Trh mrch 57: Utíkej tak rychle, jak dokážeš

Publikováno: 27.05.2012 20:57 | Alex Lenoir

Není týdne aby se přes město neběžel nějaký závod. Běhá se prakticky za všechno. Běh za národní očistu, krajinu i naději. Stejně tak se běhá proti. Proti rakovině, cukrovce, homofobii, drogám, kouření, krutosti. Cílem těchto akcí je vnést povědomí o této problematice mezi veřejnost pomocí uzavření celého města a způsobení totálního kolapsu dopravy. No co, negativní reklama – taky reklama.

Trh Mrch 57

Zabouchnutí dveří

Týden začal zkouškou z evropského práva. Jediný test mě dělil od ukončení letního semestru. Po hodině opravování testů vykoukl docent z kabinetu, zabručel „Všichni to máte“ a práskl dveřmi. Bylo nám jedno jak. Hlavně že jo! Najednou měl jsem kvanta energie. Dojel jsem domů, ze schránky vytáhl poštu, hned si nazul tenisky a natáhl zářivě žluté triko. Svůj akademický úspěch jsem oslavil krátkým během přes park. Dokonce mimo harmonogram na mém Reebok The Promise Keeper účtu. Obálka neobálka.

Teprve po sprše a litru neperlivé vody jsem se k poště dostal. Obálka byla z Metropolitní univerzity kam se hlásím na žurnalistiku. Asi mi posílají podklady k semestru. Ikdyž mě zaráželo, že je to jen tenká dlouhá obálka.

V důsledku změny podmínek pro přijetí nových studentů do akademického roku 2012/2013 pozastavujeme Vaše podmínečně přijetí. Pokud o studium na naší škole máte nadále zájem máte možnost podat přihlášku do 31.5.2012.
Přejeme hodně úspěchů ve Vašem profesním i osobním životě.

Hledání otevřeného okna

Tři roky jsem snil o to, že půjdu na žurnalistiku. Dřel jsem, účastnil se na projektech a doufal, že si tím alespoň trochu pootevřu dveře na vysněnou školu. A teď mám stejný šance jako každý druhý.

Nějaká nová směrnice, vydaná protože se na školu hlásí víc lidí než čekali, předefinovala hodnotu mého úsilí. Nejhorší na tom bylo, že editor mě v redakci držel pod jednou podmínkou – budu studovat žurnalistiku. Otevření jedné obálky udělalo takový průvan, že zavřel nejen dveře, ale i okno.

Nejsnadnější trasa

Ve čtvrtek jsem byl zase běhat. A bylo to už podruhé v tomto týdnu, kdy na mě kývli tři další běžci. Najednou jsem si připadal jako člen klubu. Uznáváme tě, berem tě mezi sebe. Třeba mě někdy pozvou na jonťák.

„A co budeš dělat?“ ptal se Max.

„Nic, kývnu na ně taky. Ale myslím, že nebudeme nejlepší kámoši,“ odpovím mu k tématu běhání.

„Myslím se školou, s prací... Co dál? Nebo je tvoje budoucnost v tom kývat na další upocence?“ rozčílí se Max.

Znejistím. „Já nevím. Třeba si dám pauzu a zkusím si podat přihlášku příští rok,“ odbydu ho.

„Alexi, oba víme, že to nevydržíš. Ty potřebuješ dělat. Ty to miluješ. Novinařinu, stres, půlnoční espressa, abys vydržel makat do tří ráno, a v šest už byl zase na nohách. Vím, že jo,“ snažil se mě Max přesvědčit o něčem, co jsem věděl, ale nechtěl si přiznat.

Na pevno

Seděl jsem v bistru, pil víno a díval na ulici. Neměl jsem šanci spočítat kolik kolem okna prošlo lidí. Všichni ale vypadali, že někam spěchají. Všichni měli tolik práce a povinností. Všichni něco museli. Všichni měli cíl. Všichni pospíchali ke svým dveřím, aby se jimi stihli protáhnout dřív než se zavřou. A já seděl za oknem, které se nedalo otevřít. Opravdu úspěšní lidé, se ženou pouze za jedním cílem. Já se hnal za vším v čem jsem viděl nějaký potenciál. Tak se moje urputnost a výdrž drolily, až se rozpadly úplně.

Říká se, že pokud vám osud zavře dveře, otevře okno. Mně se dveře zavřeli těsně před nosem. O to to bylo bolestnější. Normální reakce by byla vyrazit a hledat tak dlouho, dokud se nenajde i nepatrně pootevřené nebo špatně zavřené okno. Případně si pomoct kamenem, nebo již zmiňovanou obálkou, vloženou do správných rukou. Jenže já naprosto netušil, kterým směrem se mám rozběhnout hledat ty správné otevřené dveře nebo alespoň vyhovující pootevřené okno.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!