Trh mrch 54: Okouzlení

Publikováno: 06.05.2012 20:51 | Alex Lenoir

Jsem pragmatik. To není omluva, ale ani výmluva. To je fakt. Když něco dělám, dělám to z přesně určeného důvodu, dotahuju věci do konce a chci vidět výsledky. Proto nevěřím na májová poblouznění. Naopak vyznávám jakousi praktičnost vztahů. Například svoje středeční rande jsem vmáčknul mezi korekturu vědecké práce a uzávěrku novin a protože jsme vynechali dezert, dostal jsem se do postele před druhou hodinou ranní. Sám, to připouštím.

Trh Mrch 54

Lásky čas

Bylo to tu zase. Rozkvetlé stromy, traviny, bzučící hmyz, děti olizující kopečky zmrzliny a dospělí olizující svoje protějšky. A stejně jako na Valentýna nebo Vánoce můžete i na První máj nahlížet ze skeptického pohledu. Opět máte vyhrazený jeden den na to, abyste políbili svou milovanou. Nechte přece, aby vám uschla. Ale pokud tuhle tradičnost překonáte to, je to nakonec pěkná tradice. Poněkud starosvětská, ale pěkná. Navíc jindy fádní polibek může změna prostředí jen ozvláštnit. To že je to pro voyery jeden z nejdráždivějších dní z celého roku je další věc.

Loni na Prvního máje jsem se líbal. Jenže alergik v pylovém ráji? Jo, trpěl jsem. Ilonu pak navíc něco štíplo do stehna a než jsme došli zpátky na zastávku tramvaje tak měla skoro sloní nohu. Podobnému, ne-li horšímu zážitku, jsem byl letos ušetřen.

A žili šťastně...

V sobotu jsem byl na svatbě. Byla to moje druhá svatba v životě. Tu první jsem absolvoval jako šestiletý, takže si nepamatuju vůbec nic. Tu včerejší si ale pamatuji dobře. Muž se vyznával ženě ze svých citů a sliboval jí věčnou lásku. Nikoliv před Bohem nebo davem, ale před ní a před sebou samým. Protože zradit lásku a důvěru osoby, která ho dokázala takhle bláznivě očarovat by si nikdy nedovolil. Ani jedno oko po dokončení slibů nebylo suché. Jsou různé vztahy. A v tomhle evidentně zafungovala fyzika. Nikoliv logika. Ale přitažlivost.

U skleničky suchého vína, obklopený kvanty lásky, pylu a tylu jsem musel přemýšlet, že moje skeptičnost v existenci kouzelné lásky na první pohled možná plyne z toho, že jsem ji nezažil. Ostatně novomanželé jsou jejím žijícím důkazem. On se ještě před rokem živil instantníma nudlema a pil pivo z láhve. Teď své milované vaří al dente těstoviny a nalévá si vodu do sklenic. Ona před rokem kouřila krabičku cigaret denně a talíř těstovin se neshodoval s její konfekční velikostí 1. Teď si denně dopřává celerovou šťávu a jí všechno protože jí doktor řekl, že jinak neotěhotní. To je kouzlo lásky.

Ve městě se otevírá průměrně jeden klub měsíčně. V určitém stádiu života zjistíte, že vám ale k maximální spokojenosti stačí být VIP členem pouze ve vašem vlastním klubu pro dva hosty.

Blues svatebních zvonů

Celý den jsem čekal na email od editora. Jestli mi článek schválí, neschválí, opraví, nebo doporučí něco přepsat. Poočku jsem pozoroval přítomné dámy. Přesně tehdy jsem poznal rozdíl mezi označením krásná a okoulující. Krásná je napříkla Megan Fox. Má krásnou postavu, bujné poprsí, vyzývavé rty, svůdný pohled. Indiánské geny a mini bikiny z ní dělají skutečnou sexbombu. Podle GQ je prý navíc bisexuálka, čímž má dvakrát větší šanci někoho ulovit. Taky se o ni mluví jako o nové Laře Croft. Ale je sexy. Málo kdo by řekl, že je okouzlující. Dokonce Michaela Baye omrzela.

Okouzlující je někdo, koho si okamžitě nespojíte se slovem „sex“, ale uvidíte kolem něho něco jako záři. Auru. V takovém případě to může být i určitá gloriola, a ta se sexem určitě neslučuje. Spíš ve vás vyvolává ochranářský komplex nebo respekt k něčemu nedotknutelnému. Okouzlující žena by mohla mít eleganci Grace Kellyové, půvab Audrey Hepburnové, čistotu Carey Mulliganové, snad trochu odtažitosti Kristen Stewartové, i lolití drzost Ani Geislerové.

Odtrhl jsem pohled od displeje mobilu a zadíval jsem se na dívku o dva stoly vedle. Byla zvláštně bledá. Levou rukou si podpírala bradu, ústa měla lehce pootevřená a dívala se na parket. U tohohle zjevení se najednou propojily všechny zásadní očarující vlastnosti. Bylo to poprvé, co jsem se zamiloval na první pohled. Bez ohledu na to kdo to je, co má na sobě, co dělá. Jen proto jaká je. Mobil mi ohlásil příchod emailu. Jenže mě tahle kouzelnější Samantha Stephensová, tajemnější Bella Swanová, a krásnější Anna Kareninová naprosto uchvátila. A já pochopil, že pokud ji teď nepožádám o tanec, budu toho navždy litovat.

Bewitched, Bothered And Bewildered

Ve filmu Pal Joey zpívá Rita Hayworthová o muži, který ji očaroval, vetřel se jí do mysli a pořád na něj musí myslet. A ikdyž on ji třeba nebude chtít, ona už svoje srdce ztratila. A nic na světě to nezmění. Je jedno jaký je. Setkání s ním ji změnilo. A přesně to jsem cítil i já. Mobil mi vibroval po stole, ale já věnoval pozornost jí. Nemohl jsem se ubránit dojmu, že její oči jsou mi víc než povědomé. Při prvním pohledu do zrcadla jsem je poznal. Jsou stejné jako ty moje – zelenohnědé.

Očarující láska na první pohled je jen o obyčejných instinktech. Navíc pořekadlo „podoba si hledá podobu, potvora potvoru“ je jen laickou transformací vědeckého vysvětlení, že partneři se často párují podle vzhledových podobností a tudíž i pomocí podobných genetických kódů. Takováto poznání jsou okamžitá. Netrvají dlouho. Je to jasné. Zpravidla právě tyto prvotní, rychlé závěry jsou často také ty správné.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!