Trh mrch XXXVII: Noc jako žádná jiná

Publikováno: 28.12.2011 18:24 | Alex Lenoir

Když s někým začnete chodit třeba v polovině dubna, jste v suchu. Žádné svátky, žádné povinnosti. Když ale začnete budovat vztah na konci roku, je to jako byste se zapojili do maratonu bez předchozího tréninku. Vánoce – bum! Silvestr – bum! Nový rok – bum! Je to nekonečný řetěz vybuchujících událostí, kterých se účastníte spolu. Není čas na nějaký trénink nebo odpočítávání. Prostě se rozběhni a běž.

Trh Mrch 37

Noc jako každá jiná

Pokud jste se seznámili zhruba měsíc před koncem roku, je nad sníh jasné, že poslední den v roce pravděpodobně spolu nestrávíte. Věřte mi, že pokud vy budete ve Špindlu pomrkávat na Svobodovou, ona bude pohledem svlékat už tak málo oblečeného plavčíka na Floridě!

Byly to čtyři krásné, idylické týdny co jsme si s Inou užívali. Celkově! Kávy, obědy, procházky, kino. Až jednoho rána se mě zeptala na otázku, která rozpoutala sérii dalších drobných slovně vášnivých ohňostrojů.

„Co budem dělat na Silvestra?“ zeptala se a skládala si věci do kabelky.

Ou, podpásovka. Přiznám se, že jsem s variantou pro dva nepočítal. Podle pracovního plánu jsem si i na poslední dne v roce naplánoval tvorbu marketingové prezentace. Navíc ve středu jdu s Maxem na panáka a v pátek na oběd s tátou.

„Nemůže prostě zůstat doma?“ zeptal jsem se opatrně.

„Nebudu jíst chlebíčky a dívat se na estrády!“

„Objednáme si jídlo, pustíme si nějakej film... Třeba Pretty Woman! Miluješ Pretty Woman!“ zachraňoval jsem situaci, která se řítila do záhuby.

„Ta běžela na Štědrý den,“ odfrkla Ina.

„Tak jiný film! Nebezpečné myšlenky...“ Jakákoliv záchrana byla zbytečná.

„Já na silvestra doma nebudu,“ řekla rezolutně a prakticky, i fakticky rozhodla za nás.

„Je to noc jako každá jiná,“ poznamenal jsem chladně.

Náhody se dějí odůvodněně

Ve středu jsme se s Maxem potkali na jednoho (a tučně podtrhuji slovo jednoho) panáka. Po třetí rundě martini jsme si objednali zapečené sendviče, protože Max nebyl schopen vyslovit slovo zkouškové a já protože jsem přestával vidět na levé oko. Pak Maxe napadlo zavolat Benovi, který s sebou cestou nabral Olivera. A když kolem okna procházel Viktor, tak se připojil taky. A tomu zavolal Dan a do půl hodiny seděl vedle mne. A hodinu na to přišel Petr a za dalších 20 minut Honza. A tak nás sedělo osm u stolu pro šest.

Do Silvestra zbývaly tři dny. Ale já už teď měl tu nejlepší oslavu konce roku, co jsem si mohl přát. Ne všechno se dá naplánovat. Ne všechno je perfektní. Pouze náhody. Ty jsou vždy dokonalé.

Love In Rewind

Na Silvestra dopoledne jsem Ině volal. Ujistila mě, že vše je ok, a že ji večer mám vyzvednout. V šest hodin jsem zazvonil u dveří jejího bytu. V saku, nažehlené košili a odhodlaný s ní (a kupou dalších desítek lidí) odpočítávat poslední vteřiny tohoto roku v přeplněném baru.

„Je mi jedno, kam půjdem. Chápu, že pracuješ a chceš se bavit. A já se chci bavit s tebou. Proto půjdu kamkoliv řekneš,“ smířil jsem se se svým krutým osudem.

„Bezva. To jsem moc ráda. Protože jsem udělala hamburgery, kupu domácích hranolkek, čokoládový koktejl, a taky mám broskvový kompot, který jsem s mámou vlastnoručně zavařovala. A mám prodlouženou verzi Pretty Woman na blu-ray,“ usmála se Ina a pozvala mě dál.

Poprvé za celý měsíc jsem měl pocit, že jsme konečně sladili. Nikdo nepředbíhal, ani se neopožďoval. Pluli jsme po vlnách vzájemné symbiózy. A jediné, co se tu noc opakovalo, byla scéna, kdy Richard Gere přivře prsty Julii Roberts v kazetě se šperky.

Ach, Katy Perry...

Vztah je jako ohňostroj. Jeho podstata – energie, síla a vášeň jsou ukryté v každém z nás. Dokud nepřijde někdo další a neodpálí jej, nikdy se neukážou v celé kráse. Dívali jsme se s Inou na město. Viděli jsme obrovskou třpytivou palmu, nadýchanou květinu, zlatý, blyštivý déšť i splašený roj světlic. Jako by každý ohňostroj, značil jeden vztah. Každý z nich je jiný, a každý má vlastní formu. Ať už je pomalý, ale nabírá širokých rozměrů. Nebo je třeba krátký, ale o to víc vášnivý.

Lhal jsem sám sobě, když jsem tvrdil, že je tohle noc jako každá jiná. Ne, tohle je noc jako žádná jiná.


PF 2012

Silvestr pro mě představuje den, kdy rozmýšlím nad celý uplynulým rokem. Dobře vím, že tím, že něco starého končí a něco nového začíná. Přesto se nikdy neubráním povzdechnutí, že jsem si ten rok mohl víc užít. Mým největším přáním do nového roku je, že až budu znovu hodnotit uplynulý rok, abych si mohl říct, že jsem dosáhl všeho, co jsem chtěl nebo alespoň udělal vše proto, abych to získal. A nelitoval ani jednoho zbytečného dne.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!