Trh mrch XXXIII: Ten, kdo neslyšel trávu růst

Publikováno: 27.11.2011 19:10 | Alex Lenoir

Znáte to označení, že někdo slyšel trávu růst? Varuje před tím, abychom si nedomýšleli, nevytvářeli unáhlené závěry a vnímali především to, co je jasné, podložitelné a zřetelně viditelné. Protože slyšet růst trávu je vlastně hloupost. Pokud tedy nejste trhlý vědec, který si v dokonalých podmínkách své odhlučněné laboratoře zaznamená zvuk tohoto procesu a pak si ho zhuštěně pouští. Běžný pozorovatel si totiž všímá pouze výsledku. Nikoliv procesu. A tak se může lehce stát, že promarní setí a všimne si, až mu tráva začne přerůstat nad hlavu.

Trh Mrch

V hlubinách

V pátek ráno mi volal Max. Podle ozvěny v telefonu jsem odhadoval, že je v nějaké velké hale. Požádal mě, abych přijel na ulici V Hlubinách 33. Sedl jsem do auta a za deset minut jsem stál před bytovým domem. Něco na způsob loftů, jen ne předělané z bývalých továrních prostor ale nově postavené. Max se vyklonil z druhého patra a mávl na mě.

„Můj nový byt,“ řekl hrdě Max a hrdě se postavil doprostřed jediné místnosti.

„Proč? Vždyť jste loni v létě celý dům předělávali,“ nechápal jsem jeho rozhodnutí.

„V tom domě už bydlet nebudu,“ odbyl mě resolutně Max.

Dva měsíce otce

Jsou tomu více jak dva měsíce, co Maxův otec oznámil rodině, že odchází ze své společnosti. Podniku, který založil, vybudoval od nuly a pracoval pro něj 22 let. Přesně tak dlouho, kolik bylo Maxovi let. Na otázku co bude dělat, odpověděl, že přechází do konkurenční společnosti, kde bude působit jako finanční ředitel. Prý dospěl do věku, kdy už nechce mít tolik starostí a povinností, chce si konečně začít užívat života a tak se z podpalubí přesouvá na kapitánský můstek. Jako by byl někdy veslař, myslel si Max.

Maxe otcovo rozhodnutím samozřejmě zaskočilo. Celý svůj dosavadní život byl Max směřován k tomu, aby převzal firmu po otci. A teď měl najednou volné ruce. Může dělat, cokoliv bude chtít.

Je pravda, že změny v otcově chování byly patrné již od prvního dne na novém působišti. Byl mnohem uvolněnější, odpočatější i pozitivněji naladěný. Přestal mít ty svoje eklektické nálady a dokonce stíhal i rodinné večeře.

Bylo to až moc dokonalé na to, aby to vydrželo. Max, i přesto co posléze přišlo, vzpomíná na toto období na jako nejlepší dva měsíce, které se svým otcem zažil.

Nepřátelský val

Ve čtvrtek se Maxovi ozval Ivo Zapletal. Syn člověka, který přijal Maxova otce na post finančního ředitele. Na tyhle zdvořilostní obědy je Max odborník. Dokonale umí odhadnout jaký tón hlasu nasadit, jak blízko si protější stranu připustit k tělu a jak se zachovat v jakékoliv situaci.

Ivo ale přeskočil úvodní zdvořilosti, rozbořil (ne)přátelský val, který byl mezi nimi a začal boj na volné ploše. Když Ivo domluvil, Max chtěl ostře reagovat. Jediné, na co se zmohl bylo: „Tak tomu nevěřím.“

Den otcesevzdání

Max se snažil otci dovolat. Marně. Našel ho až doma. Otec seděl na baru, v klidu popíjel skotskou a se zájmem četl Pravidla války od Iana Gale.

„Řekni, že to není pravda,“ uhodil Max na otce.

Otec si posunul brýle ke kořeni nosu a s klidem pronesl: „Globální oteplování je mýtus.“

„Řekni, že si zpátky do firmy nepřetahuješ všechny důležitý klienty od Zapletala,“ jakoby ho žádal Max.

„Na večer nás Američani zvou na oslavu Dne díkůvzdání,“ přidá otec další bonmot.

„Heh... Minulej týden jsi klíčema necinkal a teď budeš žrát dýňovej páj?!“ zuří Max.

„Takhle se mnou mluvit nebudeš!“

„Nebudu s tebou už mluvit vůbec!“

Metaxa a bageta

A tak Max seděl na matraci ve svém prvním bytě, ulamoval si ze škvarkové bagety a zapíjel to metaxou. Nedokázal si odpustit to, že ani na chvíli nezvážil možnost, že by jeho otec byl schopný takhle chladnokrevně popravit konkurenční firmu. Hájil svého otce i tehdy když všichni ostatní o něm pochybovali. Jak se později ukázalo marně a bláhově.

Založ firmu, zasaď strom

Každodenní mlha pomalu uspává přírodu a mráz vytahuje z rostlin poslední zbytky energie. Koloběh přírody se řítí do cíle, ale jen proto, aby na jaře mohl začít nanovo.

Firma je jako strom, a vstupní kapitál je jako sazenice. Oboje se může uchytit pouze tehdy, jestliže je pravý čas, správné místo, vhodné klima a povolaní lidé. To, díky čemu fungují podniky, jsou především kontakty; síť zdrojů informací i peněz. Stromy mají identickou základnu v kořenech. Když utnete jeden kořen, strom má stále velkou šanci přežít. Když utnete dva, bude strom velmi pomalu schnout. Když utnete tři je jasné, že během zimy vymrzne a zajde úplně.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!