Trh mrch XXVIII: Ženská nemoc

Publikováno: 23.10.2011 18:44 | Alex Lenoir

Snad každý muž byl oficiálně postaven před soudní tribunál nejlepších kamarádek své partnerky, který ho po důkladném prozkoumání buď schválil, nebo zamítl. Bohužel přátelé nejsou jediným měřítkem vztahu. Objev, který v několika minulých dnech učinil kamarád Filip, obrací teorii o shopaholičkách o 360 stupňů. Buď to, nebo Filip chodí s nevyléčitelnou romantičkou a milovnicí pohádky o Popelce.


UPOZORNĚNÍ!

Následující text vznikl na základě zkoumání pouze JEDNOHO ženského exempláře!

Trh Mrch

Co na tom vidí?

To, že jsou ženy posedlé botami, je stejné známý a starý fakt jako to, že já jsem posedlý autem Porsche 911. To proč je Porsche, tak jedinečné víme všichni, ale, co ženy fascinuje na botě s několika centimetrovým podpatkem, snad nechápou ani ony samy. Co je to, co je donutí na měsíc se vzdát pevné stravy, aby v prvním výplatním dnu naklusaly do butiku a utratily za boty tolik, co za láhev ročníkového koňaku Albert de Montaubert? Zrychlením z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy a výkon 385 koní to určitě nebude. V jehlách (jak je známo) se nedá chodit, natož zrychlovat nebo podávat závratný rychlostní výkon.

Ony tě slyší

Filip si našel novou známost - Lenku. Celé tři týdny byl bez holky. Že by to byl rekord? Zatímco on odstraňoval stopy štěrku na nárazníku auta, ona si nanášela lak na nehty. Když on sestavoval tu správnou hudební kompilaci do auta, která by ji dostatečně uvolnila, ona se rozhodovala, který ze dvou parfémů by ho víc rozvášnil. A když si do kapsy saka vkládal několik kondomů, ona si do kabelky skládala miniaturní tanga, která ve vhodné příležitosti vymění za stahovací spodní prádlo.

Když bylo po večeři, Lenka vyměnila prádlo, hudba i parfém zafungovali, takže byl i sex. Leželi v posteli a pili zelený čaj. Filip se rozhlédl po pokoji a všiml si jejích bot, významně umístěných uprostřed místnosti pod bodovým světlem, které jim vytvářelo omračující svatozář.

„Ty boty na mě čumí,“ řekl podezřívavě.

„Pssst! Ony tě slyší!“ okřikla ho Lenka a dala mu pohlavek.

Tehdy poprvé Filip poznal, že ve vztahu bude ona, on a pár bot. Že pár neznamená dva kusy, ale mnoho dalších párů poznal o týden později u ní v bytě. Zatímco on ve svém bytě zaplnil jeden pokoj časopisy, knížkami, hudbou, herní a hudební sestavou a stolním fotbalem, ona stejně velkou místnost zaplnila krabicemi od bot. Později mi řekl, že čekal cokoliv. Že je nadšená sběratelka angličáků, motýlích larev nebo vystřílených patron do brokovnice. Ale nečekal, že se potká s holkou, která bude mít bot jako v outletové prodejně. Nechápal jak holka, která je chytrá a vtipná, studuje psychologii, politologii a historii může být posedlá něčím, jako jsou boty. A právě tehdy večer Filip poznal tajemství závislosti žen na botách. Vysvětlila mu, že se naučila žít okamžikem a budoucností. Nic staršího než současnost prostě není. Natáhla se pro první krabici a ukázala mu bílé lodičky.

„Pavel, hroznej romantik. Byly jsme spolu měsíc.“ Přešlesla ke druhé straně botníku. „Matfyzák,“ řekla, a ukázala mu zelené. U balerínek, které byly prakticky bez podpatku, se pousmála: „Byl... hrozně malej.“

Najednou Filip pochopil její filosofii. Každý jeden z párů bot symbolizoval vztah. To samozřejmě Filipa nejdřív trochu vyděsilo.

„Ttto jsi měla tolik pa-p-pa-rtnerů?“ koktal Filip.

Boty ale neznačily pouze začátky vztahů, ale i jejich průběh a případně konce. Pak mu ukázala zlaté sandály s malými hvězdami, které si koupila, když nezískala zápočet z Evropských studií. Každý pár tak představoval naději na nový, lepší začátek. Ukázala mu i takové s okovanou špičkou, které si vzala, když věděla, že to s tím klukem musí skončit. A když viděl tu záplavu pestrobarevných bot s cvočky, flitry, hroty, korálky podíval se na ty, které si Lenka koupila na cestu jejich vztahem. Béžové lodičky vypadaly vedle té duhové záplavy nudně a všedně. Ale i na tohle měla ona odpověď.

„Líbily se mi, protože nejsou komplikované,“ prohodila jakoby omylem. „Působí čistě. A přesto jsou výjimečné. Tak jako náš vztah. A tím, že nejsou super hyper módní vydrží několik sezon a při dobrém zacházení navždy.“

Právo ženy

Ikdyž se muži a ženy občas nechápou, a zdůvodňují to tím, že nemluví stejným jazykem, neměli by se přestat pokoušet si porozumět. Znovu a znovu listovat v tom druhém jako v neustále se aktualizujícím se slovníku. Jednou se to zlomit musí. Pak zjistíte a hlavně si zapamatujete, co která gesta znamenají. A že i tradiční věc může být výjimečná. A to platí, ať se jedná o boty nebo vztah. Záleží jen na nás, jak na nedokonalosti toho druhého budeme nahlížet. Jestli jako na obyčejnou chorobu nebo neutuchající touhu najít něco výjimečného. Právo ženy na boty, právo ženy na nový začátek. A snad konečně poslední. Nakonec to skutečně dělají právě kvůli nám.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!