Trh mrch XXV: Neshodné dohody

Publikováno: 03.10.2011 01:20 | Alex Lenoir

Když se vám začnou povolovat švy na oblíbených džínách, povzdechnete si, naposledy v nich umyjete auto, pak puknou úplně, a těsně před tím než je hodíte do popelnice, vybavíte si všechny ty večírky, které jste v nich obešli. Skladovat ve skříni rozpadající se kus denimu je k ničemu. Jediné pozitivum na celé věci je, že máte důvod, proč si koupit nové. Když ale začne mít trhliny plán na záchranu evropské ekonomiky je smrt oblíbených džínů najednou nepodstatná.

Trh Mrch

Nevěřící Němci

Němečtí poslanci ve čtvrtek schválili rozšíření záchranného Evropského fondu finanční stability EFSF. Pro přijetí hlasovalo 523 hlasům. Merkelová si tak gratulovala, protože se nemusela vnucovat opozici, což jenom posílilo její pozici. Němci, kteří pozvolna přestávají věřit projektu eurozony, se však ptají, proč mají být ekonomickým tahounem společných projektů. Především nechtějí finančně roubovat ekonomicky okoralou olivovou větev. Na rozdíl však od prezidenta Klause, zásadně odmítají, že by se nakazili euroskepticismem. Myslím, že Německo, evropský tahoun integrace, (opět) narazilo na něco, čemu se říká kulturní rozdíl. Naši precizní a organizovaní, západní sousedi, kteří sestavují a updatují systematicky přesné plány na záchranu Evropy, holt jen těžko snáší lehkomyslný nadhled potomků Demosthena.

Expert na...

Mnozí díky mým článkům pojali dojem, že jsem odborník na vztahy a ekonomiku. Na jednu stranu, proč jim to vyvracet. Světové finanční trhy mě baví, ale jejich znalost a předvídavost, si u mě můžete lehce splést s otevřenými názory, které zastávám. Nejsem Nostradamus ani Rothschild. Osobně si myslím, že ekonomika a politika je silně provázané se sociálními faktory. Všechno je o lidech. Takže odborný ekonom je zároveň výborný psycholog, sociolog, matematik a především taktik. A rozhodně s duší hráče!

Vždy když Richard po telefonu kontroluje burzu, a rozhoduje, zda koupit nebo prodat, zírám na něho s nutnou dávkou obdivu. V úterý mi odhalil tajemství úspěšného obchodování. Napjatě jsem čekal na to tajemství ve stylu Rhody Byrneové.

„Není to věda. Chce to jen uvažovat,“ uzemnil mě Richard.

Hmm, to jsem se toho dozvěděl.

My dva a Macallan

Pokud se necítím jako odborník na ekonomiku, už vůbec nejsem expert na vztahy. Občas o nich píšu, ale do chodící poradny plné nápadů mám daleko. Neporadím ani sobě, natož abych analyzoval vztahy druhých. Přiznám se, že nejsem ani nejlepší co se týče rad citově rozloženým kamarádům. Přesto jsem často vyhledávanou studnicí, kam si mohou svoje stesky vylít. Proč? Dokážu vybrat správné pití k debatě, uznale mručet a pokyvovat hlavou když je to třeba. Poplácání po rameni nebo givemefive taky neuškodí. Absolutně typický pohovor jsem měl v sobotu večer, když mi Kamil vyprávěl o tom, jak se rozešel se Sylvou. V pět hodin jsme se setkali v baru Puro. Po třech hodinách, a mnoha skleničkách Macallan jsem si objednal jarní závitky, abych vůbec trefil domů. Zatímco lidé teprve do barů vyráželi, my už prchali domů. Pak mě ještě Kamil na chvíli zadržel a chystal se pronést poslední větu. Čekal jsem něco oduševnělého. Bylo mi jasné, že z něj bude mluvit zkvašený ječmen, ale doufal jsem, že přijde jedna z těch opileckých pravd.

„Víš, co mě mrzí nejvíc. Nechal jsem u ní v bytě bezvadný džíny. Těch je fakt škoda. Touhle dobu už do nich sere ta její palácová čuba.“

Řidič mě vysadil před domem a já byl rád, že jsem vůbec vyšel těch sedm schodů k vchodový dveřím.

Ty mě taky

Večer jsem si vypnul mobil a nechal ho tak až do rána. Přirozeně jsem zaspal a probudil se až v devět hodin. Po zapnutí na mě ihned vyskočil vzkaz v hlasové schránce. Od Liliany.

„Ahoj Alexi... Nemám moc času. Za chvíli máme prezentaci. Takže to vezmu rychle. Chci ti říct, že jsem o nás přemýšlela, a navrhuju, abychom se scházeli i s jinými lidmi. Tvůj sloupek je o vztazích... nabídce a poptávce trhu. Takže se vrať na trh mrch a aktualizuj svoji nabídku, která stagnuje kvůli mně. A ne, není to rozchod. Určitá forma ochlazení vztahu - možná... Něco jak hibernace! Ale ne rozchod. Chybíš mi.“

„Ty mě taky,“ řekl jsem a složil telefon.

Citové fondy

Pokud jsou dohody o více jak jednom člověku, proč má tak jasný pocit, že tenhle pakt se obešel bez mé přítomnosti? Jakoby Lili byla Neville Chamberlain se suverénním právem veta na náš vztah a já Eduard Beneš, který je tu jen tak mimochodem.

Do dnes jsem si myslel, že nejhorší je prohraný boj, kdy už od poloviny víte, že to jde do kytek, ale pořád se rvete jak lev. Velká chyba! Nejhorší je, když k boji ani nedojde a z bitvy vás vyšachuje dohoda, na kterou jste přistoupili svým mlčením.




Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!