Trh mrch XXVI: Portrét sloupkaře v bulvárních letech

Publikováno: 09.10.2011 18:08 | Alex Lenoir

Vždycky mi bylo vštěpováno, že mám nejdříve myslet a teprve potom mluvit. Nikdy ne naopak. Novinařina je sice o rychlé reakci, ale pravdivé a co nejvíce objektivní, ne jednostranné a jen podle pohnuté vize autora. Vím jak je těžké si zachovat nadhled a vějíř událostí otevřít přesně tak, aby se v něm události zobrazily celé a zároveň daly prostor pro svobodný názor příjemce informace. Jenže ve chvíli, kdy přestanete zprávy zachycovat, a začnete se v nich objevovat, byste se nejraději za ten otevřený vějíř skryli.

Trh Mrch

Kukuřice a karamel

Kdo by neznal ty porozchodové rituály. Holky si koupí několik párů drahých lodiček, vlezou ve vytahaném triku do postele, s rodinným balením hořčicových chipsů a kelímkem smetanové Ben&Jerry's, sledují Pretty Woman a při finálové scéně s pusou plné kalorií vykřikují Leda hovno! Muž si rád od kamarádů vyslechne, jaká jeho ex byla vlastně semetrika, dají si několik panáků a potom si ve sprše... popláče. Já si koupil šest Coron a hrdě je nesl domů. Během první půlky filmy Čarodějky z Eastwicku padly čtyři piva. Bůh ví, proč jsem se rozhodl vyzkoušet zmrzlinovou terapii. Od dvou do pěti ráno jsem se dávil u záchodu. Nikdy nemíchejte kukuřici a karamel!

This Is The New Sh*t

Další den jsem se věnoval své typické zábavě a přežíval poslední dny volna před začátkem zimního semestru. Zabořený v křesle jsem sledoval This Is The New Sh*t na MTV když do mého pokoje vběhla matka a na věšák mi pověsila vak Dolce & Gabbana.

„Otec není ve městě, takže musíš jít se mnou ty. Blanka Matragi má přehlídku a já tam nemůžu jít sama.“

„Proč nevezmeš třeba tvoji vzácnou přítelkyni Irenu. Ta se na to třepala jak ratlík na granuli,“ poznamenal jsem kysele.

„Ta nepozná ani azurovou od tyrkysové!“

„No, to je šok!“

„Alexi, nezapomeň ten oblek vrátit Magdaleně do butiku do pátku, do jedenácti hodin, ať nemá problémy,“ připomněla mi matka a odešla z pokoje.

O dvě hodiny později jsem popíjel gin tonic v Obecním domě. Zrovna když jsem začal zvažovat, že přejdu na konzumaci brčkem, kdosi mě chytil za rameno a já si dost oddechl, když jsem zjistil, že to je právě Richard. I on zde byl pouze jako doprovod své sestry Niny.

„Viděla jsem tvoji fotku. Tu s cigaretou v německým GQ. Fakt super. Kdo to fotil? Kruspe?“ zeptala se mě nadšeně.

„Ne, nevím. Nějaká ženská,“ prohodil jsem. Evidentně mou jedinou fotku vyděl kde kdo.

Nina Novotná, Richardova sestra, je modelka, příležitostná herečka, a po lahvi vína i zpěvačka a tanečnice. Její otec ji ale začal brát vážně až v momentu, kdy dokončila vysokou školu, získala titul, a prostřednictvím velmi účinné internetové kampaně prodala zchátralou ruinu, kterou předtím na vlastní náklady od základů zrekonstruovala a proměnila na luxusní sídlo. Když se chystala na svůj majstrštyk, přestavět beskydskou zemljanku na rustikální château, stala se nehoda, která na svůj následek nechala čekat devět měsíců. A právě teď jí ta nehoda jménem Hugo (známého též jako Hugi) tahala za pečlivě nakulmované vlasy. Během konverzace se v naší přítomnosti objevil ministr pro místní rozvoj. Potřásl si rukou s Richardem, zdvořile (ikdyž mírně chladně) si podal ruku s Ninou a pevný stisk ruky věnoval mně.

„Je pro mě ctí, že Vás poznávám. Viděl jsem vás minulý týden na ČT 24. A souhlasím s tím co jste řekl - ekonomika je pasák a my všichni její děvky,“ zavtipkoval jsem. Bylo to hop, nebo trop. Ministr na mou poznámku reagoval decentním smíchem.

„Richarde, tvůj kamarád se mi líbí,“ řekl směrem k Richardovi. „Zítra máme jednání a společenský večer s koaličními partnery. Neměl bys zájem se zúčastnit? Nevadí, že tykám?“ nabídl mi ministr nevázaně.

„No jasně! Teda... ne. Vlastně ano. Ano velmi, rád přijdu,“ koktal jsem.

Díky větě se sprostým slovem jsem byl okamžitě zařazen na VIP seznam politického banketu.

Přehlídka modelů haute couture byla opravdu famózní (tohle slovo mě naučila Lili), ale já upřímně doufal, že už půjdeme domů. Cítil jsem jak mi alkohol v krvi obíhá tělem a já ztrácím kontrolu na svými končetinami. Matka mě však donutila prodírat se davem na jehož konci jsem stál v odděleném salonku.

„Blani, dechberoucí... Jako vždy,“ rozplývala se matka před Blankou Matragi a sotva se vykecala, představila i mě. „James Dean!“ ukázala na mě paní Matragi.

„Alex Lenoir,“ dovolil jsem si ji opravit.

„Hmm, vaše přítelkyně by si vás měla hlídat. Alice, máte opravdu překrásného syna,“ usmála se široce paní Matragi. Ou, to zabolelo. Nejvyšší čas na další gin.

U východu jsem znovu potkal Richarda s Ninou.

„Alexi, mohl bys vzít malýho Hugiho? Nina je...“ opilá. Sotva šla. Držel jsem Hugiho a ten na mě zíral svýma obrovskýma očima, jak dva temně modré míčky na golf. Vyšli jsme ven před Obecní dům, kde se spustila záplava blesků. To se Hugimu samozřejmě nelíbilo a stočil mi hlavičku ke krku.

Po delším spánku, a pečlivém prostudování politické rubriky novin jsem se večer vydal na politický banket.

Šmejdil jsem očima po sálu. Mezi hosty jsem uviděl Ninu a jejího ministra. Co? Stáli nebezpečně blízko sebe a on jí něco šeptal do ucha. Kolem jedenácté začaly řady hostů řídnout. Pak Richard odešel s tím, že si musí zavolat a já zůstal s Ninou sám. Měl jsem pocit jakoby o mě zavadila pohledem, který by říkal, že... nevím co by říkal. Jen se za ním skrývala spousta slov. Pak mi zazvonil telefon a Richard řekl, že je nejvyšší čas odejít. Chvíli na to jsme spolu vyšli před hotel, nasedli k Richardovi do auta a odjeli.

Na titulce

V pátek ráno jsem zamířil do butiku Dolce & Gabbana vrátit půjčené oblečení. Zcela náhodou mi padl zrak na ovykřičníkované vydání bulvárního deníku Plesk, které držela jedna žena u kasy. Nina Novotná ulovila pisálka, hlásal titulek. Následovaly dvě fotografie. Jedna ze středy, na které jsem já s dítětem v náručí pomáhal Nině do auta před Obecním domem. Druhá ze včerejšího večera, kdy jsme opět společně opouštěli hotel.

Nina Novotná (25), dříve úspěšná modelka, v současnosti pracující jako designérka, po několika měsíční odmlce dala o sobě znovu vědět. Za cíl si tentokrát vybrala sloupkaře Ekonomické journálu Alexe Lenoir (22), jehož naivní komentáře na současnou ekonomiku si může přečíst každý, kdo je ochoten zaplatit 25 korun za jedno vydání novin. Novotná dobře ví, že za Lenoirovou hranou maskou skromného studenta ekonomie se skrývá, budoucí vůdce společenské elity. Plesk dokonce vypátral fotografii otištěnou v německém časopise, na které Lenoir pózuje s cigaretou!

„Ano, žijí spolu,“ potvrdila nám jejich společná přítelkyně a dál dodává: „Jsou krásný pár a je hloupost, že takový výjimečný vztah už přes půl roku tají.“

Polilo mě horko a zároveň se začal klepat zimou.

 

„Ve skutečnosti zase tak hezkej nejste teda,“ řekla žena, když si všimla, jak civím na noviny. Hmm, dobrý vědět.

A v sobotu ráno přišla další rána. Plesk hlásal: Nino, probuď se! Tvůj student je bez peněz!

Nina Novotná (25), dřívější vyhledávaná modelka, která se v současnosti, živí přestavbou domů, na svůj poslední vztah opět nahlíží přes růžové brýle. Plesk má důkaz, že její poslední úlovek je bez peněz! Alex Lenoir (22), který působí jako redaktor na volné noze v prestižním Ekonomické journálu je bez peněz! Včera ráno těsně po otevření butiky Dolce & Gabbana potupně vrátil dříve zakoupený oblek! Blízký zdroj z okolí zatím zamilovaného páru nám potvrdil, že Alex si už podobně například vypůjčil šperky na ples ve Státní opeře. Nino, otevři oči a pochop, že v tomto vztahu jen vše jen jako a jen na chvíli, varují čtenáři Plesk.cz.

Kouříš? Letíš!

V pondělí se konalo zasedání akademické rady vysoké školy. Pro mě jako předsedu studentského senátu byla účast povinná. Projednával se nákup nových knih do knihovny, vánoční večírek a možné rozšíření parkoviště. Vše se chýlilo ke konci, když rektorka nabrala další dech. Zvedla se a zeptala se, zde je přítomen Alex Lenoir. Přihlásil jsem se a než jsem stačil jakkoli reagovat s okamžitou platností mě odvolala z funkce předsedy senátu. Jako důvod uvedla nevhodnou reprezentaci školy a porušení pravidel kampaně proti kouření, kterou na škole propagujeme a ihned na to radu rozpustila.

Mr. Lewinsky

Vpodvečer mi zavolal Richard a nejistě mě nabídl setkání. Souhlasil jsem. Museli jsme to probrat. Ale zatímco Richard na mě mluvil, já nabýval dojmu, že je to všechno jen sen. A když skončil, došlo mi, že bych se měl nejdřív probrat já sám.

„Nina chodí s tím ministrem. Ale protože ještě není rozvedený, mohla by ho manželka podle předsvatební smlouvy připravit o všechno. Potřebovali od něho odtáhnout pozornost,“ ohromil mě Richie evidentně promyšleným plánem.

„A já jsem byl nejlepší terč?“

„Omlouvám se. Sám jsem se o tom dozvěděl, až na té přehlídce. Ber to tak, že tobě to neublíží a jim to prospěje.“

„Na škole mě kvůli tomu odvolali z funkce předsedy senátu.“

„To mě mrzí. Na druhou stranu... Pokud bys měl zájem o placenou stáž na ministerstvu, máš ji mít.“

 

Jedu dál

Oscar Wilde řekl, že horší než když se o člověku mluví, je to, když se o něm nemluví vůbec. No, nevím. Několik dní byly trafiky plné lží o mě, a nemůžu říct, že bych byl šťastnější. Za pár korun si každý mohl přečíst “ověřenými fakty podložený článek“ od pisálka s krycím jménem Gym, který vznikl jen díky přemíře piv a nutností zaplnit prázdnou titulní stranu.

Když se Blanky Matrgi zeptali, jakým krédem se v životě řídí, odpověděla: „Vykašlete se na to co bylo, na to co každému ublížilo, co mu zničilo život. Musí se jet dál. Nejdůležitější je, aby i z toho nejhoršího člověk vyšel jako vítěz. Ne, jako poražený.“ Slovy odbornice na nové rozjezdy – i já jedu dál.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!