Trh mrch XII: Tahle země není pro mladý

Trh Mrch
31.05.2011 12:19 | Alex Lenoir

Je však na každém, zda korunu ztracenou kvůli nějaké chybě změní v budoucí velmi dobrou investici.

-- Zdeněk Kaufmann, firma Dr. Kaufmann & Partner

Je ztráta jedné koruny důvodem proč jinde nevydělat milion? A proč vznik nového vztahu musí automaticky zapříčinit zánik toho předchozího.

Největších podnikatelských chyb se většinou dopouštíme na začátku naší cesty. Univerzita vypustí svého chráněnce s diplomem, naučným slovník v podpaží a zamává mu na cestu. Absolventovi vnutí představu, že za (průměrných) pět let studia ho dokonale připravila na různé alternativy jeho budoucí obživy. Většina vycházejících 23 letých manažerů, jsou však stejně limitovaní jako skripta, ze kterých se učí. A tak sáhnou po tom jediném možném. Začít věci řešit metodou "pokus-omyl". Lze ji využít prakticky vždy všude. Zároveň je však nutné myslet na to, že se občas kurevsky prodraží. Špatně nakombinujete barvu košile a kravaty, do auta si na dlouhou cestu místo poslední alba od The Sounds vezmete to nejlepší od uspávačky Enyi, už na druhé neformální schůzce se pokusíte ukecat holku, co se vám vážně líbí k sexu, nebo špatně investuje takovou částku, za kterou byste v pohodě sehnali lehce bourané Bentley Continental.

Jedna kauza, dva týdny, mnoho pohledů a víc než velké množství peněz. Seriózní deníky psaly o krachující Sazce. Pardon, Sazce, která je v konkurzu a prochází reorganizací. Původem současného stavu insolvence společnosti je problém se splácením stavby O2 areny (dříve Sazka arena). A zatímco v roce 2003 společnost vyplatila akcionářům přes miliardu, dnes propouští zaměstnance, protože nemá na výplaty. Dlužník prý údajně nemůže mít úplně čisté myšlenky, pokud navrhuje reorganizaci. V tomto vyhroceném případě však i insolvenční správce Sazky přiznal, že konkurz je v současné situaci jediné snesitelné východisko. Ikdyž se snaha věřitelů o konkurz cení, není jisté, zda bude dostatečně oceněná.

Richard byl jedním z těch, které již od mala učili chápat termíny jako broker, dividenda nebo Forex. Svět akcií a účtů byl pro něj olympijským stadionem a on nejrychlejší běžec. Nebyl jeden z těch, kteří mají dvě sluchátka telefonu spojená lepící páskou, a příhodně si je přehazují v ruce. Když jsme byli na obědě tak jednou za deset miut zvedl mobil, zavolal brokerovi, zeptal se ho „Jaká?“ a následně rozhodl Koupit/Nekoupit a položil. Trochu jsem se divil, když mi oznámil, že se (po poradě) rozhodl investovat do akcií módního domu Lacuna. Firma byla v konkurzu. Richard věřil, že s nástupem nového vedení se firma otřepe, znovu postaví na nohy a její akcie vyletí do nebes. Bylo tu však několik podstatných problémů, které musela překonat.

Prvně tu byl ten nepovedený design nového loga, které firma představila ve 4. čtvrtletí minulého roku. Z ikonického loga se stalo logotype na úrovni softwarové firmy. Je pravda, že i já bych za takovým logem spíš hledal firmu prodávající reproduktory než saka. A za druhé - umělecký ředitel společnosti, který předtím navrhoval pro takové giganty jako je Gucci nebo Dsquared2 byl najednou odejit. Prý kolekce byla příliš vyzývavá a nevyhovovala filozofii společnosti.

Když mi Richie hrdě oznámil, že investoval nemalou částku právě do akcií spolčenosti Lacuna zatvářil jsem se nejistě. Asi jako když před rokem vytáhl ze schránky auta flašku zlaté tequily.

Zatímco Richard investoval jen peníze, já investoval city. Zase. Oboje zhruba o stejné hodnotě a oboje prostřednictvím výpočetní techniky. On on-line kupoval akcie, a já právě on-line na facebooku potvrdil svou účast na párty v Orient baru. Stejně jako Ona.

Možná to byla ta fatální chyba, že jsem se rozhodl brát "to něco" mezi námi jako určitou formu nevázaného vztahu bez přesné definici a limitů. Dva dny před akcí jsem si SMSkou potvrdili, že se tam potkáme a ano, upřímně jsem se těšil na sex. Bylo to zase jak před prvním rande jen s jistotou víte, že to nebude průšvih.

Bylo mi jasné, že tak jako vždy zavadím pohledem o jinou krásnou neznámou, která mě přes bar bude chtít utáhnout na to, jak lascivně olizuje brčko ze svého sladkého koktejlu. Ale tenktokrát mi to bylo jedno. Čekal jsem jen na Ni. Po dlouhé době jsem se cítil svobodně, a to jen proto, že jsem mohl a zároveň nemusel být zadaný.

S Maxem a Benem jsme stáli u baru a zatím co Ben barvitě vyprávěl, jak si nechal poštelovat zvuk svého motoru u auta já si v hlavě utvářel různé vize. Jasně, jsem emocionální tyran! Ale mučím sebe, ne vás. A když se tam konečně ukázala, narušila veškeré moje plány. Přesněji její doprovod je narušil – kluk, kterýmu po bradě doslova stékalo mlíko. Skleničku se šampusem držel jak kojenec lahvičku se sunarem a za hodinu postávání si sotva dvakrát cucnul.

„Teď ne,“ odbyla mě, když jsme se konečně dostali k sobě a odtáhla se zpátky k dorostencovi.

„Kde ho sebrala?“ zeptal se Max a valil oči.

„Na matějský,“ tipl jsem si.

„Proč s Ní je? Takovej usoplenec!“ pronesl nenávistně Ben.

„No to víš – chybí mu pouť. A u Ní má taky tři rány za dvacku jako na střelnici,“ pokusil jsem se celou situaci nadlehčit. Nic jiného mi nezbývalo. „Ona je jak jeden z těch hlučných nablýskaných kolotočů co jsou v lunaparku. Každej se na něm rád povozí, někdo dokonce několikrát, ale domů ho nikdo nechce,“ otočil jsem do sebe skleničku grappy a zamračil jsem se.

Předpokládal jsem, že to, co se stalo minulý týden, ale především to, co se odehrávalo uplynulé dva roky předtím, něco znamenalo. Evidentně ne. Noc už přestala být mladou a bylo poctivé půl druhé.

V pátek ve tři hodiny odpoledne zavolal Richardovi broker a koktavým hlasem mu oznámil, že Lacuna zveřejnila svoje zisky za 1. čtvrtletí. Čistý zisk oproti minulému roku klesl o 35%. V současnosti je na 270 milionech dolarů. Rozpočet značky, jejíž neotřesitelnost podlomilo zemětřesení v Japonsku, navíc trpěl vysokou cenou surovin. Vzhledem k prognózám, které odhadovaly růst ceny bavlny o 19 až 20% firma nadále snižuje odhady svých letošních zisků. A tak během pár hodin se akcie firmy katastrofálně propadly o třetinu. A Richard poprvé za hrozně dlouho dobu skutečně zvážněl. Peníze, které do akcií investoval nebyly malé. Vlastně ani označení peníze není dostatečné. Byla to suma, kterou nikdo nevysloví nahlas, aniž by si hlasitě neoddychl a zatajil dech. A teď se dech tajil Richardovi. Párkrát po něm lapnul, ale pořád ho nechytal.

Risk je zisk. Nebo častěji spíš dostanete přes pysk. Kravatu můžete převázat, cedéčko vyměníte za jiné. Na zlomené srdce a důvěru však univerzální vteřinové lepidlo není. Plechy auta se dají vyklepat a lak zakryje šrámy způsobené nárazem. Šrámy na duši však nestačí přestříkat a nechat zaschnout. Musí se hojit. A stejně tak je potřeba nechat odpočinout krvácivé rány bankovního konta po nepovedeném obchodu. Účty špatně investujících jsou jako ty japonské sakury semleté ničivým tsunami. A ikdyž to musíme na některý frontách bojových "zabalit", zároveň si musíme připomínat, že každý správný lunapark má horskou dráhu. Po rychlé jízdě dolů přijde zase pomalé stoupání vzhůru. Na vrchol se sice jede dlouho, ale když jste konečně nahoře, je to velká nádhera.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!