Účesy mužských, filmových idolů (inspirace pro jaro)

Marlon
15.03.2010 09:49 | Pavel Lopušník

Účesy mužských, filmových idolů 20. a počátku 21. Století (jarní inspirace)

Ženy po nich touží a ostatní muži jim závidí, nebo na ně žárlí. Jsou talentovaní, obletovaní a nesporně dobře placení, ale přes to všechno lidé, jako my všichni. Občas mají nějaký ten úlet a dost často jsou rozmazlení, ovšem i tak mají stejné potřeby jako ti ostatní. Řeč je o mužských, hereckých megastar. Jedna stará pravda o nich říká, že protože jsou vždycky na očích, přizpůsobují svůj život mase. Investují někdy až nehorázné sumy do svého vzhledu, který my, jejich diváci považujeme za obecně krásný a na tom, jací jsou vlastně v civilu, nám moc nezáleží, i když nás bulvár dost často přesvědčuje o opaku. Podnikněte tedy s námi cestu napříč jednotlivými údobími dějin filmových idolů a nechte se třeba inspirovat k proměně vaší image. Bude to však cesta netypická, protože už předem budeme počítat s vaší touhou chtít se inspirovat, a tak budou jednotlivé kapitoly pojaty jako recept než jako suma informací.

1.       Jak lze z velkých uší udělat přednost.

Když v Americe vyslovíte jméno Clarke Gable, pravděpodobně vám mnozí odpovědí názvy několika filmů, v nichž exceloval. Daleko více si však Američan vzpomene na jeho vizuální obraz a na ty až nezvykle velké uši, které ostatně pro tehdejší jeho fanoušky představovaly určitý identifikační rys. Gable si toho byl vědom a z nedostatku dokázal vytvořit přednost, která se nezakrývá, ale odhaluje. Tohle je určitě důležité ponaučení i pro vás, stylové muže, kteří se vzepřou soudobým trendům zakrývat své nedostatky a rozhodnou se je naopak zdůrazňovat.

                      

 

       

 
  1. Buďte rebel, ale hlavně sám sebou

Marlon Brando, Jammes Dean a Elvis Presley, tři rebelové nikoli jen svým životním stylem, ale i svým vzhledem. Když tihle tři vstupovali do světa showbyznysu, byly v módě ulízané vlasy a moderní sáčko, jako atributy amerického blahobytu a zároveň i jisté společenské korektnosti. Oni korektní být rozhodně nechtěli a tak svým stylem ovlivnili celou generaci mladých a neklidných. Je pravdou, že čistým rebelem byl a zůstal pouze Dean,[1] jehož obraz věčně rebelujícího mladíka s charakteristickým účesem si celá generace, i po jeho smrti, uchovává ve vzpomínce vlastně až do dneška. Ty dva, kterým bylo dovoleno zestárnout, přešli pak k úplně jinému stylu. Být rebelem však nezávisí na věku, ale spíš na povaze a na odvaze, protože především odvážným přeje štěstí. Tak občas odhoďte módní časopisy či rady tzv. módních policií a zkuste být pro změnu jen sami sebou. 

                   

                 

           

 

                        

                        

  1. Jsi v „poho“ kámo?

Teď se poněkud odchýlíme od oblasti Spojených států, trochu narušíme kontinuitu s filmem a na chvíli se podíváme do Anglie. Povšimneme si zde dvou postav, dnes již legendárního seriálu CI5. Bodie a Doyle stejně tak, jako jejich američtí kolegové Starsky a Hutch, svým stylem definovali výraz „tvrdí hoši“. To už nebyli tvrdí svalovci, kteří spasí svět, či přebujelí romantičtí snílci, ale obyčejní chlapi, kteří vedou neobyčejný, pro ostatní svět utajovaný život.

                   

              

           
 

 
  1. Něžný drsňák, a tak trochu věčný kluk

Proslavil je jejich chlapský pohled nebo pečlivě pěstěné kotlety?[2] Řeč je o dvou ikonách filmového nebe Steve Mcquinovi a Robertu Redfordovi. Oba v dějinách filmu zanechali svou nesmazatelnou stopu třeba tím, že dokázali hrát jak v kasovních trhácích, tak v projektech, které si neděli ambice stát se populární. Svým vzhledem však definovali novou podobu mužské hvězdy, která si dává záležet na tom, aby stále vypadala mladá a přesto seriózní. Mladistvá tvář, za kterou se skrývá mužné srdce, se stala ikonou nikoli jen dané doby, ale byla inspirující pro mužské herecké hvězdy následujících let. Všimněte si, že účesy tu působí přirozeně.

             

            

                       
               

  1. image v proměnách

Nová éra mužských idolů už dnes málokdy upřednostňuje stálost. Častá změna image,[3] která je možná důsledkem této doby po stále nových podnětech, je trendem dneška. U herců jsou tyto změny občas vázány na konkrétní filmové projekty, na kterých se v té či oné době podílejí. Jinak třeba vypadá Brat Pitt ve filmu Seznamte se Joe Black, jinak v Tróji a zcela jinak v Hanebných parchantech. Kromě tohoto herce jsme, pro inspiraci, zařadili Johnyho Deppa a Leonarda Di Capria a Geoge Cloneyho. Právě oni jsou pro většinu diváků dnešními filmovými idoly. Jsou těmi, kteří udávají styl, i když ta nejmladší generace má své vlastní idoly. Ti do určité míry přebírají, alespoň v rovině účesů, jisté prvky svých generačně starších kolegů (např. Zack Efron) apod. Do určité míry však dávají tušit, jaké účesové trendy.  Už dnes se nacházíme v době zakrývání nedostatků. Už dnes není problém schovat za bujnou kštici kouty či vysoké čelo, které zkrátka nejsou in. Na druhou stranu jsme svědky vyumělkované krásy na úkor přirozeného vzhledu. Budoucnost dává tušit, že tento trend nějakou dobu potrvá, avšak lze předjímat, že se tento trend brzy okouká a filmový svět se zase navrátí k přirozenosti.

         

               
        

                    

  

                      

   

                                

                   

                         

                                   

                                        
Možná nesoutěžní kvíz na konec. Dole pod tímto textem vidíte jednu fotografii, zobrazující rané mládí jednoho z výše uvedených herců. Tipnete si, kdo to je?  
   
                            


[1] Filmy s Jammesem Deanem by měly za nedlouho vyjít na DVD i u nás.

[2] Kotlety sami Američané považují za evropské.

[3] Vezmeme- li v potaz i přizpůsobení účesu konkrétnímu ročnímu období a přiměřeně věku jeho nositele.  
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!