Způsobují sluneční krémy rakovinu?

Publikováno: 09.05.2012 14:46 | Petr Hájek

Jestliže to není jedna rakovina ze slunce, hrozí jiná kvůli jistým látkám v krému obsaženým. 

 

2012-05-09-1

Každé malé dítě dnes ví, že když trávíte příliš mnoho času na slunci, zaděláváte si na rakovinu kůže, je tudíž záhodno napatlat se ochranným krémem s co největším faktorem. Co už ale neví prakticky nikdo, tak to, že jedna ze substancí v krémech běžně obsažená může způsobovat melanom aneb rakovinu kůže sama.

Za výzkumem stojí Missouri University of Science and Technology, kde vědci zkoumali, co se stane s jednotlivými složkami krému, pokud se vystaví slunci. Konkrétně zjistili, že oxid zinečnatný, běžná to součást krémů, se na slunečním světle mění a může uvolňovat potenciálně škodlivé molekuly známé jako volné radikály.

Volné radikály se ochotně spojují s jinými molekulami, malér ale je, že při tomto procesu poškozují buňky a jejich DNA. Zvyšuje se tak riziko rakoviny. Testy provedené vědci se ale netýkaly buněk kůže, ale těch z plic. A co bylo zjištěno? Po ozáření UV světlem, před nímž se paradoxně právě krémem chráníte, došlo skutečně k bouřlivé reakci. Po 3 hodinách zemřelo 50 % buněk, po 12 hodinách 90 % plicních buněk.

Velkou otázkou zůstává, zda si mají lidé dělat starosti? Přece jen, kožní buňky a plicní jsou zcela jiné a také praxe není zkumavka s extrémními dávkami? Faktem je, že zatím v této oblasti chybí jakákoliv další data, která by jednoznačně zpřesnila, jak se tu věci mají. Je možné, že to problém je, jako u plicních buněk, ale také být nemusí. Toto je zkrátka první krok, který by měl otevřít cestu dalším studiím, jenž radíme určitě nepřehlédnout...

Hodnocení článku:Komentáře

Kolo hlasitější, nežli letadlo Kolo hlasitější, nežli letadlo Jízda na kole má kromě dobře známých stránek pozitivních, také pár negativ, která cyklistům silně znepříjemňují život. A... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!