Trpíte facebookovým syndromem?

Publikováno: 26.02.2011 13:30 | Petr Hájek

Mít stovky přátel na Facebooku je jistě vítaná vzpruha pro ego, nicméně jako vše, i toto má svoji druhou stránku...

 

2011-02-26-1

 


Dnes bude řeč o výsledcích nové studie, která naznačuje, že jsou to právě lidé s nejvíce kyber-přáteli, jež trpí na úzkosti a stresy. Této zajímavé spojitosti si mimochodem povšimli psychologové ve skotském  Edinburghu.

Poté, co bylo důkladně prozkoumáno 200 studentů, bylo zjištěno, že 12 % lidí, kteří přiznali i největší stresovanost Facebookem má v průměru 117 přátel, zbylých 88 % lidí mělo okolo 75 přátel a stresovaní byli méně. Je tu tedy jednoduchá přímá úměra - více přátel = více starostí okolo.

Nejrůznější strachy ovšem nejsou jedinou hrozbou, která zde na člověka čeká: 63 % lidí štve pomalá odezva na jejich zprávy a poslané věci, 32 % lidí pocítilo silnou vinu po odmítnutí žádostí o přátelství a 10 % osob se vyjádřilo ve smyslu, že je celá ta záležitost s přáteli a miliony věcí neustále posílaných mezi sebou jednoduše irituje.

Navzdory faktu, že Facebook v lidech někdy vzbuzuje více emocí negativního rázu, nežli pozitivního, jen málokdo ze skutečně velkých facebookových závisláků dokáže odejít a to z jednoduchého důvodu: byl by rázem mimo kolektiv (psychologové tento duševní stav přirovnali ke gamblerství - i v něm subjekt zůstává navzdory zřejmým negativním vlivům, aby "něco zajímavého neprošvihl").

Hodnocení článku:Komentáře

Gender je „marxismus-leninismus“ dneška Gender je „marxismus-leninismus“ dneška Není to tak dávno, co se stala tato příhoda. Dáma, středního věku, oblečená do kostýmku od Diora, plamenně diskutuje o ženské... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!