Trh mrch 58: Každej nemůže bejt Gaga/rin

Publikováno: 03.06.2012 20:00 | Alex Lenoir

Novinové zprávy prý musíte brát s určitým odstupem a nadhledem. Nesmíte se do nich příliš ponořit. Prý jsou jako rozostřený impresionistický obraz. Když se na ně budete dívat zblízka, nic vám neřeknou a budou vás z nich ještě možná bolet oči. Pokud poodstoupíte a jednotlivé tahy štětce tak necháte zapadnout do celku, vyjeví se vám celý obraz. Tak by to mělo být i se zprávami. Pokud se budete fixovat na jednu špatnou zprávu, dost možná si ani nevšimnete, že na druhé straně je něco, co byste si rádi přečetli.

Trh Mrch 58

Highway Unicorn (Road To Love)

Abych alespoň na chvíli zapomněl na pracovní fiasko a oddálil případné osobní vyhoření rozhodl jsem, že bude nejlepší když na pár dnů vypadnu z města. K prarodičům jsem nemohl - předělávali verandu. Já chtěl pohodu a nervózní babi s partou fachmanů by mi na klidu a duševní vyrovnanosti nepřidaly. Pokud to nejde na východ, musí to jít na západ.

Když jsem přistál na berlínském letišti Tegel, hledal jsem před halou Tobiase. Soustředil jsem na hnědovlasé muže. Přitom mi uniklo, že Thor, obrobijec, stojí přímo přede mnou.

„Stal ses' tváří steroidů...“ lapal jsem po dechu. Nutno uznat, že se Tobias podstatně nafoukl. Navíc platinový přeliv vlasů mu vytvářel jakousi auru hvězdnosti. Naposled měl tmavou patku a ruce jak Somálec. Teď byl jak prototyp švédské spermabanky na dokonalé děti.

„Poptávka trhu se změnila,“ ukázal prstem na vlasy.

„To mi povídej!“ odsouhlasil jsem.

Fashion Of His Love

Do Berlína jsem vždycky jezdil nalehko. O to těžší jsem se vracel. Tobias nechápal můj "východní" styl. Žil v Berlíne už moc dlouho. Ihned svou kritikou zdrtil moje nové, konfekční, ještě nevyprané džíny a zářivě bílé tenisky. On sám byl zásoben spoustou neprodejných vzorků oblečení a často se se mnou dělil. Jenže stejně jako on jsem měl svůj styl. On byl na hluboké výstřihy, úzké džíny a vysoké boty. Styl nestyl, když šel fotit, musel jeho vkus stranou.

Skoro každý den v pět hodin ráno musel být v ateliéru. Trička, košile, džíny, mikiny, svetry, spodní prádlo. Neustále se svlékat a oblékat. Pořád dokola. Nevím jak vy, ale já si vyzkouším dvoje džíny a už mám dost. Musel jsem uznat, že měl o poznání víc práce než loni. Že by měl o poznání větší i příjem se říct nedá. Před rokem fotil zimní kolekci pro Reserved v ulicích švédského Lundu a teď...

„Jo, takhle jsem dopadl,“ povzdechl si Tobias v pruhovaném overalu s nápisem HUG ME! Ten největší krejčovský skvost měl teprve přijít. Byly to pruhované pánské plavky v celku. Sardinie, Sardinie, Sardnie, opakoval si Tobias s myšlenkou, že vydělané peníze utratí za dovolenou.

Born This Way

Jednu výhodu Tobova proměna měla. Začal pravidelně a tvrdě cvičit, tím se samozřejmě zvedl výdej energie a Tobias si tak po 4 letech odříkání znovu dopřával hamburgery a těstoviny.

V lednici měl Tobias vždy velkou zásobu neperlivé vody a čerstvých ovocných a zeleninových šťáv. S myšlenkou na mrkvový fresh jsem otevřel lednici. Bylo to jako bych našel Supermanovův kryptonit. Lednice byla dopůlky zaskládaná lahvičkami Multipower Body Fitness Shake. Jeden z těch nápojů pro super siláky. Určeno pro ty, kteří chtějí dosahovat závratných tréninkových výsledků. Dodává tělu vše, co během tréninku spálí. Bez tuku a vhodný pro redukci hmotnosti. Tobias nikdy nic nedělal napůl. Všechno na maximum, s vypětím sil, do krve nebo dokud nezvracel. Rozhodl se pro tuhle kariéru, pro tenhle život. A já se ho rozhodl respektovat. Protože na rozdíl ode mě, alespoň věděl kam míří.

Just Dance

Ve čtvtek jsme šli na akci vzal do open kitchen baru Hell's Kitchen, kde jsem se seznámil s jeho novými přáteli, známými a dalšími lidmi z agentury. Vše probíhalo dobře až do doby, kdy začal (ne)odborně překládat moje sloupky do švédštiny. Větu Rozdíly mezi pohlavími nejsou až tak velké, stačí je jen pochopit přeložil jako Lesbický a gay sex není nic neobvyklého, stačí se k tomu jen předklonit. Až dokonce večera mi Georg kupoval pití a Anita mi tvrdila, že jsem jedinej chlap na světě, kromě Ulriky, kterýmu by dala.

Paper Gangsta

Druhý den jsme se potkali s Georgem a Tomem na terase baru Suite na promo akci šperkařské firmy Nialaya. Tobias byl vždycky rváč. Rval se na základce, rval se na střední, a na vysoké, řekl rektorovi, že je „podělanej gestapák“, a tak ho vyhodili. Jenže teď to bylo poprvé co jsem měl pocit, že se rvát přestal. A spíš nechává sebou cloumat. Na druhou stranu jsem si nemohl nevšimnout, jak se Tobias snaží vlichotit managerovi Nialaya.

„Jsem rád, že si hledáš práci. Proslýchá se, že Baptiste Giabiconi už Lagerfelda omrzel,“ zavtipkoval jsem a ocenil jeho snahu o uplatnění.

„Mám práci. Fotím zásilkovou módu,“ opáčil Tobias a zněl o poznání chladněji.

„A to ti stačí? Tohle přece není práce napořád!“ divil jsem se.

„Nemůžu říct, že by mě nějak extra naplňovalo to, že se celej den převlíkám do triček s debilníma nápisama, ale je to práce, která mě živí!“

„To budeš až do smrti fotit nátělníky?“ uhodil jsem na Tobiase.

„Narozdíl od tebe, alespoň nějakou práci mám,“ setřel mě Tobias. „Alexi, každej nemůže být jako Lady Gaga!“

The Edge of Glory

Letadlo přejíždělo po runwayi a já přemýšlel o všem co se za poslední týden stalo. Chtěl jsem být jako Nick Hornby, Ben Mezrich a Jaroslav Rudiš. Jenže každej nemůže bejt Rudišem. Pak jsem si vzpomněl na song Gagarin Pop od skupiny U-Bahn, ve které se zpívá, že každej nemůže být Gagarin, ale proč to nezkusit. Ano, každý nemůže být hvězda, ale ta možnost tu je. Vždycky. Právě ta možnost je pro mnoho lidí zdrojem inspirace, naděje a vnitřní síly.

Sotva se letadlo odlepilo od plochy uvědomil jsem si, že ačkoliv se často až moc snažíme, a občas to hodně bolí, zůstáváme nohama na zemi. Gagarin se na 108 minut vznesl ke hvězdám. Přesto svou podstatou zůstal stát na zemi. Lady Gaga je živoucí důkaz hvězdy, která září už téměř 4 roky. A nic nenasvědčuje tomu, že by měla vyhasnout.

Smířil jsem se a byl připravený vytyčit si nový cíl. Letadlo vystoupalo nad mraky a byl to přesně moment, kdy jsem stál na počátku něčeho nového, a byl ochotný odtrhnout oči od katastrofy týdne a otočit na další stránku.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!