Velký útěk: Když gentlemani utíkají

Publikováno: 10.06.2012 21:10 | Dorian Ducard

Když vám za druhé světové války utekla slepice ze zahrádky, znamenalo to, že budete mít méně vajíček. Ale představte si, že do německého vojenského zajateckého tábora přivezou elitu evropského „útěkářství“.

Velký útěk

Film byl natočen v roce 1963 a spousta herců, kteří ve filmu hrají, byli opravdoví váleční zajatci. Přesto je film plný skvělých hereckých výkonů. Je podivuhodné, jak tehdejší hollywoodské herecké hvězdy hrály. Když si pustíte Velký útěk, uvidíte samé gentlemany. Ale nejenom gentlemanské chování, ale i elegantní pohyby a hrdou chůzi. Když spadne gentleman, tak se zvedne jako gentleman. Už jen proto bych vám rád tento film doporučil ke shlédnutí. Napadá mne jedna věc: většina herců tehdy začínala na divadelních prknech a možná to je důvod, proč se od nich může člověk stále učit.

Velký útěk Steeve McQueen

Steve McQueen, neuvěřitelně sympatický herec, hraje roli elegantního namachrovaného floutka, možná lehce inspirovaného Jamese Bondem v podání Seana Conneryho. Ale samozřejmě mu nechybí intelekt a hlavně má týmového ducha, kterého v dnešních strohých filmových scénářích vůbec nevidíme. Příběh je to hlavní, co dělá Velký útěk opravdu velký filmem. Každá role má svoje opodstatnění a žádný záběr není jen hluchým místem. Charles Bronson, James Coburn, James Garner a další herecké hvězdy hrají neuvěřitelně přesvědčivě, a to není jen o práci střihu a režisérského umu Johna Sturgese, ale o jejich schopnosti improvizace. To je přesně to, co dává tomuto filmu nádech něčeho…, něčeho co se v dnešních filmech už nevidí. Je těžké to slovy popsat - je to takový pocit volnosti v herci, nepůsobí vůbec uměle, ale naopak velmi realisticky a důvěryhodně.

Silný muž Charles Bronson dokáže zahrát muže, které mu ujedou nervy. Sobecký muž James Garner, kterému bych opravdu věřil, že je velmi sobecký, zahraje silně solidárního člověka a opravdového gentlemana a James Coburn možná celý film hraje sám sebe. Všichni výše jmenovaní a spousta dalších skvělých herců se snaží dostat ze zajateckého tábora, který je speciálně navrhnut pro ty, kteří si ze svého věznění udělali sport a snaží se utéci odkudkoliv a kdykoliv, občas utíkají i s velkou dávkou inteligentního humoru. Přes dvě hodiny dlouhý film je rozdělen v podstatě na dvě části, ta první se odehrává v zajateckém táboře a seznamuje vás s hereckým obsazením a ta druhá, která je více dobrodružná, sleduje snahu válečných zajatců dostat se do neutrálního Švýcarska. Nesmírnou výhodou filmu je také to, že je natočen 18 let po druhé světové válce. Kostýmy, vojenská technika, uniformy a prostě celá výprava působí velmi autenticky, více než třeba ve Valkýře (2008). Možná proto, že tehdejší materiál a všechno okolo, bylo opravdu autentické: věci i lidi, co opravdu zažili boje o svobodu Evropy.

Velký útěk se řadí mezi nejlepší dobrodružné filmy, co kdy byly natočeny. Já s tím souhlasím a doufám, že budete i vy. Protože takové filmy s duší se už netočí. Možná vám název toho to filmu něco říká. Důvodem by mohl být ústřední hudební motiv, který složil Elmer Bernstein. Jeho nezaměnitelný skladatelský rukopis je nepřehlédnutelný, hudba použitá ve filmu se občas objevuje i v televizních reklamách apod.


Oficiální trailer: http://www.youtube.com/watch?v=xkwmIDx9RwQ

Zajímavosti:

Film byl natočen podle skutečné události, tehdy připravovalo útěk déle než rok 600 mužů.

Steve McQueen všechny kaskadérské kousky dělal sám (zemřel v pouhých 50 letech na rakovinu plic). Někteří herci byli skutečnými vězni zajateckých táborů během druhé světové války: Donald Pleasence v Německu, Hannes Messemer v Rusku a Til Kiwe a Hans Reiser byli vězněni Američany.

Steve McQueen si o deset let později zahrál podobnou roli ve filmu Motýlek.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!