijaká čokoládová sypání, tuny šlehačky atd.

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!