Trh mrch 66: Passion Week

Publikováno: 17.09.2012 07:47 | Alex Lenoir
UPOZORNĚNÍ!
Místa, situace a jména postav tohoto dílu mohou, ale nemusí odpovídat skutečnosti.

Historky o tom, jak si modelky podřezávají vzájemně podpatky, aby ponížila jedna druhou, nebo že jsou schopné dávat si vzájemně žiletky do lodiček (ano, to se skutečně děje) zná každý. Jenže v pozadí tohohle 5,5 bilionového průmyslu je mnohem víc než jen 90-60-90. Zatímco se nad městem vznáší módní aura já jsem se snažil přemýšlet nad tím co kromě peněz a tíženého pozlátka je motorem tohohle průmyslu – je to posedlost nebo vášeň?

Trh Mrch 66

Casting

Jak se (prý) říká – září je leden v módě. Všechno začíná znovu. Abych měl inspiraci k zamyšlení vzal mě módní redaktor Jakub na místo kde to kreativitou a inspirací přímo vybuchovalo. Casting na přehlídku návrháře Karla Palatky. Výstavní síň v centru města se tak na dva dny proměnila v obrovský ateliér a posléze v mraveniště. Nebo že by spíš dětské hřiště?

„Kolik jim je?“ zeptal jsem se Kuby při pohledu na mladinké dívky, které na casting dorazily. Všechny byly víc než útlé, bledé a ploché jak baterky do mobilu.

„14, 16, 15, 17,“ odhadoval Kuba když jsme procházeli kolem zástupu dívek. Napadlo mě jestli je to vůbec legální. Vzhledem k tomu, že módní průmysl ví jak obejít ochránce zvířat a ušít rukávník z posledního žijícího exempláře sviště stříbřitého poradí i s tou právnickou kličkou. Holky v se na první focení nebo přehlídku dostanou obvykle kolem 15 let, kluci později – až tak ve 20. Ale v obou případech se dají najít výjimky.

Neplnoleté stroje módního průmyslu se postupně svlékaly do spodního prádla a rychlou chůzí obcházely místnost. Upřímně musím říct, že jsem byl neskutečně rád za to, že nemusím stát ve spodním prádle před pětičlennou komisí, dalšími modelkami a bandou čumilů. Pokud modelka nevyletěla během prvního kola dostala se jí čest v podobně přeměření tělesných proporcí strůjcem prezentované oděvní kolekce.

„68... hraniční pas...“ povzdechl si Karel a poslal modelku bokem. Ihned tou nejsvůdnější formou catwalk nastoupila další dívka. Karel jí stáhl pas metrem.

„No... 71...“ mávl nad tlustou modelkou rukou a uvolnil metr.

„Mám 65!“ bránila se.

Karel si ji ihned přitáhl zpátky a poměrně hrubě ji uzounký pas stáhl na velikost 65 centimetrů. „65 je tohle!“ ukázal jí. „Ty máš tohle! 71! Nauč se měřit!“

„To nemyslíte vážně!“ znovu oponovala modelka.

„Já se o tom nebudu vybavovat. Máš 71 v pase. Dveře jsou támhle, nazdar!“ utnul ji návrhář.

Ještě před minutou jsem uvažoval, že bych si na oběd dal steak a skleničku (nebo dvě) červenýho vína. Teď jsem to viděl na jídlo typické pro tohle prostředí – lehkou malborku a redbull.

„Co vlastně tyhle holky jí?“ zeptal jsem se Kuby.

Prakticky nic. Dva dny před přehlídkou nesmí jíst ani pít. Tělo se tak všeho zbaví. Ty holky si jen vlhčí rty, koupou se ve vlažné vodě a vyplachují si pusu. Nesmí pít, nesmí jít, skoro nespí pak jsou nervózní. Jen chvíli před výkonem je přípustný redbull. Někdy jich musí vypít víc aby nezkolabovaly.

Fitting

Po castingu přišel na řadu fitting. Návrhář si vybírá šaty které mu konkrétní modelka půjde v řadě a ty se upraví na její velikost. Je to klasický příklad mechanizovaného pásu. Je to ale současně i jedna z nejbolestivějších částí. Jak psychicky tak fyzicky. Kolotoč šatů běží tak dlouho dokud všechny holky nejsou oblečené.

Karel byl nervózní protože zvlášť ty nejmladší modelíny tahaly jeho couture kousky po zemi.

„Dokud to nebudeš mít zabraný tak to necourej! Rozumíš tomu, že to musíš vzít do pracek a zvednout to? Jestli tomu nechápeš támhle jsou dveře!“

Následovala zkouška choreografie. Každé šaty si zaslouží svou originální prezentaci. Nestačí se aby se v nich modelky jen proplandaly po mole. Chůze trvající dvacet sekund musí být dokonalá. Karlova představa byla jasná – elegantně rázná. Dokud modelky chodili v nízkých balerínkách nebyl problém. Jakmile jim nazuly podpatky šlo to (a nejen nadšení) dolů celkem rychle.

„Víš co znamená jít svižně?“ zařval Karel na jedno čtrnáctiletý kůzle. Dívčina ustrašeně kývla. „Tak to se tak plandáš? Já řeknu svižně, a ty se tam plandáš jak po opici! Nežer cukr, nebudeš pomalá!“

Zatímco Karel si šel vyčisti hlavu od téhle organizátorské bídy supervisor si modelkovskou školku vzal bokem a začal jim vysvětlovat co je jejich úkolem na téhle akci.

„Uvědomte si, že to musí šlapat jak švýcarský hodinky. Celá show jakmile začne, nedá se zastavit. Jediný vaše zaváhaní to může celý zkazit. Fakt poslouchejte co vám pan Karel říká. Je to jeho kolekce, on má přesnou představu tak mu vyhovte. Vy tady nejste na dovolené. Tohle je vaše práce. Tohle je to co jste. Jste tu od toho abyste mu jeho kolekci odprezentovaly. To je váš jedinej úkol. Tak to fakt udělejte.“

A zhruba o hodinu později zkouška účesů. „Vy pracujete v hřebčíně? To není ohon pro štýrskýho valacha, aby zakryl tu jeho ohromnou prdel. To mám být jemný cop. Takže tyhle ponny copy si nechte od cesty,“ zuřil Karel.

Bylo to soustavné rozedírání sebevědomí všech zúčastněných. Tekly tu nervy, slzy i krev, ale všichni pořád pracovali dál. Žádný náznak vzdání se nebo naopak revolty. Jakto že tady nikdo nemá chuť se na to vykašlat? To jsou tu všichni tak těma hadrama posedlí?

Backstage

V pátek konečně nadešel den velké akce. Jenže zatímco většina hostů se toužila promenádovat po červeném koberci, my jsem šli do backstage přehlídky.

„Proč jsme tu?“ ptal jsem se při pohledu na modelky, které měly všechny to stejné spodní prádlo.

„V pondělí začínáme fotit náš říjnový speciál. Dvojitý číslo. Takže chci modelky vidět ještě před tím, než se dostanou k nám.“

Ačkoliv je pro mnohé týden módy naprostým vzrušením pro samotné aktéry je to především nuda a čekání. Modelky posedávaly na stoličkách nebo na zemi, v suších sluchátka, esemeskovaly a popíjely redbully. S jejich city se tu nikdo nemazlí. Na modelky se nahlíží jako na stroje. Po mnoha hodinách snažená dobře vypadající pracovní stroje.

„Co se dělá s těma věcma po přehlídce?“ vyzvídal jsem.

Spousta návrhářů platí svoje modely v oblečení. Šaty po přehlídce jsou často doslova znehodnocené. Zevnitř jsou kompletně pokryté vrstvou make-upu, kterou na sobě předtím měla modelka. Make-upem se jim potírá celé tělo aby se docílilo jednotného dokonalého tónu. Zhruba tak půlcentimentru. Třeba Chanel řadu svých modelek neplatí, protože už jen ta možnost jít přehlídku je pro modelky reklama.

Fashion Passion

Tohle nebyla jen záliba jako u blogerů, kteří se fotí ve zkušebních kabinkách. Tihle lidé módou skutečně žijí. A nejen, že ji mají v hlavě, ale i oni si jí vydělávají na ten život. Myslel jsem si, že dnešním dnem to skončí. Ale ono to pokračovalo pořád dál a dál. Po přehlídce, kterou jsem viděl z backstage, jsem se přesunuli do B.Baru. A tam u stolu pro stylisty, zatímco Jakub právě s kolegy řešil „ty úděsný lemy“ (které včera Karlovi chválil) jsem se sblížil s lahví šampaňského, protože ta jediná mlčela stejně chladně jako já.

Asi každý jsme něčím posedlý. Každý na něčem lpíme. Někdo rodinou, jiný sportem a mnozí prací ať už je jakákoliv. I já jsem byl schopný několikrát přepsat sloupek než jsem byl alespoň trochu spokojený. Byl jsem schopný ho psát od čtyř do rána a v šest vstát s jít běhat. Každej máme úchylku na něco. Pro někoho je to proteinový nápoj pro jiné vůně nových kožených rukavic. Lidé od módy jsou často považováni za hloupé a povrchní. Ale to, že máte značkovou košili z vás přece nedělá horšího – hloupého člověka. Respektive ve vytahané mikině se nestanete osvíceným. Žádnou práci nebudete dělat na 100% pokud se jí plně neoddáte. A já jsem rád, že jsem mohl být přítomen tomu, když je pro člověka jeho práce vášeň a zároveň posedlost.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!