Trh mrch XLIII: Nejasné vyhlídky

Publikováno: 19.02.2012 21:03 | Alex Lenoir

Každý rok v tuto dobu jsou linky autobusů a vlaků vytíženější mnohem víc než jindy během roku. Do města se opět valí víc aut a situace s parkováním se kolem obytných domů se opět zhoršuje. Najednou jezdí o poznání víc taxíků i v jedenáct hodin dopoledne. Ikdyž venku v mínus 15°C zuří sněhová bouře na akademické půdě právě začal letní semestr. Několik šťastlivců jede s napěchovaným kufrem, přesně opačným směrem, na některou ze zahraničních univerzit. Ikdyž to do poslední chvíle nikdo netušil, letos bude o jednoho zahraničního studenta méně.

Trh Mrch 43

Studijní pauza

S letním semestrem a začátkem všech jeho povinných přednášek mně i mým kamarádům opět přibylo starostí a povinností. Přesto jsme dokázali najít mezi jednotlivými hodinami prostor na rychlý oběd. Tedy všichni kromě Maxe, který se opět vrátil ke svému 20ti hodinovému pracovnímu nasazení. Ikdyž jsem myslel, že největší novinkou bude to, že na škole bude automat se sojovými produkty... Oliver mě značně předčil. Zvlášť když už týden měl být na univerzitě v Newcastlu.

„Ty se nevracíš na univerzitu?“ žasnul jsem.

„Dávám si studijní pauzu. Navážu třeba příští rok,“ usmál se křečovitě Oliver.

„Navážeš za rok? Co budeš dělat do té doby?“ zeptal se útočně Ben a na Oliverovi bylo jasně vidět, že neví co odpovědět. Vlastně co by měl odpovědět na otázku, kterou si sám sobě zatím neodvážil položit?

Raději já, než oni

Ještě ten den odpoledne mi Oliver zavolal a chtěl se sejít. Večer po rychle vypité skleničce vína Oliver vydechl a řekl: „Pravda je, že ze školy jsem odešel protože jsem ji nezvládal.“ Díval se na mě a chystal se k další větě. „Vyrazili by mě. Ale já stihl odejít dřív než mi poslali ten ponižující dopis kde se píše: Litujeme, nesplnil jste podmínky pro postup do dalšího semestru.“

Říká se, že trápení sdílené s přítelem je poloviční trápení. Ikdyž mi Oliver vyložil celou svoji situaci, stále nepřišlo takové to hluboké vydechnutí, které se v podobných případech má dostavit. Ten moment kdy to z vás spadne. A když Oliver vystupoval z taxi měl jsem pocit, že je stále něco, co neřekl, ale moc bych chtěl. Bylo to snad z jeho strany důkaz nedůvěry vůči mně. Existuje něco, co mi ani po láhvi vína nemůže říct?

Ekonomicko-správní rozhodnutí

Druhý den ráno jsem se vzpínal na cvičební podložce v poloze kobry když mi zavolal Oliver. Zněl klidně, vyrovnaně. „Lhal jsem. Z Newcastlu jsem odešel proto, že školný je tak vysoký, že na další semestr mi už naši nepřispějí. Právě jsem byl žadonit o to, aby mě přijali na ekonomicko-správní fakultu Metropolitní univerzity.“

„Proč jsi to neřekl hned na tom obědě?“ nechápal jsem Oliverovu imaginaci posledních několika dní.

„Alexi, víš jak je to pro mě ponižující?“ skoro se dojal Oliver. „Slib mi, že tohle nikdo nedozví.“

„Slib mi, že už si budeme říkat pravdu,“ dal jsem protinabídku.

Neříkat pravdu a lhát prý není to stejné. Pokud lžete tak cíleně udáváte nepravdivé skutečnosti. Pokud však pouze neříkáte pravdu znamená to, že říkáte jen to co se vám hodí. Oliver tak dlouho “neříkal pravdu“ až toho nakonec řekl mnohem víc, než ve skutečnosti musel.

Co konec, to začátek

Lee Iacocca o prohrách a porážkách vynesl mnoho výroků. Snad právě proto, že byl machr ve svém oboru, uvažoval realisticky. Prohru, pochybení a zklamání připouštěl. Ale pouze jednou. Věděl, že další selhání je ať už pro firemní nebo ten lidský organismus fatální. Na druhou stranu beznadějný konec jedné etapy může přinést optimistický začátek jiné.

Čtete Trh mrch pravidelně?

Ne.
15%
Celkem hlasovalo: 62

Hodnocení článku:Komentáře

Chystáte se na dovolenou? S MUDr. Jaroslavem Foltýnem jsme si vyměnili mnoho užitečných informací! Chystáte se na dovolenou? S MUDr. Jaroslavem Foltýnem jsme si vyměnili mnoho užitečných informací! Mnoho lidí může jistě říci, že ve volbě dovolené nejsou konzervativní, ale v otázce s kým budou cestu realizovat, sázejí... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!