Za zvuků Bonda

Publikováno: 22.10.2012 00:31 | Jiří Hofbauer

Když Monty Norman v roce 1962 složil hudbu určenou pro úvodní sekvenci prvního filmu o Bondovi Dr. No pravděpodobně netušil, že tento čtyřtónový motiv obstojí 50 let.

Původní instrumentace a aranžmá Johna Barryho bez větších změn přežila éru Beatles, disco 80.let, přetechnizovaný přelom milénia i novodobé experimenty. Základem James Bond Theme jsou výrazné, ukřičené, jazzem ovlivněné žestě a razantní kytarový riff. Kurážná ústřední melodie a gun barrel se tak staly něčím, bez čeho se žádná bondovka neobejde.

Vybrali jsme pro vás 10 nejlepších songů, které podle nás nejlépe Bonda vystihují. Pokud vám nějaká chybí napište jaká a proč.

10. Gladys Knight / LICENCE TO KILL / Licence to Kill (1989)

9. Garbage / THE WORLD IN NOT ENOUGH / The World Is Not Enough (1999)

Zpěvačka skupiny Garbage Shirley Manson byla díky této písni, která se zvukově vracela k songům ze 60. a 70.let, přirovnávána k novodobé Shirley Bassey. V některých filmových kritikách zaznělo, že samotný song byl mnohem lepší než celý film.


8. Duran Duran / A VIEW TO A KILL / A View to Kill (1985)

7. Madonna / DIE ANOTHER DAY / Die Another Day (2002)

Pro Pierce Brosnana to byl film, ve kterém se rozloučil s postavou Jamese Bonda. Madonna přitom slavila úspěch svého alba Ray of Light a tímto songem se rozhodla potvrdit svou pozici královny popu. Natočení 4 a půl minutového videa stálo $ 6,000,000 a po první projekci na MTV bylo pod nátlakem veřejnosti cenzurováno.

6. Shirley Bassey / GOLDFINGER / Goldfinger (1964)

Autoři chtěli vytvořit song, který by byl dostatečně dramatický, ale současně by lehce zaváněl patosem. Ikdyž Shirley Bassey měla v této době již spoustu písní Goldfinger se stal jejím prvním skutečným mezinárodním hitem. Fanoušci si ji natolik oblíbili, že v 1971 nazpívala titulní píseň k filmu Diamonds Are Forever.

5. Chris Cornell / YOU KNOW MY NAME / Casino Royale (2006)

Výběr interpreta vycházel z požadavků producentů na mužně působícího zpěváka se silným hlasem. Chtěli tak navázat na song skupiny A-ha The Living Daylights (The Living Daylights, 1987). Song měl ve výsledku komplexně odrážet osobnost současného agenta 007. Tedy aby byl odvážnější a citově daleko barevnější. Píseň v roce 2006 získal cenu Grammy za nejlepší původní filmovou píseň. Tento song si navíc můžete vychutnat i v podání Filharmonie města Prahy.

4. Tina Turner / GOLDENEYE / GoldenEye (1995)

3. Sheryl Crow / TOMORROW NEVER DIES / Tomorrow Never Dies (1997)

Původní song Tomorrow Never Dies složil David Arnold pro zpěvačku k.d. Lang a měl se stát tím co bude hrát v podkresu úvodních titulek. Když se později rozhodlo, že titulní písní se stane song Sheryl Crow se stejným názvem odsunuli tvůrci původní song do závěrečných titulků jako Surrender. Pokud tento song budete poslouchat všimněte si, jak často se tam vyskytuje právě slovní spojení „tomorrow never dies.“

2. Adele / SKYFALL / Skyfall (2012)

Producenti prý přesně věděli koho oslovit. Dokonalé spojení, které musí vést k fenomenálnímu úspěchu. Kritici song označují jako pomalu hořící, hlasovou gymnastiku plnou lesku a intrik. Druzí zase mluví o mistrovském díle, které v sobě nechává doširoka vykvétat jednoduchost. Hlas Adele vás k sobě připoutá a nepustí. Stojíme u zrodu legendy.

1. Shirley Bassey / DIAMONDS ARE FOREVER / Diamonds Are Forever (1971)

Shirley Bassey lze označit za královnu bondovských songů. Písním dodává určité drama, které si žádají aby správně vyzněly. Nahrála celkem tři. Posledním byl Moonraker (1979), který se však už s takovým úspěchem nesetkal. O několik desetiletí později raper Kanye West použil motiv Diamonds Are Forever aby jej oživil ve svém tracku Diamonds From Sierra Leone. Jak se ukazuje nejen diamanty, ale především Bond je věčný.


Mimo pořadí

John Barry & His Orchestra / ON HER MAJESTY'S SECRET SERVICE / On Her Majesty's Secret Service (1969)

Instrumentální melodie supluje klasickou titulní píseň. Původně měla být otextována, ale nakonec od toho tvůrci upustili. Což je velká škoda, protože titulní píseň We Have All the Time in the World v podání Louise Armstronga si příliš vysoké ambice neklade.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!