Trh mrch XIII: Bastard bez příčiny

Trh Mrch
05.06.2011 16:02 | Alex Lenoir

Být hodným klukem je těžké. Být bastardem je mnohem těžší. A zvládnou to pouze ti, kteří skutečně milují.

Seděl jsem v restauraci, spokojeně žvýkal telecí a najednou jsem od vedlejšího stolu uslyšel ženu jak své kamarádce říká: „To jako myslíš vážně? Ty si jako teď dáš salát? Když je v něm jako ta infekce?“ Pominul jsem její vykroucený hlas a přílišné užití příslovce jako. Jednalo se mi o to katastrofické varování proti nebohému Caesar salátu. Respektive proti jeho zeleninové složce. Německá propaganda za škodlivost španělské zeleniny, především okurků, splnila svůj účel dokonale. S evropskými dodavateli a odběrateli zeleniny proběhla rošáda podobná výměně tanečních partnerů na maškarním plese. Země najednou rušily dovoz španělských okurek a začaly je vozit z Holandska. Zajímavé je, že země, které doposud dovážely okurky z Holandska, oslovily rumunské, polské, bulharské nebo makedonské dodavatele. Inu – škatulata, škatulata...

Já český vlastenec se ptám – proč si prostě jednoduše nemůžeme koupit českou zeleninu místo toho nedozrálého, na vitamíny chudého, vyschlého skrčka co evropské normy ustanovily jako okurku?

Stejně tak je nelogické proč Česká republika odebírá rajčata ze Španělska a Švédsko od nás nebo z Polska. V závěru mají ale všechna rajská jablíčka díky úředníků z Evropské komise stejné ďábelské označení EU.

Podle posledních (opět zaručených) informací infekce E.coli vznikla během oslav hamburského přístavu, které se konaly začátkem května. Pravděpodobně z nedostatečného tepelného zpracování hovězího masa.

Takže je zase na vině kráva. Hinduisté prominou. V mém případě, mi ale život podělala jiná kráva; kráva s dvěma nohama a falešnýma kozama.

James Dean v Rebelovi bez příčiny zkoušel, jak daleko může zajít. Ve skutečném životě zašel tak daleko, že se mu stalo osudným jeho Porsche 550 Spyder (známé též jak Little Bastard), ve kterém si prakticky dojel pro smrt. Já se o nic takového nepokoušel. Občas jsem sice rád experimentoval s rumem nebo skotskou a občas provokativně předjel manekýna v BMW X3, ale NIKDY bych se nedovážil zahrávat si s něčím tak vzácným jako je fungující vztah. Přesto jsem se stal nožem, který přeřezal spojení mezi dvěma lidmi, ale nikoliv rukou, která řez nože vedla.

Přišel červen a znovu se pár vyvolený mužů utvrdilo v tom, že nebýt žen, tak by možná ani k žádné ekonomické recesi nedošlo. No fakt! Dealer Porsche pořádal představení nové edice 911. V tomhle jsou muži chytřejší než ženy.

Ženy totiž naběhají několik kilometrů, než seženou správné šaty, boty, šperky a parfém. Ženy lepí nosy na vitríny cukrářství, vydrží nekonečného hodiny vzdychat nad kabelkami, zkoušet si nesmyslně drahé boty, ty odvážnější si decentně utírají koutky úst při pohledu na pánské naolejevané tělo, pak přeběhnout do Sephory, kde si zkusí nejnovějších X vůní a túru zakončí ve šperkařství, kde zjistí, že jediným skutečným přítelem není kamarádka ale diamant. Jo, zapomněl jsem na výdaje za oddaného šerpu.

V mužském světě to najdete všechno na jednom místě a tím se ušetří nejen podrážky, gumy, pohonné hmoty ale především nekoupitelná veličina – čas.

Autosalon. Než vejdete do té prosklené, naleštěné budovy lehce vás zamrazí. Vstoupíte a vaše zraky doslova magnetickou silou padnou na vytoužené vozítko, zavzdycháte nad jeho ladnými tvary a tón laku vám vezme dech. Sednete si dovnitř, uchopíte propracovaný volant z perforované kůže, nasajete vůni a přitom se vám na kapotě válí krásná holka.

„Čumíš na to auto nebo na tu frndu?“ zeptal se mě Max a zatvářil se šibalsky.

Když jsem ho tam uviděl stát - nablýskané, dokonalé, měl jsem ten pocit. Víte, jako když uvidíte v oblaku kouře a spoustu špatně oblečených kreténů a laciných zlatokopek stát tu jedinou, která v nudném davu jedinečně vyčnívá.

Ikdyž se to často nepoužívá, o tomhle autu se dá říct, že je pružné. Je neskutečně sexy a hříšné. Ale ne tak, že by vás olizovaly plameny pekelné, ale spíš jako, že jakmile jednou nastoupíte, už nikdy nevystoupíte. Je to závislost. Neškodná závislost. Možná proto se i říká, že kdo vstoupí do prodejny Porsche už nikdy nevyjde... ale vyjede. Na čtyřech gumách, usazený v té nejjemnější kůži, řídící 470 poslušných ale zároveň dost energických koní.

Souhlasím, že žena je jako auto. Ale jaká ve skutečnosti je? BMW je jako tvrdá Helga. Bum bum bum, teď to zabolí, a než si uvědomíte, co se stalo je konec. Mercedes je elegantní Agnes. Milá, hezká, ale až moc upnutá. Holka, co trochu víc roztáhnout kolena?! Opel je taková Inken. Sexy, otevřená a má fakt ráda vtipy. A ráda se jim směje. Když se ale do toho dá, stojí to za to. Volkswagen je uvědomělá Margaret. Chci dostudovat a rodinu. A pokud nechceš to stejné, tak v tom případě tě musím okamžitě opustit. Chevrolet je všeobecně znám jako hračička. Nevím, proč každý čeká, že kromě dunivého sterea a hlučných výfuků je povinnou součástí výbavy každého Camara i Megan Fox?! Audi je jako sexy učitelka biologie, která si po nocích tajně přivydělává tancováním u tyče, a všichni její studenti jsou do ní zamilovaní. Ferrari je stejná klasika jako film Žena v červeném.

Jen jedna automobilka, ale převzala krásu od mladé, moudrost od studované a zkušenosti od odzkoušené. Porsche. Přiznejme si, kolik z nás poznalo holku, která byla hezká, chytrá a zkušená. Lehce můžete potkat kombinaci zkušená/hezká, méně typ zkušená/chytrá, a varianta chytrá/hezká je v podstatě ohrožený druh. Že byste našli holku, která je kombinací všech tří parametrů, je zázrak rovnající se chození po vodě. Pokud přece jen takovou najdete, utratíte za pátrání po ní takovou sumu, jakou byste dali za Porsche 911 Carrera GTS PDK v černé metalíze.

Já takovou holku našel. Ano. V automobilovém slovníku to byla Ultra Limited Edition. Ale bohužel jsem ji ztratil.

Seděl jsem ve své vysněné 911, hrdě mačkal volant a zástupce Porsche se odhodlal a zeptal se: „Tak co pane Lenoir, kdy se u nás zastavíte pro svého bastarda?“

Chystal jsem si nějakou velice vtipnou odpověď. V ten moment ale vzduch prořízl ten známý zvonivý smích. Podíval jsem se směrem, kterým přicházel. Před čelním sklem stál jeho tvůrce... tvůrkyně. Lilana Gombárová právě vystoupila z Porsche Panamera. Zabouchla dveře a hodila vlasy. V momentě, kdy mě uviděla, zatvářila se jako by ji ta zkurvená minulost znovu svinským krokem dohnala.

V jednom okamžiku jsem se cítil jako James Dean a v následujícím jsem byl jen bastard. Zase. A zdaleka jsem neměl cenu tří milionů.

Vystoupil jsem z auta. Max se na mě podíval. Neměl jsem co říct. Ale on ano: „Alexi, možná je na čase přestat dělat machra a říct co se loni mezi váma stalo.“

Přikývl jsem. Ale než to udělám, musím mluvit s ní. S Lili.

Není to dlouho, co jsem si četl článek, kde jeho autor řekl svatou pravdu. Bohatá klientela opouští módní domy jako je Gucci, Louis Vuitton nebo Dior a soustředí na méně okoukané, ač známé a velice kvalitní značky. Vuittonku z pražských holešovické tržnice nebo brněnského tržnice na Olomoucké může mít dnes každý. Každá volná zlatokopka a i fanoušek Rytmuse si dokáže z průměrného kapesného nebo brigády našetřit na ten nejlacinější chlebník s monogramem.

Ale auto na tržnici nebo pod mostem tak lehce neseženete. Auto je něco silnějšího než jen se ukázat. Jste v něm! Je to jediná věc, která má především ona vás, a teprve potom vy ji. Pokud nepočítám leasing; v tom případě máte nad sebou drába, který rozhodne, zda vaše konto unese další pitku s kamarády.

S láskou je to stejné. Lze ji předstírat, ale v tom případě to falešné pouto mezi takovými lidmi absolutně ztrácí svůj smysl. Na vztah jsou potřeba dva, a pokud je minimálně jeden z nich ve vztahu nešťastný, je jejich vztah dříve nebo později odsouzen k záhubě. Amen.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!