Způsobují sluneční krémy rakovinu?

Publikováno: 09.05.2012 14:46 | Petr Hájek

Jestliže to není jedna rakovina ze slunce, hrozí jiná kvůli jistým látkám v krému obsaženým. 

 

2012-05-09-1

Každé malé dítě dnes ví, že když trávíte příliš mnoho času na slunci, zaděláváte si na rakovinu kůže, je tudíž záhodno napatlat se ochranným krémem s co největším faktorem. Co už ale neví prakticky nikdo, tak to, že jedna ze substancí v krémech běžně obsažená může způsobovat melanom aneb rakovinu kůže sama.

Za výzkumem stojí Missouri University of Science and Technology, kde vědci zkoumali, co se stane s jednotlivými složkami krému, pokud se vystaví slunci. Konkrétně zjistili, že oxid zinečnatný, běžná to součást krémů, se na slunečním světle mění a může uvolňovat potenciálně škodlivé molekuly známé jako volné radikály.

Volné radikály se ochotně spojují s jinými molekulami, malér ale je, že při tomto procesu poškozují buňky a jejich DNA. Zvyšuje se tak riziko rakoviny. Testy provedené vědci se ale netýkaly buněk kůže, ale těch z plic. A co bylo zjištěno? Po ozáření UV světlem, před nímž se paradoxně právě krémem chráníte, došlo skutečně k bouřlivé reakci. Po 3 hodinách zemřelo 50 % buněk, po 12 hodinách 90 % plicních buněk.

Velkou otázkou zůstává, zda si mají lidé dělat starosti? Přece jen, kožní buňky a plicní jsou zcela jiné a také praxe není zkumavka s extrémními dávkami? Faktem je, že zatím v této oblasti chybí jakákoliv další data, která by jednoznačně zpřesnila, jak se tu věci mají. Je možné, že to problém je, jako u plicních buněk, ale také být nemusí. Toto je zkrátka první krok, který by měl otevřít cestu dalším studiím, jenž radíme určitě nepřehlédnout...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!