Trh mrch XXIX: Svítání

Publikováno: 30.10.2011 20:31 | Alex Lenoir

Jako šestiletému mi říkali, abych se už nebál, že už jsem velký kluk. Dnes je mi dvaadvacet a občas se bojím stejně. Tehdy jsem se bál bubáků v křivolakých uličkách nebo temných rozích pokoje. Dnes se bojím křiváků a temných myšlenek lidí. Když jsme před deseti lety na škole v přírodě vyvolávali duchy o jejich existenci jsme pochybovali a domáhali se důkazu. Duchu Charlese Mansona slyšíš nás..? Dnes jsem o existenci duchů přesvědčen.

Trh Mrch

Panák na cestu

Ve čtvrtek jsem přezul gumy a na benzínce natankoval plnou nádrž předraženého leč kvalitního benzínu, který útrobám mého auta svědčil nejlépe. Zdvořile jsem odmítl kávu a koláč za zvýhodněnou cenu, otočil se a do očí se mi díval bývalý spolužák Tomáš. Flašky Jacka Danielse v ruce jsem si nemohl nevšimnout.

„To máš na cestu?“ zeptal jsem se.

„To mám na večer. Mladá odjela na Belgie šukat, tak já budu pít.“

Jeho přítelkyně Eva zastupovala školu na studentském fóru v Belgii. Jako partnera do diskuse jí škola vybrala veslaře – jejího bývalého přítele Michaila. A Tom to evidentně těžce nesl. Zatímco já jsem byl citově deprivovaný, Tom byl citově frustrovaný. Proto jsme se domluvili, že se v sobotu potkáme halloweenské party na vysokoškolských kolejích.

Steve Jobs a ti druzí...

Party se konala v suterénu budovy. Byl tu evidentně kde kdo. Hříšné čarodějnice, vnadné zdravotní sestřičky, ruská carevna, Indiánka, Marylin Monroe, holka ve spodním prádle ze salámu, Gándhí, kočičí žena, kluk s ručníkem kolem pasu (z reklamy na deodorant), Terrance a Phillip, Bender, princezna Leia, indická studentka Deepika si přidala dva páry rukou a představovala indickou bohyni Kálí, Elijah šel za tóru, celý večer jedl chipsy s příchutí pečeného masa a pil mléko. Fakt košer, že? Tomáš v černém roláku a klasický džínám s nakousnutým jablkem v ruce byl jasný Steve Jobs.

Já improvizoval. Protože v půjčovně kostýmů zbyl pouze nechutně krátký kostým Pocahontas, musel jsem vzít zavděk tím, co jsem našel doma. Ikdyž se můj kostým skládal především z konfekčních věcí, byl jsem snadno rozpoznatelný.

„Kde máš C30?“ zakřenil se Tomáš při pohledu na mě. Šedé sako, rozcuchané vlasy a úzkostně stažené rty hodně napovídaly. „Teď ti jen musíme pořídit nějakou pěknou, frdovní Bellu, kterou bys vysál, Edwarde.“

Citofáze

Po prvním kelímku toxického nápoje Tom najel do fáze, kdy měl všechno v malíku. Každá (a zároveň žádná) holka u něj měla šanci a cítil se báječně. Co mu bylo do Evy, když jeho nabídku k sexu právě odmítla ta hezká blondýna v rohu.

Když dopil třetí kelímek, naznal že Eva je děvka. Sice ji má zítra vyzvednout na letišti, ale už teď ví, že pro ni určitě nepojede. Nechá ji tam stát. Na mrazu, ve sněhu. Jistě že sníh není. Oddanou na nemilost a milost předraženým letištním kavárnám, onanistům, voayerům a nadrženým turistům ze západu, východu, severu i jihu. Když začal popisovat, jak by si to chtěl s ní rozdat přímo před zraky Michaila, přisunul jsem mu misku s chipsy ve tvaru smažených kočičích hlav.

„Ta kočičí hlava se na mě směje,“ uchechtl se.

Expuch

Nedílnou součástí každé party je (s)párování. Prakticky je to jako bleší trh. Kdo dřív přijde, ten dřív odchází s lepším zbožím. Když kluci mají dost upito a mají ego vysoko, holky v tu stejnou chvíli mají svoje nároky docela nízko. Ideální poměr. Stál jsem opřený o knihovnu plnou filosofické literatury a díval se na páry jak se na sebe tisknou během tesklivé melodie Done All Wrong od Black Rebel Motorcycle Club. Jasné pomlaskávání vedle mě symbolizovalo, že se to tady brzo zvrhne. A já stál v šukacím pokoji sám a dýchal téměř vlhký vzduch.

V oparu dýmu různého původu jsem ji pak uviděl. Kaštanové vlasy se jí kroutily kolem obličeje a bílé šaty s rudými cákanci falešné krve jí eroticky tančily po těle. Petra, moje ex. Nechala mě kvůli hráči baseballu, který ji přišel hrozně světový a sexy. Já tehdy jen závodně plaval.

„Jsi krásný,“ dýchla mi Petra do ucha. Prsty mi vsunula do rozbouřených vlasů a políbila mě. Její lehce rozšířené zorničky a zarudlé bělmo signalizovalo, že kouřila trávu.

Šarlatové znamení

Svítalo, když mě pak řidič vezl domů a já přemýšlel, jestli se to vůbec stalo. Nebo jen směs alkoholu, trávy a opia vyvolala tohohle ducha. Ducha mé ex. Až doma jsem při pohledu do zrcadla našel na svém krku znamení šarlatové barvy. A to jsem si sám udělat rozhodně nemohl.

Velké mléčné usmíření

Večer mi Tomáš zavolal. Bál se zbytečně. Jak se ukázalo, Michail na konferenci vůbec neodjel. Pár dnů před odjezdem si při tréninku vyhodil rameno a tak místo něj jela jiná studentka. Takže jediné s čím ho Eva podváděla, byla čokoláda a smažené hranolky. Tom ji na letišti samozřejmě s kyticí nepřekvapil místo toho, ona jeho překvapila s velkou mléčnou čokoládou Toblerone, kterou mu donesla až do postele.

Vyvolávání starých duchů

Je to dva týdny, co editor Jan Sochota ve svém Indexu glosoval současnou zadluženost zemí slovy: ...Evropská banka není schopna nakupovat dluhopisy do nekonečna. Proto tedy dluhy těchto zemí, které to nezvládají, by bylo nejjednodušší smazat. Dluhy v ekonomice jsou stejné jako pochyby ve vztahu. Oboje vyvolává strach. Šance jak předejít panice je pochyby odstranit a dluhy vymazat. Jedině tak zamezíte nechtěnému zjevení starých duchů, kteří vás přišli strašit. Pokud přijdou, myslete na to, že jejich moc přichází s tmou a odchází se svítáním.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!